Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica
Galéria(28)

Unikátny supermarket i nemecká kvalita v Bratislave. Aké superlatívy má najnovšia predajňa Kauflandu?

Partneri sekcie:

Drevo, zeleň, solárne panely a ešte raz drevo, zeleň a solárne panely. Takto môže vyzerať budúcnosť výstavby rôznych obchodných predajní. V prípade Kauflandu je to ale súčasnosť.

Klimatická zmena je obrovskou výzvou, s ktorou sa snaží vysporiadať celý svet. Európa je v tomto smere na začiatku transformácie svojej ekonomiky a chce dosiahnuť klimatickú neutralitu. Ako informoval Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky, podiel na trhu tak získavajú stavby na báze dreva, ktoré sa presadzujú aj napriek prekážkam, ktorým čelia. Ba čo viac, drevostavby sa dnes v mnohých regiónoch a krajinách stali dominantnou výrobou.

Okrem kancelárskych či obytných objektov je veľmi dôležité, aby na budúcnosť mysleli aj prevádzky jednotlivých potravinových spoločností. Maloobchodný predajca Kaufland si preto dal za cieľ stavať a modernizovať predajne tak, aby šetrili prírodné zdroje a zároveň využívali recyklované a obnoviteľné materiály. Jedna z takýchto stavieb už vyrástla a stalo sa tak priamo v hlavnom meste Slovenska.

Drevostavba svojim zákazníkom ponúka nový zážitok z nakupovania.
Drevostavba svojim zákazníkom ponúka nový zážitok z nakupovania. | Zdroj: Miro Pochyba

Ambiciózny projekt vzišiel od „matky“

„Sieť potravín Kaufland sa touto realizáciou deklaratívne odčleňuje od konkurencie
spôsobom, ktorý je v našich končinách ojedinelý. Uvedomujúc si spoločenskú
zodpovednosť za subdevelopment prímestských zón vstupuje Kaufland do týchto území s úplne novým konceptom predajne,“ konštatuje Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR).

Zväz rovnako dodáva, že základným atribútom tejto stavby je masívna aplikácia drevených konštrukcií.„Predstavujú jeden z efektívnych nástrojov, ako navrhovať a realizovať stavby priateľské k prostrediu vrátane ich schopnosti adaptovať sa na zmenu podmienok spôsobených meniacimi sa klimatickými podmienkami,“ tvrdí ZSD SR.

Kaufland tak začal od seba. Za približne 5 až 6 mesiacov vybudoval predajňu v Záhorskej Bystrici, s ktorej projektovaním sa začalo už v roku 2019. „Každá krajina, v ktorej sa nachádza predajňa Kauflandu, dostala možnosť postaviť tento typ budovy,“ začína svoje rozprávanie Matej Pastierik, projektant prevádzky.

Do interiéru predajne prúdi denné svetlo cez atraktívne svetlíky zabudované na streche.
Do interiéru predajne prúdi denné svetlo cez atraktívne svetlíky zabudované na streche. | Zdroj: Miro Pochyba

Ten rovnako potvrdil, že iniciatíva vzišla od „matky“ maloobchodného reťazca v Nemecku. „Kaufland Slovensko sa rozhodlo prihlásiť a reagovať tak na možnosť nemeckej spoločnosti. My sme teda boli tí aktívni,“ dopĺňa Matej Pastierik.

Kaufland si za strategického partnera schopného naplniť ambiciózny cieľ realizovať hybridnú stavbu s aktuálne najväčším podielom zabudovaných drevených konštrukcií na Slovensku vybral spoločnosť Kontrakting. Tá ma na Slovensku kredit firmy, ktorá sa venuje návrhu, projekcii, výrobe a montáži drevených konštrukcií.

„Je to jediná firma na Slovensku, ktorá dokáže robiť takéto veľké drevostavby,“ vysvetľuje projektant prevádzky, ktorý zároveň dopĺňa, že Kaufland Slovensko v tomto chcel mať dodávateľa z krajiny spod Tatier. Za generálneho dodávateľa bola vybraná spoločnosť Strabag.

Drevo, zeleň, solárne panely a mnoho ďalšieho

Predajňa je naprojektovaná v súlade s certifikačným systémom BREEAM Excellent a podľa najnovších trendov v modernom a udržateľnom stavebníctve. Strategickou surovinou Kauflandu v Záhorskej Bystrici je smrekové drevo, z ktorého je postavená nosná konštrukcia strechy, časť fasády zo strany vstupu a parkoviska, ako aj pultová strecha. Nosníky sú vyrobené z lepeného lamelového dreva a CLT panely z krížom lepeného lamelového dreva.

„Keď sa navrhuje drevená konštrukcia, tak sa to robí spôsobom, aby bola odolná voči požiaru 60 minút. Čiže drevené prvky musia hodinu odolávať obhorievaniu, aj preto sú robustnejšie a širšie,“ približuje detaily Matej Pastierik.

Kaufland Slovensko v rámci požiarnej bezpečnosti pritom spolupracoval s docentom Jurajom Olbřimekom zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Je teda dodržaná celá slovenská i európska legislatíva. On nám dal noty, ako to spraviť, a ukázal nám, ako sa to robí v zahraničí a ako to máme robiť na Slovensku,“ vysvetľuje projektant prevádzky.

Ateliér thoma architekten vtiahol prírodný materiál komplexne aj do interiéru kancelárskych priestorov.
Ateliér thoma architekten vtiahol prírodný materiál komplexne aj do interiéru kancelárskych priestorov. | Zdroj: Miro Pochyba

Okrem dreva je tu prítomná aj vegetačná stena s rozlohou približne 200 štvorcových metrov, ktorá podľa Kauflandu plní hneď niekoľko prospešných úloh. Napomáha k čistejšiemu vzduchu, keďže rastliny zachytávajú nečistoty, prachové častice a zvyšujú vlhkosť vzduchu. Zelená fasáda tiež prispieva k zachovaniu biodiverzity a do tretice pôsobí ako estetický a účinný protihlukový systém.

Zeleň je dominantná najmä v okolí, ktoré okrášľuje vyše 12-tisíc rastlín a stromov. V určitej miere sa nachádza aj na streche novovybudovaného objektu – dve nižšie položené zelené strechy zadržiavajú dažďovú vodu a spomaľujú jej odtok z územia. Takisto prispievajú k znižovaniu teploty vnútorného priestoru prevádzky.

Dominantou strechy je ale fotovoltika – nachádza sa tu niekoľko desiatok solárnych panelov. Tie premieňajú solárnu energiu na elektrickú a sú nadimenzované tak, aby vyrobili 20 percent elektrickej energie potrebnej na prevádzku predajne.

Kaufland rovnako odvážne komunikuje, že predajňa je vybavená „špičkovými zariadeniami budúcnosti“. Jednou z nich má byť technológia využitia odpadového tepla. Koncept využíva odpadové teplo z komerčného chladiaceho systému a reverzibilné tepelné čerpadlo na vykurovanie a chladenie budovy. Modernými systémami je zabezpečená klimatizácia pre predajnú plochu, pre oblasť čerstvých potravín a mraziace boxy, ako aj pre koncesionárske priestory.

Dominantou strechy sú najmä solárne panely, ale nachádzajú sa tu aj dve menšie zelené strechy.
Dominantou strechy sú najmä solárne panely, ale nachádzajú sa tu aj dve menšie zelené strechy. | Zdroj: Miro Pochyba

Interiér, resp. strecha, je tiež vybavená atraktívnymi svetlíkmi, ktoré osvetľujú predajňu denným svetlom. Koniec koncov, celá koncepcia Kauflandu v Záhorskej Bystrici počíta s čo najväčším využitím denného svetla.

Okolie je okrem vysokej miery zelene príznačné aj niekoľkými ďalšími dôležitými prvkami, ktoré podporujú ekologický cieľ spoločnosti. Na vydláždenie väčšiny chodníkov okolo Kauflandu je použitá plastová zámková dlažba, ktorá vznikla v slovenskej chránenej dielni z recyklovaných použitých PVC káblov. Tento trvalo udržateľný materiál má dlhú životnosť a vykazuje neutrálnosť voči životnému prostrediu a neškodnosť pre pôdu či podzemné vody.

Veľmi príjemným pozitívom sú aj dva hmyzie hotely s lúkou, ktoré sú akýmsi symbolom dôležitosti zachovávania biodiverzity. Pomáhajú tak eliminovať problém miznúcej rozmanitosti živočíšnych druhov. Retenčné parkovisko zase zadrží viac ako 800 kubických metrov dažďovej vody, pričom na parkovisku sa nachádzajú aj tri nabíjačky pre automobily.

Dobrý dojem kazia zvláštne praktiky

Či vzniknú podobné stavby aj v budúcnosti, je nateraz otázkou a bude to závisieť od viacerých faktorov. „Zatiaľ je to prototyp. Budeme analyzovať a vyhodnocovať všetky dáta a na základe toho sa uvidí, či budeme v týchto stavbách pokračovať,“ približuje projektant prevádzky Matej Pastierik. „Sme však šťastní. Máme dobré ohlasy od zákazníkov, ale aj od prevádzky,“ stručne uzatvára.

Stavba v Záhorskej Bystrici tak vzbudila pozornosť laickej i odbornej verejnosti. Stalo sa tak najmä pre kvalitné materiály, z ktorých je postavená, dobrým architektonickým prevedením či pre novú skúsenosť z nakupovania. Vysoký štandard drevostavby je viditeľný už z diaľky a v porovnaní s potravinami iných značiek zvýšil Kaufland latku týchto predajní niekoľkonásobne. Rovnako je minimálne chvályhodná iniciatíva nemeckej spoločnosti stavať oveľa kvalitnejšie budovy a myslieť na budúcnosť našej planéty.

Drevostavba z pera nemeckého ateliéru

Európsky unikát, ktorý sa nachádza v Bratislave, pozná aj meno svojho architekta. Ide o nemeckú kanceláriu thoma architekten, ktorá navrhla prvý ideový návrh drevostavby v Bratislave iniciovaný spoločnosťou Kaufland.

Ateliér má v Nemecku hneď tri pobočky a vo svojom portfóliu kvalitné realizácie budov v oblasti bývania, výučby a výskumu, kultúry, zdravotníctva, ale aj priemyslu a najmä obchodu. V tomto roku sú dokonca držiteľmi prestížneho nemeckého ocenenia German Design Award Special 2023, v ktorom zvíťazili so svojím projektom kogeneračnej jednotky v Lipsku.

Čo je však najdôležitejšie, za sebou majú aj realizáciu drevostavieb. Kaufland pre našu redakciu exkluzívne komunikoval aj výšku finančnej investície do projektu v Záhorskej Bystrici:

„V porovnaní s klasickou výstavbou predajne Kaufland boli náklady drevostavby o 15 % vyššie. Na cenu malo vplyv viacero faktorov, ako konflikt na Ukrajine a pandémia.“ Konečná suma tak mala prekročiť 20 miliónov eur.

Tento fakt je skutočne prekvapujúci, keďže nejde o žiadne astronomické navýšenie oproti výstavbe klasických pobočiek, aké pozná celá Bratislava. Tento prípad tak najlepšie vystihuje jedno slovenské príslovie „za málo peňazí veľa muziky“.

Dominantou strechy sú najmä solárne panely, ale nachádzajú sa tu aj dve menšie zelené strechy.
Drevostavba svojim zákazníkom ponúka nový zážitok z nakupovania.
Strategickou surovinou Kauflandu v Záhorskej Bystrici je smrekové drevo.
Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica
Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica
Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica
Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica
Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica

Kaufland, Bratislava–Záhorská Bystrica

Investor: Kaufland
Projektant: Matej Pastierik
Generálny zhotoviteľ: Strabag
Drevené konštrukcie: Kontrakting
Realizácia: 2023

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2023