bytove domy v talianskom laquila
Galéria(8)

Bytové domy v talianskom L`Aquila

Partneri sekcie:

Po ničivom zemetrasení v meste L’Aquila v apríli 2009 sa bez strechy nad hlavou ocitlo niekoľko tisíc ľudí. Situácia si vyžadovala rýchle a zároveň trvalé riešenie, zriadenie provizória pre také množstvo ľudí nepripadalo do úvahy.

obr1 big image
obr  2 big image
obr  6 big image
obr  5 big image
obr  4 big image
obr  3 big image
bytove domy v talianskom l aquila 6431 big image
Už v máji 2009 kompetentní vypísali súťaž na stavbu bytov pre 4 000 osôb, 18. júna – sa podpísali zmluvy s dodávateľmi, 11. júla sa začalo stavať, 4. septembra sa začali odovzdávať prvé domy a 30. októbra 2009 (teda za 4,5 mesiaca od podpísania zmlúv) sa odovzdali všetky domy.

Tender znel na 150 bytových domov s maximálne tromi nadzemnými podlažiami, s celkovo 4 000 bytmi. Súťažné podklady obsahovali rozmery pôdorysu na každý dom a tiež hornú hranicu nákladov na jednotkovú plochu bytu. Zaujímavosťou boli kritériá výberu ponúk, keď zo 100 maximálne možných získaných bodov patrilo iba 25 nákladom na stavbu. Ostatné kritériá boli nasledovné:
25 bodov – náklady
15 – architektonický vzhľad
10 – energetická efektívnosť
10 – obnoviteľnosť materiálov
10 – čas realizácie
5 – hustota obyvateľstva
5 – využitie plochy
5 – možnosť prístavby
5 – využitie priestoru
–––––––––––––––––––-
Spolu 100 bodov

V tomto tendri dostali firmy, ponúkajúce domy postavené z dreva, viac ako 50% zákaziek. Popri porovnateľných nákladoch s ostatnými materiálmi bolo veľkým plusom pre domy z dreva najmä vysoké hodnotenie energetickej efektívnosti a použitie materiálov vyrobených z obnoviteľných zdrojov. Klasické stavebné materiály získali oveľa menej bodov.

Nosnú konštrukciu tvorili steny vyrobené z krížom lepeného dreva. Z technologického hľadiska sa zvolili dva spôsoby montáže tepelnej izolácie na steny – montáž v dielni a montáž na stavbe.

Fasády domov boli ponúknuté v dvoch alternatívach – prevetrávaná fasáda s vonkajšou cementotrieskovou doskou alebo kontaktný tepelnoizolačný systém s omietkou. Skladby obvodových stien boli nasledovné:


Obr. 1 Priečny rez steny rámovej konštrukcie (vľavo) a masívnej konštrukcie (vpravo)

Variant 1:
– cementotriesková doska
– odvetranie 10 mm
– tepelná izolácia 30 mm
– XLAM 110 mm
– tepelná izolácia a inštalačná rovina 50 mm
– sadrokartón 12,5 mm

Variant 2:
– omietka
– tepelná izolácia 100 mm
– XLAM 163 mm
– inštalačná rovina 50 mm
– sadrokartón 2 × 12,5 mm

V projekte sa uplatnil pozdĺžny nosný systém (obvodové steny a steny vnútornej chodby), ktorý umožňoval hromadnú výrobu rovnakých stenových a stropných dielcov. Tieto sa na stavbu privážali a vzápätí montovali bez skladovania.

Zaujímavosťou je tiež, že aj nosná konštrukcia schodísk a únikových východov je zhotovená z krížom lepeného dreva. V Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a mnohých iných krajinách sú totiž podmienky a predpisy týkajúce sa posudzovania a najmä používania dreva z hľadiska požiarnej bezpečnosti na celkom inej úrovni, ako je tomu na Slovensku. Je možné, že rakúske alebo nemecké drevo horí inak, ako slovenské drevo? Problém je určite niekde inde, ako v materiáli…

V roku 2009 bola stavba bytových domov v L’Aquila najrozsiahlejšou stavbou s drevenou nosnou konštrukciou. Na jeden dom, v ktorom sa nachádzalo 23 bytov, sa spotrebovalo približne 620 kubických metrov krížom lepeného dreva. Náklady na domy predstavovali 1 160 eur/m2 obytnej plochy [1].


Obr. 2 Základová konštrukcia a prvé podlažie zo železobetónu, pripravené sú oceľové kotevné prvky a nosná konštrukcia schodiska. (foto: Proholz)


Obr. 3 Osadenie prvého elementu, (foto: Proholz)


Obr. 4 Montáž posledného podlažia, (foto: Proholz)


Obr. 5 Schodisko ako výstužný prvok, tepelná izolácie sa na steny namontovalo vo výrobe. (foto: Proholz)


Obr. 6 Hotová fasáda (cementotriesková doska) v 2. NP, montáž fasádnych vrstiev v 3.NP a 4.NP, (foto: Proholz)

Autor: doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD.
Foto: Proholz

Literatúra:
1. Sandanus, J.: Nové produkty a ich využitie v drevených konštrukciách, Seminár Prolignum, Nitra 2010.