
Veľké plány, žiadne financie. Nové Mesto chce vytvoriť Račiansku promenádu, peniaze hľadá
Račianska ulica v Bratislave je jedným z najvyťaženejších úsekov hlavného mesta. Kvalitným zlepšením prešla minulý rok, keď bratislavský magistrát zrekonštruoval niekoľko kilometrov dlhú a poškodenú vozovku. Dnes je na stole aj zlepšenie pre peších – Nové Mesto chce vytvoriť Račiansku promenádu. Tieto smelé plány však narážajú na jeden veľký problém.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vodiči sa tu museli pravidelne vyhýbať výtlkom a cesta vôbec nepripomínala jednu z najdôležitejších dopravných tepien Bratislavy. Mizerný stav Račianskej ulice trval desaťročia. Zmena nastala až v roku 2024, keď bratislavský magistrát zrekonštruoval úsek dlhý 3,3 kilometra – od ŽST Vinohrady po Legerského v oboch smeroch. Račianska ulica získala nízkohlučný asfalt, kvalitné kamenné obrubníky a stĺpy verejného osvetlenia zase nový antracitový náter.
Už dlhšie sa spomínal aj zámer Nového Mesta, ktoré chcelo zrekonštruovať časť chodníka na Račianskej ulici. Starosta Matúš Čupka tieto plány spomenul aj v našom podcaste Na betón v minulom roku. Plány mali konkrétnu podobu a slová starostu zneli odhodlane.
Už vtedy bolo známe, že mestská časť chce zlepšiť podmienky pre peších rekonštrukciou časti chodníka od Račianskeho mýta po Kraskovu ulicu. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o chodník na sídlisku Pokrok, v minulosti označovanom ako Februárka. Sídlisko navrhli v roku 1957 architekti Štefan Svetko, Emil Vician, Štefan Ďurkovič, Mária Krukovská a Ondrej Dukát.
Starosta Matúš Čupka pri zámere rekonštrukcie vylúčil Bratislavskú mestskú dlažbu, avšak potvrdil doplnenie priestoru novým mobiliárom. Podmienky pre chodcov by sa tak dramaticky zlepšili. Matúš Čupka rovnako naznačil, že táto realizácia je pre mestskú časť značnou finančnou položkou, čo začiatok projektu odsúvalo na neurčito.
Koncept podľa renomovaných architektov?
Nové informácie nedávno zverejnila agentúra TASR: „Bratislavské Nové Mesto plánuje vytvoriť Račiansku promenádu. Projekt počíta s revitalizáciou chodníka medzi Račianskym mýtom a Kraskovou ulicou. Cieľom je vytvoriť nový oddychovo-rekreačný priestor. Koncept má nadviazať na revitalizáciu parku na Račianskom mýte,” povedal pre tlačovú agentúru starosta Nového Mesta.
Z tohto vyjadrenia plynú dve nové informácie, ktoré z minulého roka neboli známe – názov Račianska promenáda a koncept rekonštrukcie podľa revitalizácie parku na Račianskom mýte v minulom roku. To nepriamo znamená, že na projekte novej Račianskej promenády sa môžu podieľať architekti parku, renomované kancelárie 2ka landscape architects a Marko & Placemakers.
„Mestská časť plánuje v danom úseku revitalizáciu povrchov a umiestnenie nového mobiliáru. Povrchy sú poškodené, a preto revitalizácia daného úseku by bola viac než vítaná,“ skonštatoval ďalej Matúš Čupka. Mestská časť už má interne vypracovaný projekt, pričom rámcovo počíta so sumou niekoľko stoviek tisíc eur.
Výška investície má v konečnom dôsledku závisieť od toho, v akom rozsahu bude daný projekt finálne realizovaný. V tomto vyjadrení mestská časť pravdepodobne naráža na to, že zámer môže byť rozdelený na etapy a podľa finančných možností sa Nové Mesto rozhodne, ktorú časť si môže dovoliť uskutočniť.
Samotná realizácia je zase závislá od získania finančných prostriedkov. Aktuálne hľadá Nové Mesto interné aj externé zdroje. Touto záverečnou vetou tlačovej správy sa potvrdzujú tvrdenia starostu Matúša Čupku z minulého roka o chýbajúcich financiách.
Veľké plány, žiadne financie
V prípade potvrdenia informácie, že sa projekt bude realizovať podľa návrhu uvedených architektonických ateliérov, pre Nové Mesto pôjde o výbornú správu. Račianska ulica je jednou z najvyužívanejších v Bratislave a zaslúži si kvalitnú infraštruktúru pre peších. Plány mestskej časti v prípade Račianskej promenády sú však chvályhodné bez ohľadu na mená ateliérov.
Je ale nutné poznamenať, že ide len o časť Račianskej ulice. Od Račianskeho mýta po Kraskovu ulicu je chodník dlhý 450 metrov. Promenáda je preto v tomto ponímaní pomerne nadhodnotený pojem. Celý úsek Račianskej je dlhý až 3,6 kilometra. A to je len jedna strana ulice. Chodník sa samozrejme nachádza aj na protiľahlej strane Račianskej – tu ale mestská časť neuvádza žiadne plány revitalizácie.
Nové Mesto tak rieši obnovu 450 metrového chodníka už niekoľko rokov, pričom ani v roku 2025 nie je jasné, odkiaľ na tento zámer nájde peniaze. A či vôbec. Ide o smutný fakt finančnej poddimenzovanosti samospráv, ktoré si nemôžu dovoliť v širšom centre Bratislavy zrealizovať hĺbkovú a komplexnú rekonštrukciu jednej z najdôležitejších ulíc hlavného mesta.
Slimačie tempo sa pritom týka viacerých bratislavských zámerov. Len nedávno redakcia ASB priniesla informáciu, že hlavné mesto škrtá v rozpočte a odsúva projekt petržalských lávok ponad Chorvátske rameno, ktoré mali byť v tomto roku už dokončené. Magistrát ich ani nezačal stavať – dôvodom sú peniaze. Odložené bolo aj predĺženie Saratovskej ulice a hlavné mesto stále nezačalo s revitalizáciou najväčšej hanby mesta – Kamenného námestia a Námestia SNP.