Dom Westrock
Galéria(11)

Dom Westrock: Vertikálna prístavba pre mladú rodinu s obmedzeným rozpočtom

Partneri sekcie:

„Majitelia nás požiadali, aby sme vytvorili prístavbu, zahrňujúcu veľmi špecifické obytné, pracovné a hracie priestory, ktoré v pôvodnom dome nemali k dispozícii,“ prezradil na úvod autor projektu, architekt Tom Hurt.

Jednopodlažný rančový dom z 50. rokov 20.storočia sa nachádza vo štvrti Barton Hill v americkom meste Austin. Ide o príjemnú lokalitu s výhľadom na Barton Creek Greenbelt, miestnu rekreačnú oblasť s vápencovými útesmi a vodnými plochami.

Dom Westrock
Pôvodné podlahy či zariadene je zachované.
148908530639220161017 MG 9002 master
Dom Westrock
Dom Westrock
Dom Westrock
Dom Westrock
Model domu Westrock

Vertikálna veža

Kuchyňa s jedálňou, tri spálne, dve kúpeľne a garáž. Rozloha a skladba miestností v staršom dome pokrývala základné potreby pre život trojčlennej rodiny. Čo však vlastníkom chýbalo boli pracovné kúty pre rodičov a zdieľané oddychové priestory pre celú rodinu. S obmedzeným rozpočtom 300-tisíc dolárov oslovili miestneho architekta Toma Hurta.

Pre využitie potenciálu miesta a jedinečných výhľadov na prírodnú rezerváciu bola riešením úzka veža s rozlohou 103 m2. Celkovo má šesť výškových úrovní – tri podlažia a tri medziposchodia. Na každom z nich je jedna miestnosť s osobitým využitím.

Prístavba na prízemí plynulo nadväzuje na už existujúcu kuchyňu. Na zníženom polposchodí vznikla nová obývacia izba. Ostatné miestnosti sú prístupné z multifunkčných schodiskových plošín, pripojených k jedálenskej časti kuchyne.

Nad obývačkou je väčšia kancelária pre pani a následne aj menšia pre pána domu. Z presklenej čitárne je vonkajším schodiskom prístupná aj časť strechy, zmenená na oddychovú zónu. V podkroví sa nachádza hrací kút so svetlíkom.

Dom Westrock
Dom Westrock | Zdroj: Ryan Farnau Photography

Interiér z preglejky

„Starý“ a „nový“ priestor je v interiéry jasne odlíšiteľný. Pôvodné podlahy či zariadene je zachované. S ohľadom na rozpočet sa nový nábytok zredukoval na podobu úložných plošín, pracovných plôch, lavíc, políc a podlahy z preglejky.

„Týmto prístupom sme boli schopní vyjadriť jedinečnú históriu domu a vývoj, ktorý dom urobil, aby vyhovoval potrebám nového majiteľa a novej éry bývania a práce,“ vysvetľuje Hurt.

Dom Westrock
Dom Westrock | Zdroj: Ryan Farnau Photography

Zaujme aj exteriér veže. Vzájomne prepojené miestnosti netvoria jednoliaty celok, ale rôznorodo vystupujú do priestoru. Prísun prirodzeného svetla zabezpečujú účelne rozmiestnené okná viacerých veľkostí.

Prístavba má biele steny. V interiéri je tak podporená svetelnosť a opticky zväčšený priestor, na fasáde pôsobí kontrastne k tehlovému domu.

Pôvodné podlahy či zariadene je zachované.
Pôvodné podlahy či zariadene je zachované. | Zdroj: Ryan Farnau Photography

Dom Westrock

Autor: Tom Hurt
Klient: súkromný vlastník
Rozpočet: 300 000 dolárov
Celková plocha: 103 m2
Lokalita: štvrť Barton Hills, mesto Austin, štát Texas, USA
Dokončenie: 2016

Denisa Hudáková