Partneri sekcie:

Útočisko horalov na skalnom masíve minimalizovalo ekologickú stopu

Bivacco Brédy
Zdroj: BCW Collective

Na prvý pohľad pôsobí subtílne, možno až vratko, ako si tak visí nad údolím na dvoch konzolách. Ak však zastihne turistov pri výšľape v talianskych Alpách nepriaznivé počasie, určite ihneď pochopia, že tento jednoduchý bivakový prístrešok s hliníkovým plášťom ponúka bezpečie a pokoj.

Prístrešok s názvom Bivacco Brédy sa nachádza v údolí Aosta v severozápadnom Taliansku a bol koncipovaný ako pamätník Claudia Brédyho, miestneho politika a horolezca, ktorý zomrel vo veku 54 rokov počas horského výstupu v roku 2017.

V súťaži, ktorá bola vyhlásená v roku 2019 s podporou kultúrneho združenia Cantieri d´Alta Quota, bol ako víťazný vybraný návrh tímu štúdia BCW Collective, ktoré založili v roku 2019 v Aoste architekti Chiara Tessarollo, Skye Sturm a Facundo Arboit.

V prístrešku, ktorý stojí na skalnej doske vo výške 2 528 m n. m., je osadené veľké okno orientované na hory Grivola a na Gran Paradiso, na ktoré vystúpil práve tragicky zosnulý Claudio Brédy.

Bivacco Bredy 07
Bivacco Brédy | Zdroj: BCW Collective

Funkčný a zmyslový

„Architektúra interpretuje otvorenosť ducha a introspektívnu povahu prostredníctvom minimalistického prístupu, ponúka ochranu, ale je otvorená k horizontu, akoby vyvierala na slobodu,“ uviedlo štúdio. „Okrem symboliky je orientácia ekologickou stratégiou, pretože maximalizuje solárne zisky, aby sa bivak v chladných zimných mesiacoch vyhrial,“ doplnili ďalej autori.

Vnútri zrubu sa nachádzajú tri poschodové postele, ďalej sedenie a knižnica umiestnené pri okne s výhľadom na severnú stranu a vstupný priestor so vstavaným úložným priestorom na turistické vybavenie pri vchode na južnej strane. Priestor je obložený svetlým drevom a dve okná nad poschodovými posteľami pomáhajú vytvárať pocit „ponorenia“ do krajiny.

Bivacco Brédy
Bivacco Brédy | Zdroj: BCW Collective

„Vnútorný priestor je optimalizovaný z hľadiska funkčnosti a zameriava sa na výhľad a zmyslový zážitok užívateľov ponorených do okolitého horského kontextu,“ vysvetľuje štúdio. „Konzolový objekt, ktorý sa tlačí do prázdna, evokuje neprítomnosť dôležitého člena rodiny a komunity.“

Chata bola prefabrikovaná, aby sa minimalizoval jej vplyv na lokalitu, pričom konštrukcia bola dopravená vrtuľníkom a zmontovaná v priebehu niekoľkých dní. Základy z kovového rámu ukotvujú kabínu priamo do skaly. Tento spôsob bol zvolený kvôli minimálnemu dosahu na krajinu a prispôsobivosti, ak by bolo v budúcnosti potrebné prístrešok premiestniť.

„Údolie tak má novú pietnu ikonu, pevnú vo forme, no ľahkú na dotyk, ochraňujúcu, avšak pominuteľnú,“ zhrnuli autori.