Ekologicky šetrné bývanie budúcnosti

ekologicky setrne byvanie buducnosti

Vizionársky projekt dánskeho dizajnového štúdia Tjep vyzerá tak trocha ako šatníková skriňa. Energeticky sebestačný a k svojmu okoliu veľmi šetrný dom nazvaný ISOLÉE je víziou bývania budúcnosti. Už jeho názov napovedá, že dom má izolovať svojich obyvateľov od okolitého sveta, a najmä moderných technológií. Je navrhnutý tak, aby obstál aj v náročných podmienkach.

Strom so solárnymi panelmi sa otáča z slnkom.

Trojpodlažný dom z dreva a ocele ponúka všetko potrebné: obývaciu izbu s kozubom na prvom poschodí, kuchyňu a jedáleň na druhom poschodí a spálňu s kúpeľňou na treťom poschodí. Televízor a iné moderné vymoženosti tu ale nečakajte. Všetku energiu pre dom zabezpečujú kruhové solárne panely, umiestnené na nadstavci v tvare stromu. Celý tento strom sa otáča a tak solárnym panelom počas dňa zaisťuje čo najlepšiu pozíciu vzhľadom na slnko.

ISOLÉE zaujme svojím elegantným dizajnom. Autori k jeho návrhu pristupovali skôr ako k návrhu jedného kusa nábytku než domu. Špecifické sú preň veľké drevené okenice cez celé zasklené priečelia domu. Tieto okenice ovláda počítač, ktorý ich v prípade blížiacej sa búrky automaticky zatvorí. Do domu sa vstupuje krátkym schodiskom, pretože celý dom stojí na štyroch vysokých nohách – dá sa teda postaviť v akomkoľvek teréne bez toho, aby sa muselo do terénu nadmerne zasahovať.

Štúdio Tjep sa okrem mnohých realizovaných návrhov šperkov, nábytku, ale aj celých interiérov preslávilo najmä experimentovaním a netradičným prístupom k veľmi širokému spektru problémov. Štúdio založil Frank Tjepkema v roku 2001 a odvtedy sa usiluje svojimi víziami rozprúdiť debaty o architektúre a bývaní budúcnosti. Veľké ohlas mal napríklad jeho projekt v plnej miere sebestačných fariem, ktoré sa nazývajú Oogst.


Drevené okenice sú riadené počítačom a v prípade nebezpečenstva sa samy zatvoria.


Nohy pri výstavbe domu ISOLÉE minimalizujú nároky na úpravu terénu.


Priečelia domu sú zasklené.


Bývanie budúcnosti na troch podlažiach 


Spálňa s kúpeľňou na treťom poschodí


Kuchyňa a jedáleň


Obývačka s kozubom


Bývanie budúcnosti podľa štúdia Tjep


Vznik vízie o sebestačnom dome

Veronika Benešová
zdroj: tjep.com