Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Galéria(17)

Terasa na streche, vnútri tobogan. Toto je škôlka, kde je neplecha dovolená

Partneri sekcie:

Architekti navrhli bláznivú dostavbu Montessori škôlky v Jablonci nad Nisou– zasvätenú detskej hre. 

Škôlky by mali byť výnimočné stavby, ktorých základnou funkciou je dať deťom pocit, že svet je skvelé a zábavné miesto na život. Taká je filozofia autorov vydarenej dostavby jabloneckej škôlky a túto víziu sa snažili vniesť aj do výsledku.

Škôlky sú totiž prvé stavby, kde si malé dieťa formuje základné vzťahy so svetom. Na rozdiel od domova je to miesto, kde je človek prvýkrát sám mimo bezpečia rodiny a kde si vytvára samostatné vzťahy s ľuďmi a prostredím, často prvý raz v živote.

Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou
Veľkoformátové okno prepája interiér s exteriérom. Na strechu prístavby autori umiestnili hernú terasu, z ktorej je nádherný výhľad do krajiny.
Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou

Nezabiť detskú dušu

Tím štúdia mjölk sa od prvej chvíle stretával s nepreniknuteľnou pavučinou rôznych nezmyselných noriem, zákazov a príkazov, do ktorých naša spoločnosť zamotala výstavbu akejkoľvek škôlky.

Namiesto vytvárania sveta plného fantázie a radosti pre najmenších musia architekti počítať kubické metre vymeneného vzduchu za určitý čas, zaistiť stále osvetlenie každého metra štvorcového podľa noriem a za žiadnu cenu nemôžu stavať z dreva, nieto ešte dvojposchodovú stavbu.

„Akože prečo? Prečo? Nevieme,“ konštatujú architekti Jan Mach a Jan Vondrák. Ako zdolať všetky tieto prekážky a nevytvoriť uniformnú stavbu, ktorá zabije hravého ducha dieťaťa? Najväčšou tragédiou mnohých nových škôlok je preto skutočnosť, že deti, na ktorých v procese návrhu najviac záleží, sú z neho úplne vynechané.

Stavba je vertikálne rozčlenená na prízemie a tri medziposchodia usporiadané okolo schodiska a zrkadla, nad ktorým je v streche veľký svetlík. Na medziposchodiach sú priestory na pobyt detí, každé medziposchodie má inú atmosféru a tvar, aby bolo pre deti podnetné iným spôsobom.
Stavba je vertikálne rozčlenená na prízemie a tri medziposchodia usporiadané okolo schodiska a zrkadla, nad ktorým je v streche veľký svetlík. Na medziposchodiach sú priestory na pobyt detí, každé medziposchodie má inú atmosféru a tvar, aby bolo pre deti podnetné iným spôsobom. | Zdroj: BoysPlayNice

„V Jablonci sme navrhli prístavbu škôlky odvážne a tak, aby sme mohli vždy hrdo povedať, že hlavným kritériom, podľa ktorého sme návrh posudzovali, bola zábava pre deti,“ hovoria na rovinu Machs Vondrákom. Dostavbu škôlky preto od podlahy po strop naplnili toľkými nápadmi a vecami na hranie, že lákajú aj nejedného dospelého, aby odhodil serióznosť a vydal sa objavovať svet spoločne s predškolákmi.

„Predstavovali sme si, aká sranda bude behanie dookola medzi starou a novou časťou škôlky cez záchody. Chceli sme, aby sa z prístavby dalo vyliezť von na betónovú trasu, kde sú deti v bezpečí a zároveň majú dosť slobody. Na strechu sme umiestnili ďalšiu terasu na hranie, pretože je odtiaľ nádherný výhľad.

Poschodia vo vnútri škôlky sme prepojili toboganom, ktorým dieťa bez opýtania na chvíľočku škôlku opúšťa a vzápätí sa do nej rozosmiate vracia. Vnútorný priestor je vlastne jedna veľká miestnosť vertikálne rozdelená na štyri medziposchodia. Deti tu na seba vždy môžu vidieť, ale môžu sa na mnohých miestach aj zašiť, keď na svoju neplechu potrebujú súkromie,“ opisujú architekti zo štúdia mjölk.

Hranol plný zábavy

Prístavba Materskej školy Montessori v Jablonci nad Nisou je dvojpodlažná železobetónová stavba. Stojí vedľa historickej stavby škôlky a svojou formou aj materiálom s touto väčšou stavbou kontrastuje. Je to jednoduchý hranol s niekoľkými výstupkami, ktorý je celý obalený do siete z nehrdzavejúcej ocele.

Vnútri je stavba vertikálne rozčlenená na prízemie a tri medziposchodia, usporiadané okolo schodiska a zrkadla, nad ktorým je v streche veľký svetlík. Na medziposchodiach sú priestory na pobyt detí, každé medziposchodie má inú atmosféru a tvar, aby bolo pre deti podnetné iným spôsobom.

Namiesto vytvárania sveta plného radosti museli architekti počítať kubické metre vymeneného vzduchu. 
Namiesto vytvárania sveta plného radosti museli architekti počítať kubické metre vymeneného vzduchu.  | Zdroj: BoysPlayNice

Nepodľahnúť tlaku nudy

Prístavba je na prízemí a druhom medziposchodí napojená krčkom na historickú budovu škôlky. Z prízemia je priamy vstup na chránenú betónovú terasu na hranie nad parkoviskom áut. Z druhého medziposchodia vedie vonkajší tobogan späť na prízemie. Deti si ním môžu urýchliť cestu dole.

Z tretieho medziposchodia vedú dvere na fasádu, kde sú vonkajšie schody na strešnú terasu. Tá je chránená bezpečnostnou sieťou a môže sa stať veľkou letnou herňou pre deti. Prístavba navyšuje kapacitu škôlky o jednu triedu.

„Veríme, že sme nesklamali, nepodľahli tlaku nudy a postavili dom, v ktorom sa budú deti môcť slobode blázniť, len tak mimochodom sa rozvíjať a architektúra im v tom pôjde oproti,“ veria obaja architekti libereckého štúdia. Deti (a rodičia) po celej Českej (a Slovenskej) republike musia iba dúfať, že sa ich príkladom inšpirujú ostatní architekti a investori.

Poschodia prístavby sú prepojené toboganom, ktorým dieťa na okamih opúšťa budovu a vzápätí sa do nej rozosmiate vracia.
Poschodia prístavby sú prepojené toboganom, ktorým dieťa na okamih opúšťa budovu a vzápätí sa do nej rozosmiate vracia. | Zdroj: BoysPlayNice

Materská škola Montessori, Jablonec nad Nisou

Architekt: mjölk architekti, Projektový atelier David
Investor: Štatutárne mestoJablonecnadNisou
Rok projektu: 2016–2020
Rok dokončenia: 2020
Zastavaná plocha: 103m², 238m²
Hrubá podlahová plocha: 212m²
Užitková plocha: 160m²

Článok bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2023