Stanica Nivy
Galéria(19)

Stanica Nivy čoskoro otvára brány. Nazrite s nami dovnútra

Multifunkčný projekt Nivy sa otvorí pre návštevníkov vo štvrtok 30. septembra. Spája v sebe novú autobusovú stanicu, retail, tržnicu, miesto pre zábavu a oddych. 

Na novú autobusovú stanicu si Bratislavčania počkali dlhšie, ako bolo pôvodne v pláne. Dokončenie veľkolepého projektu developera HB Reavis sa muselo niekoľkokrát posunúť. Teraz je však už isté, že Nivy sú vo finále. Vo vnútri prebiehajú dokončovacie práce, nájomcovia pripravujú výklady, na zelenej streche sú už zasadené prvé jahody. 

Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy
Stanica Nivy

Investor začal s budovaním projektu 15. mája 2017 výkopovými prácami na mieste dnešnej najvyššej budovy na Slovensku – Nivy Tower. O päť mesiacov neskôr pokračoval demolačnými prácami vtedajšej starej autobusovej stanice. V roku 2018 sa naplno rozbehla aj realizácia Nivy Centra. HB Reavis angažoval britskú  architektonickú kanceláriu Benoy v spolupráci so slovenskou kanceláriou Siebert + Talaš. Landscape architektúru strechy spracovala kancelária BDP spoločne s 2ka landscape architects a Terra Florida. 

Prvý termín dokončenia stanice bol pred rokom, kartami však zamiešala pandémia COVID-19. Na jeseň sa však predsa len sprístupnila aspoň ulica Mlynské nivy, ktorá dostala zásadný facelift. Čerešničkou bol dlho očakávaný prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. Práve ten slúži ako vstupná brána do podzemného parkoviska Nív, k autobusovej stanici a službe Alza Drive. K dispozícii bude celkovo 2 150 parkovacích miest, z čoho takmer polovica v parkovacom dome s vjazdmi z ulíc Mlynské nivy a od VÚB banky. Cyklisti môžu využiť plne automatizovanú cyklovežu.

Stanica Nivy
Nápis Bratislava vás privíta na autobusovej stanici | Zdroj: Veronika Rajničová

Nová autobusová stanica

V podzemí sa začína aj naša prehliadka stanice Nivy. Na 1. podzemnom podlaží sa nachádza 36 nástupísk, 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy. Aj napriek tomu, že samotné centrum bude fungovať v nočnom a dennom režime, na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni. Prehľad o príchodoch a odchodoch autobusov bude zabezpečovať LED stena, LCD TV panely a samoobslužné dotykové kiosky. 

Okrem toho na novej stanici nájdete aj informačné pulty, úschovňu batožiny, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie, ale aj zónu s lavičkami, ktorá ponúka až 80 miest na sedenie a bezplatnú Wi-Fi sieť. Architekti pri navrhovaní detailov stavili na brutalizmus. Najviac púta pozornosť veľký betónový nápis Bratislava, ktorý podobne ako betónové stĺpy kontrastuje s chladnou čistotou kovu a LED osvetlenia. 

Priamo zo stanice sa dostaneme do nákupného strediska Nivy, kde sú poruke potraviny, drogéria a občerstvenie. O poschodie vyššie už začínajú pribúdať nájomníci z iných segmentov. 

Štedrý priestor

Na predajnej ploche 70 000 m2 nájdete prevádzky známych značiek aj nových hráčov. Veľkú časť však tvoria erudované značky, ktoré na Nivách našli priestor pre vlajkové predajne. Aj napriek pandémii a silnejúcemu online stavili viacerí na veľkorysé a aj veľkolepé priestory. 

„V budúcnosti budeme pravdepodobne oveľa viac nakupovať online, ale to ešte potrvá. Nakupovanie je stále súčasť nášho každodenného života. Ľudia sa veľmi radi vracajú do kamenných predajní. Je to pre nich aj forma relaxu. Bolo to veľmi dobre vidieť po lockdowne, keď sa ľudia vrátili do nákupných stredísk,“ vyhlásil pre ASB Ján Harom, Property Director Stanice Nivy.

Pandémia sa dotkla najmä malých firiem, ktoré museli nové predajne na Nivách prehodnotiť. „Máme prevádzky, ktoré by už mohli otvoriť, ale boli by prázdne, vzhľadom na problémy s kontrahovaním tovaru. To sú všetko dopady pandémie, ktoré ešte trvajú. Som až milo prekvapený, koľko nájomcov bolo schopných otvoriť predajne už teraz. Je to skoro nadľudský výkon,“ dopĺňa Harom. 

Stanica Nivy
Prístup na strechu | Zdroj: Veronika Rajničová

Zelená strecha

Na druhom podlaží sa nachádza gastrozóna. Aj tieto prevádzky poznačila pandémia a developer sa musel popasovať s niektorými zmenami v nájomnom mixe. Hlási však, že tu nájdete všetko pottrebné. Najväčšiu časť zaberá koncept modernej tržnice, ktorá bude ponúkať lokálne produkty, no miesto si našli aj klasické food courty, kaviarne, reštaurácie a obchody s čerstvými potravinami. Funkčnou naďalej zostáva aj prvá online tržnica, ktorú Tržnica Nivy spustila ešte pred rokom. 

Lákadlom do nového nákupného strediska má byť aj samotná strecha, ktorá je pokrytá intenzívnou aj extenzívnou zeleňou. Celkovo je na nej 134 vzrastlých stromov, bežecký okruh dlhý 550 metrov, 2 workoutové cvičiská, grilovacia zóna, detské ihrisko či komunitná záhrada.

Nivy v číslach

Na projekte Nivy centra pracovalo v priemere 700 pracovníkov denne.
Projektanti odpracovali za celú dobu projektu viac ako 200 000 hodín.
Na 24 žeriavoch odpracovali žeriavnici celkom 93 255 hodín.Obvod stavebnej jamy Nivy centra mal skoro 1 km, jej hĺbka bola 12,3 metra. V čase výstavby bola stavebná jama Nív najväčším výkopom v strednej Európe.

Na výstavbu Nív bolo použitých:
146 414 m3 betónu,
1 090 652 m káblov,
215,5 km rúr,
17 850 m2 dlažby z prírodného kameňa,
11 600 m2 dlažby gres,
28 kusov stromových stĺpov, z ktorých najťažší váži až 5 ton.

Budova Nivy centra je cez vzduchotechniku zásobovaná celkovo približne 1,2 miliónmi m3 vzduchu za hodinu, len samotná autobusová stanica 60 000 m3 vzduchu za hodinu.

raj