Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.
Galéria(6)

V Brne pribudol verejný priestor na zdieľanie radostí

Partneri sekcie:

Žerotínovo námestie pred brnenským Bielym domom ožilo vďaka umeleckej intervencii Vidím plno dobrých ľudí. Tá má za cieľ vytvoriť z verejného priestoru miesto zdieľania vecí, ktoré nám robia v živote radosť a považujeme ich za správne. Dielo je živé a bude postupne dotvárané okoloidúcimi.

„Kone sú najlepšie a gymnastika je tiež super!“, „Mám rád kapybary,“ alebo „Prečo sa nudiť, keď môžeme čítať.“ Aj takto znejú prvé detské kriedové odkazy na pôvodne prázdnych transparentoch namaľovaných na chodník na Žerotínovom námestí v Brne. Od začiatku júna ho zdobí veľkoplošná maľba od umelcov Patrika Antczaka a Jakuba Jahna, ktorú spoločne s verejnosťou otvorili výtvarným workshopom a umeleckými vystúpeniami v utorok, 20. júna.

Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.
Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.
Keď dážď zmyje odkazy napísané kriedou, tak sa celý proces začne odznovu.
Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.
IMG 8115Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.

Dielo s názvom Vidím plno dobrých ľudí má symbolizovať rôznorodú spoločnosť, potešiť deti, ale i dospelých a postrčiť ich, aby sa zapojili do verejného priestoru. Umeleckú intervenciu tvoria farbené prvky a postavy, od tehotných žien, cez športovcov až po hendikepovaných, ktoré držia transparenty v tvare bublín. Tie sa rozhodli umelci ponechať prázdne.

„To, čo je podstatné na tejto intervencií je, že by mala byť živá a interaktívna. Chceli sme aby to bolo hravé, aby to pozývalo k spolupráci verejnosť, tak sme tie transparenty nechali prázdne, aby okoloidúci mohli kriedou dopísať nejaké radosti. S týmto konceptom sme sa rozhodli urobiť taký dav spokojných ľudí, ktorí demonštrujú za dobré veci,“ opísal zámer autor nápadu Jakub Jahn.

Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne.
Kriedové odkazy na Žerotínovom námestí v Brne. | Zdroj: Adriána Henčeková

Keď dážď zmyje odkazy napísané kriedou, tak sa celý proces začne odznovu a dielo bude žiť ďalej svojim životom, a tak sa obnovovať. Inšpiráciou na vytvorenie tohto konceptu bol autorov pretrvávajúci záujem o verejný priestor a pocit, že poväčšine je využívaný na zdieľanie naštvania, frustrácie alebo na demonštrácie proti niečomu.

„Verejný priestor patrí nám všetkým a máme právo tam zdieľať aj niečo, s čím nesúhlasíme. Zároveň som si hovoril, že by bolo super, keby sme občas v tom verejnom priestore komunikovali aj veci, ktoré nám robia radosť, ktoré sú v živote správne,“ doplnil Jahn. O tom, že sa to umelcom podarilo, svedčil záujem detí i dospelých, ktorý zaplnili všetky bubliny počas slávnostného otvorenia svojimi odkazmi.

Ďalším zámerom projektu bolo celkové zatraktívnenie lokality a uvedomenie si priestoru pred historicky zaujímavou budovou Bieleho domu. Síce má táto adresa v názve námestie, Brňania ju vnímajú skôr ako nejakú šedú zónu. Preto, i mimo pôvodného projektového zámeru, sa upravilo okrem dlažby aj jej okolie a zeleň pod vedením krajinárskej architektky Evy Wagnerovej a mestskej časti Brno-stred. V priestore tak vznikli asymetrické chodníčky, ktoré sa vinú od kaviarne až po polikliniku, ktoré sídlia v Bielom dome, a nadväzujú tak na maľbu na chodníku. Zmenou prešli aj kríky, ktoré boli ostrihané do vlnovitého tvaru.

„Doteraz máme veľmi pozitívne reakcie. Sme veľmi radi, že si tento priestor začínajú užívať deti, ale aj dospelí. Keď sme to tu spoločne pripravovali, tak sme videli, že aj dospelí občas ‘zablúdia’ a idú tými cestičkami a vytvoria si tu svoje skratky alebo si cestu naopak predĺžia,” opisovala prvotný úspech projektu Yvette Vašourková z Centra pre stredoeurópsku architektúru.

Keď dážď zmyje odkazy napísané kriedou, tak sa celý proces začne odznovu.
Keď dážď zmyje odkazy napísané kriedou, tak sa celý proces začne odznovu. | Zdroj: Adriána Henčeková

Na jeseň sa plánuje ďalšia komplexná úprava trávnatých plôch okolo priestoru, z čoho by mala vzniknúť polodivoká lúka, čo prispeje k zvýšeniu biodiverzity v meste.

Pôvodne sa mala táto maľba prepísať aj do priľahlej vozovky so zámerom upokojovania dopravnej situácie. To sa zatiaľ nepodarilo pre viacero faktorov. Podľa slov Vašourkovej je však v jednaní s mestskou časťou Brno-stred projekt, ktorý by mal v rezidenčnej štvrti otestovať ako sa dá upokojiť doprava skrz umeleckú intervenciu.

Táto maľba sa rozprestiera na 1200 metroch štvorcových v historickej mestskej časti Brno-stred. Tvorcom myšlienky je Jakub Jahn, český režisér, ktorý sa zaoberá aj výtvarnými inštaláciami inšpirovanými pozitívnou inštaláciou. Výtvarne sa o projekt postaral ilustrátor Patrik Antczak. Projekt organizačne zastrešilo Centrum pre stredoeurópsku architektúru v spolupráci s Turistickým informačným centrom Brno.

Realizácia prebehla v rámci projektu Asphalt Art Initiative, ktorý je súčasťou americkej nadácie Bloomberg Philantropies, ktorá sa dlhodobo venuje kultivácii verejných priestranstiev. Brno je jediným českým mestom, ktorý v uplynulom ročníku získal grant vo výške 25 000 dolárov na realizáciu projektu.