ekologicky setrne byvanie buducnosti
Galéria(10)

Ekologicky šetrné bývanie budúcnosti

Vizionársky projekt dánskeho dizajnového štúdia Tjep vyzerá tak trocha ako šatníková skriňa. Energeticky sebestačný a k svojmu okoliu veľmi šetrný dom nazvaný ISOLÉE je víziou bývania budúcnosti. Už jeho názov napovedá, že dom má izolovať svojich obyvateľov od okolitého sveta, a najmä moderných technológií. Je navrhnutý tak, aby obstál aj v náročných podmienkach.

02 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
10 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
09 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
08 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
07 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
06 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
05 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
04 ekologicky setrne bydleni budoucnosti big image
Strom so solárnymi panelmi sa otáča z slnkom.

Trojpodlažný dom z dreva a ocele ponúka všetko potrebné: obývaciu izbu s kozubom na prvom poschodí, kuchyňu a jedáleň na druhom poschodí a spálňu s kúpeľňou na treťom poschodí. Televízor a iné moderné vymoženosti tu ale nečakajte. Všetku energiu pre dom zabezpečujú kruhové solárne panely, umiestnené na nadstavci v tvare stromu. Celý tento strom sa otáča a tak solárnym panelom počas dňa zaisťuje čo najlepšiu pozíciu vzhľadom na slnko.

ISOLÉE zaujme svojím elegantným dizajnom. Autori k jeho návrhu pristupovali skôr ako k návrhu jedného kusa nábytku než domu. Špecifické sú preň veľké drevené okenice cez celé zasklené priečelia domu. Tieto okenice ovláda počítač, ktorý ich v prípade blížiacej sa búrky automaticky zatvorí. Do domu sa vstupuje krátkym schodiskom, pretože celý dom stojí na štyroch vysokých nohách – dá sa teda postaviť v akomkoľvek teréne bez toho, aby sa muselo do terénu nadmerne zasahovať.

Štúdio Tjep sa okrem mnohých realizovaných návrhov šperkov, nábytku, ale aj celých interiérov preslávilo najmä experimentovaním a netradičným prístupom k veľmi širokému spektru problémov. Štúdio založil Frank Tjepkema v roku 2001 a odvtedy sa usiluje svojimi víziami rozprúdiť debaty o architektúre a bývaní budúcnosti. Veľké ohlas mal napríklad jeho projekt v plnej miere sebestačných fariem, ktoré sa nazývajú Oogst.


Drevené okenice sú riadené počítačom a v prípade nebezpečenstva sa samy zatvoria.


Nohy pri výstavbe domu ISOLÉE minimalizujú nároky na úpravu terénu.


Priečelia domu sú zasklené.


Bývanie budúcnosti na troch podlažiach 


Spálňa s kúpeľňou na treťom poschodí


Kuchyňa a jedáleň


Obývačka s kozubom


Bývanie budúcnosti podľa štúdia Tjep


Vznik vízie o sebestačnom dome

Veronika Benešová
zdroj: tjep.com