Janette Sadik-Khan

Zmenila ulice celého sveta: Dostať ľudí z áut je ťažké, mesto musí mať kvalitnú alternatívu, hovorí Janette Sadik-Khan

Partneri sekcie:

Opustila renomovanú právnickú firmu a pracovala na kampani Davida Dinkinsa, prvého afroamerického starostu NYC. Vyhral. Vtedy jej položili otázku, na akom oddelení chce pracovať. Zavolala mame a povedala jej, že chce robiť niečo, čo ovplyvňuje a dotýka sa každodenného života ľudí. Mama jej odpovedala: „Zlatko, máš dve možnosti – dopravu alebo odpadové hospodárstvo.“

Janette Sadik-Khan je dnes jednou z popredných svetových autorít v oblasti dopravy a mestskej transformácie. Do Bratislavy zavítala na pozvanie primátora Matúša Valla. Po jej vystúpení v SNG sme prehodili pár slov o tom, ako nás niekedy všetko privádza do šialenstva. Uvedomila som si, že je ako každá žena, ktorá miluje svoju prácu a nedá dopustiť na rodinu, ktorá je vtipná, milá, poriadne dravá, slušne pokorná a neskutočne zábavná. Má rada čierny humor a miluje beh.

V rozhovore s Janette Sadik-Khan sa dozviete:

  • Ako vyzerala transformácia New Yorku?
  • Čo bolo najväčšou výzvou v newyorskom projekte?
  • Čo by poradila Bratislave? 
  • Aké chyby vidí často pri plánovaní miest?
  • Aká by mala byť doprava?
  • Kam smerujú súčasné mestá?

Určite ste sa jedného rána len tak nezobudili a nepovedali si: chcem zmeniť ulice. Prečo ste sa začali venovať doprave?

Bola som právničkou, pracovala som vo významnej právnickej firme v New Yorku. Chcela som byť ako Clarence Darrow a zmeniť svet. Chodila som na právnickú fakultu a musela splatiť školné, takže som musela pracovať v korporátnej právnickej firme. Bola som veľmi nešťastná, každý deň som plakala. Môj manžel je tiež právnik, profesor.