IMG 3961 2

Amaterizmus? Zrekonštruovaný park na Račianskom mýte musia opäť uzatvoriť a opraviť

Otvorili ho len pred pár mesiacmi. Obľúbený park uprostred rušného Račianskeho mýta bol dlhodobo v nedostatočnom stave a trpel masívnym investičným dlhom. Rekonštrukcia prinavrátila miesto na mapu parkov Bratislavy a aj napriek zimným mesiacom sa stal okamžite vyhľadávaným. Krátko po otvorení však nastali problémy, ktoré pretrvávajú dodnes. Nové Mesto preto bude opätovne opravovať opravené, čo zapríčiní uzatvorenie parku.

Populárny park na známom mieste

Park na Račianskom mýte je dlhé roky akousi zelenou oázou uprostred rušného dopravného uzla. Obyvatelia tu športujú, stretávajú sa, trávia voľný čas alebo parkom len prechádzajú k tunajšiemu sídlisku, historicky známeho ako Februárka, či k strednej škole na Mikovíniho ulici. Rekonštrukcia parku pritom prebehla koncom 20. storočia – išlo o poslednú komplexnú obnovu tohto verejného priestoru. 

Odvtedy boli realizované len provizórne zásahy. Populárna lokalita dlhé roky upadala, nedostačujúca bola celková funkčnosť, opotrebované boli jednotlivé plochy, zeleň bola v zlom stave a park nespĺňal estetické štandardy. Rovnako tu strašila aj neslávne slávna krčmička Park Pub, ktorá bola známa najmä svojím jednoduchým prevedením. 

Prvá, výraznejšia iniciatíva, sa začala pred vyše desaťtočím.  V roku 2013 vyhlásilo Nové Mesto architektonickú súťaž na revitalizáciu parku na Račianskom mýte. V nej zvíťazila kancelária 2ka landscape architects v spolupráci s Marko & Placemakers. 

Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte
Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte | Zdroj: Mestská časť Bratislava – Nové Mesto

Z viacerých dôvodov sa ale revitalizácia neuskutočnila – dominoval argument, ktorý súvisel s nevysporiadanými vzťahmi vlastníkov pozemkov, keďže časť vlastnilo hlavné mesto a časť rímsko-katolický farský úrad. Snahy boli aj v roku 2015, keď chcela mestská časť vzkriesiť aspoň kus parku pri Mikovíniho ulici v blízkosti strednej školy, avšak nestalo sa tak.

Najzásadnejší zlom prišiel v roku 2020, keď sa Novému Mestu podarilo z výzvy rezortu životného prostredia získať nenávratný finančný príspevok vo výške 850-tisíc eur, aj keď žiadala až 1,24 milióna. Išlo o zásadný krok vpred zmeniť toto miesto a začať s revitalizačnými prácami. Nové Mesto stihlo dokončiť prípravné práce v parku do konca roka 2022, pričom najzásadnejšie úpravy navrhlo realizovať v roku 2023. 

Zelenší, modernejší a úspornejší

S prácami sa začalo v minulom roku a ukončené boli v decembri, krátko pred Vianocami. Bratislavčania tak získali vianočný darček o čosi skôr. Revitalizácia sa dotkla plochy vo výmere 25 576 metrov štvorcových, avšak pre spomenuté vlastnícke vzťahy nešlo o celý park.

Priestor je po novom adaptovaný vodozádržnými opatreniami na suchá a letné horúčavy. Nachádzajú sa tu tri dažďové záhrady, staré nepriepustné povrchy boli vymenené za spevnené priepustné s vodozádržnou funkciou a za plochy zelene s funkčnou vegetáciou. Voda je tu zadržiavaná v troch poldroch, vďaka čomu ostane v území parku až 4 700 metrov kubických zrážkovej vody.

Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte
Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte – nové herné prvky | Zdroj: Miro Pochyba

Ošetrená bola zeleň, prebehla asanácia pôvodných stromov a vysadené boli aj nové dreviny. Staré spevnené plochy boli vymenené za vodopriepustné – časť asfaltových komunikácií bola nahradená kombináciou mlátových povrchov a vodopriepustným parkovým betónom. Zvyšná časť je zase vymenená za nový asfalt.

Vzniklo aj nové detské ihrisko, ktoré je prispôsobené pre deti so zdravotným znevýhodnením pomocou viacerých inkluzívnych prvkov ako sú detský kolotoč, hojdací kôš a prispôsobené pieskovisko. Inkluzívny prístup je umožnený aj na nové športovisko.

Život do parku vráti aj vynovené multifunkčné športovisko a nový mobiliár, ktorý umožní obyvateľom rozmanité aktivity v exteriéri. Pribudli nové lavičky, šachové stolíky, stolnotenisové a kempingové stoly, hojdacie siete, stojany na bicykle, posilňovacie stroje a plocha na petang. Multifunkčné športovisko získalo nové osvetlenie.

Návštevníci budú môcť využívať letnú terasu, na ktorú pribudne girlanda na náladové osvetlenie a hmlová clona na ochladzovanie priestoru v letných horúčavách. Čo je veľmi potešiteľné, polorozpadnútá krčma Park Pub bola odstránená a nahradil ju kontajner, čo je oveľa vhodnejšie riešenie.

1Z2A8859
Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte – podnik Park Pub nahradil kontajner, v popredí nové herné prvky pre deti | Zdroj: Miro Pochyba

Celkové náklady na revitalizáciu boli podľa aktuálnych informácií 1 516 276 eur, pričom v minulosti bola mestskou časťou komunikovaná suma o približne 200-tisíc nižšia. Výška nenávratného finančného príspevku je 850 510,59 eur a celý projekt je realizovaný vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Problémy krátko po otvorení

Denník SME už v prvých januárových dňoch roka 2024 zverejnil informáciu, že park testuje počasie. Dažďová záhrada, nachádzajú sa priamo v obkolesení preliezok a kĺzačky, totiž nevsiakla vodu po roztopení snehu. Zrekonštruovaný priestor bol pritom  otvorený len dva týždne. 

„Dažďová záhrada bola primárne projektovaná ako vodozádržné opatrenie a až sekundárna funkcia tejto časti parku je jej využitie na hru pre deti v letných mesiacoch,“ povedala pre denník SME Jana Žiak z referátu komunikácie Nového Mesta. Pre médium sa vtedy vyjadril aj architekt rekonštrukcie, Peter Pasečný.

Podľa neho časť zaplavenej záhrady nebol problém. Išlo o to, aby sa v danom mieste zrážky zadržali a mali čas vsiaknuť, pričom voda mala do 24 hodín zmiznúť. Mláka bola o istý čas menšia, avšak stále prítomná. Park mal byť úplne pripravený až na jar, keď sa zazelená a naplnia sa aj vodné hracie prvky, pričom Nové Mesto túto situáciu priebežne sledovalo a vsakovanie malo analyzovať.

V apríli napísal denník SME ďalší článok, ktorý upozorňoval na tú istú stojacu vodu v mieste dažďovej záhrady. Pôvodne mala stiecť do 24 hodín, držala sa však vyše 4 mesiace. Nové Mesto napokon priznalo, že niektoré časti parku muselo reklamovať u dodávateľa, spoločnosti Littlefinger. Reklamovala sa hneď niekoľko vecí – dažďová záhrada pri multifunkčnom ihrisku, mlátové a betónové chodníky či chybne osadené vrstvy materiálu a nesprávne osadené obrubníky.

Rekonštrukcia zrekonštruovaného

Len pred pár dňami ozrejmil stav parku starosta Nového Mesta, Matúš Čupka, ktorý vo videu poukázal na konkrétne chyby. „Po rokoch sľubov sa nám konečne podarilo zrekonštruovať park na Račianskom mýte. Mám z toho veľkú radosť a nie som sám. Nie vždy sa však všetko podarí na sto percent,” vraví starosta vo videu rozhadzujúc rukami.

„Niektoré problémy, s ktorými sme sa stretli po dokončení parku, sú výsledkom projektu ešte z roku 2014, keď nebolo dostatočne zanalyzované podložie pod dažďovou záhradou, neboli správne vybrané materiály a tiež súbor herných prvkov,” povedal Matúš Čupka, čím priznal, že pred začiatkom obnovy v roku 2023 neprešiel projekt z roku 2014 úpravami, doplneniami ani spresneniami, aby sa týmto chybám zabránilo.

1Z2A8904
Zrevitalizovaný park na Račianskom mýte – nový mobiliár i povrchy chodníkov | Zdroj: Miro Pochyba

„Napriek tomu sme museli tento projekt realizovať, v opačnom prípade by sme prišli o prostriedky z eurofondov. Preto sme museli rátať s tým, že keď sa rekonštrukcia dokončí, niektoré nedostatky budeme riešiť až dodatočne a možno nás budú stáť aj financie navyše,” konštatuje starosta, ktorý opäť priznáva, že s problémami na projekte za 1,5 milióna eur vlastne počítali. 

Matúš Čupka následne hovorí o chybách, ktoré sa objavili tesne po otvorení parku a o ktorých informoval aj denník SME. „Realizátora prác sme okamžite na chyby upozornili a budú riešené v rámci reklamácie. Niektoré skôr a iné neskôr,” vysvetľuje starosta Nového Mesta. Matúš Čupka ďalej spomína dilemu, či sa do opráv pustia už teraz – čím by sa park opäť uzavrel – alebo počkajú do jesene. „Rozhodli sme sa pre druhú možnosť, aby sme si mohli v parku spoločne užiť jarné a letné mesiace naplno,” uzatvára. 

NÁZOR AUTORA ČLÁNKU

Amaterizmus?

Zdôvodnenia Matúša Čupku pripomínajú argumentáciu predchádzajúceho vedenia mesta, ktoré ešte v minulom desaťročí vyasfaltovalo Trnavské mýto pred Novou tržnicou. V rámci odôvodnenia, prečo nebol priestor vydláždený dlažbou a vysadené stromy, zaznel argument o podzemných inžinierskych sieťach, ktoré to znemožňovali. Ako sa neskôr ukázalo za Matúša Valla, nič také nebola pravda a priestor sa mohol bez problémov vydláždiť.

V tomto prípade išlo o učebnicový príklad amaterizmu a manažérskej neschopnosti vychytať v projekte všetky chyby. Na niečo také si ale v hlavnom meste nemôžeme zvykať, aj keď by niekto možno povedal, že sme si už zvykli. Výrok Matúša Čupku: „Nie vždy sa však všetko podarí na sto percent,” preto nie je na mieste a nemôže byť výhovorkou na takto vážne nedostatky. Ani argumentom.

Projekt rekonštrukcie parku na Račianskom mýte je skvelou iniciatívou, ktorú toto miesto nutne potrebovalo. V našich článkoch sme ho pravidelne chválili – a právom. Tentokrát ale chvála nemôže byť na mieste, nakoľko spomenuté problémy vyznievajú amatérsky a neodborne, čo sa týka aj argumentácie mestskej časti. Dnes je tak všetko v gescii Nového Mesta, ktoré park na jeseň opäť uzatvorí a opraví opravené.