Tlaková injektáž starého tehlového muriva pomocou pakrov a špeciálnej injektážnej hmoty

Vlhké múry nemusia znamenať rekonštrukciu – pomôže tlaková injektáž

Stretávate sa s vlhnutím múrov v staršej stavbe? Nemusíte hneď pristúpiť k nákladnej rekonštrukcii. Tlaková injektáž muriva predstavuje efektívny a šetrný spôsob, ako dodatočne vytvoriť hydroizolačnú bariéru priamo v konštrukcii múru – bez narušenia jeho statiky.

Ako odizolovať vlhké murivo účinne, bez narušenia pevnosti?

Ako najlepší spôsob sa ponúka tlaková injektáž. Tlaková injektáž muriva je špecializovaná sanačná metóda určená na riešenie problému vzlínajúcej vlhkosti, ktorá často postihuje najmä staršie stavby, Ide o jeden z najspoľahlivejších spôsobov, ako dodatočne vytvoriť vodorovnú izolačnú bariéru priamo v konštrukcii muriva, bez nutnosti výrazného zásahu do statickej pevnosti muriva.

Aký je princíp tlakovej injektáže muriva?

Princíp tlakovej injektáže spočíva v tom, že sa do muriva pod tlakom natlačí špeciálna injektážna hmota, ktorá v jeho štruktúre vytvorí chemickú nepriepustnú bariéru. Injektáž muriva vytvorí bariéru, ktorá následne bráni kapilárnemu vzlínaniu vody z pôdy do nadzemných častí stavby.

Profesionálne zariadenie na tlakové injektovanie muriva s kompresorom a viaczložkovým systémom
Viac komponentná injektážna pumpa | Zdroj: ELCOP

Ako prebieha tlaková injektáž?

Samotný proces realizácie injektážnych prác začína dôkladnou diagnostikou stavu muriva, ktorá zahŕňa meranie vlhkosti, zhodnotenie typu materiálu, zloženie muriva, prítomnosť vodorozpustných solí a ďalších faktorov ovplyvňujúcich výber vhodnej injektážnej hmoty.

Následne sa do muriva vyvŕtajú otvory, obvykle vo výške približne 5 až 10 cm nad podlahou, v presne určených rozostupoch, pri tlakovej injektáži sa rozostup vrtov pohybuje 14–18 cm, a v sklone 30 -45°, ktorý zabezpečuje rovnomerné rozšírenie injektážnej hmoty v celej šírke steny. Do týchto otvorov sa pomocou ventilov so spätnou klapkou, ktoré nazývame paker, pod kontrolovaným tlakom natlačí injektážna hmota. Po aplikácii injektážnej hmoty sa otvory utesnia špeciálnou cementovou, alebo sanačnou maltou, tým sa zvýši pevnosť konštrukcie.

Výsledkom je vytvorená izolačná clona, ktorá účinne zastaví prenikanie vlhkosti do muriva a vytvorí podmienky pre jeho následné vysychanie. Táto metóda má viacero výhod – je rýchla, relatívne nenáročná na stavebné zásahy, vhodná pre rôzne druhy objektov vrátane historických budov, a pri správnej realizácii zabezpečí dlhodobý efekt bez nutnosti ďalších stavebných zásahov.

Aké injektážne hmoty sú najúčinnejšie?

Životnosť vytvorenej izolácie závisí od injektážnej hmoty. Na trhu nájdeme viacero injektážnych hmôt, hmoty na báze silikónových mikroemulzií, silánov a siloxánov považujeme za najmenej účinné. Ako lepšia voľba z dlhkšou životnosťou predstavujú hmoty na báze polyuretánových, alebo epoxidových živíc.

Za najlepšiu voľbu z dlhou životnosťou považujeme injektážne hmoty na báze akrylátových gélov, tzv. polyakryláty. Uvedené injektážne hmoty sa vyrábajú ako viac komponentné hmoty, to znamená, že sú tvorené viacerými zložkami a miešajú sa priamo na stavbe. Aplikácia viac zložkových injektážnych hmôt prebieha cez viac viaczložkové injektážne tlakové zariadenia.

Máte problém s vlhnutím muriva?

Radi Vám pomôžeme, zaoberáme sa diagnostikou, návrhom a realizáciou sanačných prác, odvlhčíme akékoľvek vlhké murivo. Bezplatná diagnostika muriva.

www.odvlhceniestavieb.sk

Zdroj: PR článok  ELCOP, s.r.o.