Návrh novej štvrte v Bratislave-Novom Meste od Bevk Perović arhitekti

Slovinské štúdio Bevk Perović arhitekti zvíťazilo v súťaži Penty na premenu brownfieldu v bratislavskom Novom meste

Projekt prinesie do mestskej časti Nové Mesto takmer 1200 bytov a občiansku vybavenosť. Výstavba by sa mohla začať v roku 2026. Dominantou projektu je lineárny park, na ktorý nadviažu verejné a polosúkromné priestory s predzáhradkami.

Išlo a architektonicko-urbanistickú súťaž na územie v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto s rozlohou takmer 4,5 hektára. Ohraničujú ho ulice Vajnorská a Odborárska. Je určené pre rezidenčnú výstavbu a občiansku vybavenosť a developerská spoločnosť Penta Real Estate ho odkúpila v auguste 2022. Jednokolová vyzvaná súťaž bola vyhlásená v decembri 2022. Šesť ateliérov svoje návrhy odprezentovalo odbornej porote koncom marca, z ktorých porota určila jeden víťazný.

Architektonicko-urbanistickej súťaže sa zúčastnili popredné domáce a zahraničné ateliéry. Odborná porota posudzovala celkovo šesť návrhov. Víťazný návrh z dielne slovinského štúdia Bevk Perović arhitekti ocenila odborná porota najmä pre výsledné spracovanie urbanistického konceptu, pričom nájdenie správneho urbanizmu bolo aj hlavným cieľom súťaže. Výsledná architektúra bude známa po dopracovaní architektonickej štúdie.

Pri hodnotení jednotlivých návrhov odborná porota, okrem iného, posudzovala tvorbu a hierarchizáciu verejného priestoru, rozmanitosť krajinnej architektúry, hmotový koncept aj udržateľnosť návrhu.

Hmotová štúdia novej štvrte v Bratislave-Novom Meste od Bevk Perović arhitekti
Hmotová štúdia novej štvrte v Bratislave-Novom Meste od Bevk Perović arhitekti | Zdroj: Penta Real Estata

Vzhľadom na veľkosť riešeného územia  bola jedným z najdôležitejších posudzovaných kritérií práca s urbanistickou koncepciou. Ide zároveň o prvý development v tejto lokalite, ktorý môže určiť budúcu podobu novej mestskej štvrte.

Vytvorenie mestotvorných blokov a celková distribúcia hmôt sú silným základom pre možný budúci rozvoj tohto územia. Dominantou projektu je lineárny park, na ktorý nadviažu verejné a polosúkromné priestory s predzáhradkami.

Projekt prinesie do bratislavského Nového Mesta takmer 1200 bytov a nové priestory pre občiansku vybavenosť. Realizácia bude rozplánovaná do viacerých etáp, pričom ako o prvej vo výstavbe sa uvažuje o rezidenčnej časti.

Aktuálne je projekt v štádiu dopracovávania architektonickej štúdie a prípravy dokumentácie pre EIA. Výstavba by v nadväznosti na povoľovacie procesy mohla začať v roku 2026 a dokončenie projektu je plánované v horizonte ôsmich rokov od začiatku výstavby.

Slovinskí architekti sa pri tvorbe návrhu zamýšľali nad vytvorením mestskej štruktúry v bývalej priemyselnej oblasti. Ako dosiahnuť určitú hustotu a zároveň zachovať kvalitu života, akú od bývania v širšom centre mesta ľudia očakávajú.

Pozemok, ktorý kúpila Penta Real Estate v Bratislave-Novom Meste.
Pozemok Penta Real Estate v Bratislave-Novom Meste, na ktorom má vzniknúť projekt zo súťaže. | Zdroj: PENTA REAL ESTATE

„V skutočnosti to nie sú budovy, ale spoločné priestory medzi nimi, ktoré dávajú novej štvrti ten pravý charakter. Kombináciou mestských blokov, veží a doskových budov, vznikajú rôzne typy priestorov od súkromných, cez poloverejné až verejné, čím vytvárame veľmi bohatú a živú novú štvrť mesta,“ opisujú svoj prístup architekti zo štúdia Bevk Perović arhitekti.

Podľa Juraja Nevolníka, výkonného riaditeľa Penta Real Estate Slovensko, inštitút architektonickej súťaže je najlepšou cestou ako majú projekty významne prispieť k urbanistickému rozvoju danej lokality. Teší ho, že sa súťaže zúčastnili kvalitné medzinárodné ateliéry. Potenciál územia, ktorý je brownfieldom je veľký a je dôležité od začiatku k tomu tak aj pristupovať.

Zúčastnené ateliéry

  • Baumschlager Eberle architekten
  • Bevk Perović arhitekti
  • ChartierDalix
  • CHYBIK+KRISTOF Associated Architects
  • PANTOGRAPH
  • Superateliér

Odborná porota

  • Ing. arch. Ľubomír Závodný
  • Igor Marko MA Arch. ARB
  • Prof. Ing. arch. Petr Pelčák
  • zástupcovia spoločnosti Penta Real Estate