Student House prináša aj do našich končín kvalitné študentské bývanie

Partneri sekcie:

Nový komplex Student House, ktorý sa stal súčasťou medzinárodnej ubytovacej siete THE FIZZ, sa nachádza v oblasti medzi pražskou holešovickou stanicou a výstaviskom. Realizácia sa vedome hlási k typológii domov, ktoré v Holešoviciach stáli na prelome 19. a 20. storočia.

Pre domy postavené v tomto meste na prelome 19. a 20. storočia boli špecifické veľké zastavané plochy s pevnou uličnou čiarou, ktoré odľahčoval otvorený parter a stromoradie. Nový projekt ateliéru Pavla Hniličku sa k tejto mestotvornej výstavbe vracia, pričom kombinuje moderné technické vybavenie s tradičnou kompozíciou a rozvrhnutím.

Pavel Hnilička Architects + Planners si od tohto projektu sľubujú, že sa stane vlajkovou loďou budov, ktoré túto časť Holešovíc oživia a vytvoria z nej atraktívnu štvrť. Dom sa vedome hlási k veľkomestskému formátu stavieb s pevnou uličnou čiarou.

Fasády budov s otvoreným parterom sú prirodzenou súčasťou mestského uličného priestranstva. Spolu so stromoradím vytvárajú príjemné mestské prostredie, v ktorom je široký chodník samozrejmosťou.

Interiéry sú ladené do svetlých, bielych a béžových tónov.
Dom charakterizuje pevná uličná čiara a otvorený parter.
Veľkorysý vstupný prietor je pohľadovo otvorený smerom do ulice.
V budove sú parkovacie státia aj cyklostojany.
Pozornosť bola venovaná aj prehľadnému spracovaniu orientačného systému v budove.
Prízemie budovy zaujíma vstupná hala, spoločenské aj rekreačné priestory a reštaurácia.
Vizualizácia študentskej izby.
Schéma študentskej izby.

Stavebný program a dispozičné riešenie

Hoci by názov mohol pripomínať v Čechách typické bývanie študentov na internátoch, nič nie je tejto predstave vzdialenejšie. Úroveň bývania tu zodpovedá hotelovým izbám, kde prízemie budovy tradične zaujíma vstupná hala a spoločenské, rekreačné a športové priestory. Nachádzajú sa tu aj obchody a služby – napríklad reštaurácie a práčovňa.

Nájdeme tu tiché uzavreté študovne, herňu, spoločnú kuchyňu, sky bar na úrovni 7. poschodia i multifunkčnú spoločenskú sálu, ktorá sa dá pomocou posuvných stien premeniť na premietaciu miestnosť či tančiareň. Táto spoločenská časť nadväzuje na záhradu, s ktorou sa dá sála v letných mesiacoch plynule spojiť.

Student House má osem podlaží s hrubou podlahovou plochou 16 400 m2, projekt celkovo vyšiel na viac než 500 miliónov českých korún (asi 19,7 mil. eur). Dom ponúka ubytovanie až pre 640 osôb – na výber sú jednolôžkové i dvojlôžkové izby či apartmány pre páry. Pražská pobočka je špecifická práve počtom dvojlôžkových izieb, ktorých ponúkne 136.

Byť študentom pritom nie je podmienkou ubytovania. Jednotlivé izby sú riešené ako apartmány či garsónky. Nachádza sa v nich posteľ, písací stôl, kúpeľňa a malá kuchyňa. Stačí si tak priniesť iba osobné veci a začať bývať.

Prízemie budovy zaujíma vstupná hala, spoločenské aj rekreačné priestory a reštaurácia.
Prízemie budovy zaujíma vstupná hala, spoločenské aj rekreačné priestory a reštaurácia. | Zdroj: Tomáš Slavík

Pohodlie a kontakty

Interiéry sú ladené do svetlých, bielych a béžových tónov, doplnených tmavými detailmi okenných rámov a akcentov nábytku. Aj návrhy interiérov pochádzajú od architektov zo štúdia Pavel Hnilička Architects + Planners, tí ich vytvorili na základe požiadaviek od spoločnosti International Campus, ktorá bude rezidenciu prevádzkovať.

K budove patrí aj podzemná garáž so 71 parkovacími miestami a cyklostojany pre 360 bicyklov. Bývanie tak spája výhody života na internáte – možnosť ľahko sa stretávať s vrstovníkmi a nadväzovať kontakty, ale pridáva k tomu pohodlie hotelovej izby. Medzinárodná ubytovacia sieť THE FIZZ má pobočky aj v Nemecku, Rakúsku a Holandsku (aj s Prahou celkovo na 13 miestach), kde ponúka študentské apartmány.

Pražská pobočka ponúka 539 apartmánov, ktoré sú rozdelené do 5 kategórií (XS až XL) a ich podlahová plocha sa pohybuje od 13 do 31 m2. Cena za izbu XS s rozmermi 13 m2 sa začína na 12-tisíc korunách (asi 470 eur) mesačne vrátane energií a internetu, najpredávanejšia izba M (18 m2) vyjde na viac než 16-tisíc korún (asi 630 eur).

Veľkorysý vstupný prietor je pohľadovo otvorený smerom do ulice.
Veľkorysý vstupný prietor je pohľadovo otvorený smerom do ulice. | Zdroj: Tomáš Slavík

Bezpečnosť a súkromie

Pri študentských izbách je kladený dôraz na súkromie. Preto sú oddelené od spoločných priestorov, ktoré slúžia na stretávanie sa pri rôznych akciách a aktivitách. Spoločnosť International Campus počíta s tým, že veľkú časť izieb si prenajmú študenti zo zahraničia.

„Pre ich rodičov je dôležitá bezpečnosť. Svoje deti posielajú do cudzieho prostredia a chcú mať istotu, že je v budove človek, na ktorého sa môžu obrátiť, pokiaľ by mali nejaký problém. Naše budovy sú strážené a personál je v nich k dispozícii 24 hodín denne,“ uviedol Wouter van den Eijnden, riaditeľ pre zahraničnú expanziu zo spoločnosti International Campus.

V Prahe v súčasnosti na 34 univerzitách študuje približne 146-tisíc študentov, z toho je asi 25-tisíc cudzincov. V tuzemsku ojedinelé poňatie študentského bývania s mnohými službami sa stáva v západnej Európe štandardom. So stavbou rezidencie pre študentov v tejto lokalite počítal developer Karlín Group dlhšie, hľadal však pre ňu spoluinvestora.

„Spojenie so silným partnerom, ktorý v západnej Európe prevádzkuje už celý rad podobných zariadení, nám umožní realizovať náš dlhodobý zámer priniesť na pražský trh investorsky zaujímavý produkt kvalitného študentského ubytovania,“ uviedol prezident Karlín Group Serge Borenstein.

So spoločnosťou International Campus sa nakoniec developerská firma dohodla nielen na stavbe tohto objektu, ale spoločne budú pokračovať aj v ďalších projektoch. Celkovo v Prahe plánujú postaviť asi 2 500 ubytovacích miest pre študentov.

Vizualizácia študentskej izby.
Vizualizácia študentskej izby. | Zdroj: Tomáš Slavík

STUDENT HOUSE HOLEŠOVICE

Miesto: Praha-Holešovice
Architekt: Pavel Hnilička Architects + Planners
Autori: Pavel Hnilička, Marek Řehoř
Projekcia stavebnej časti: Deltaplan, s. r. o.
Developer: Karlín Group
Realizácia: 2020
Zastavaná plocha: 2 507 m2
Hrubá podlahová plocha: 16 446 m2

Kateřina Tobišková, Jolana Říhová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06-07/2021.