Debutový projekt rodinného domu svetoznámeho štúdia stavia súkromie na prvé miesto

Dom Sierra Fria
Zdroj: César Béjar

Dom Sierra Fria, dokončený v roku 2019, patrí k debutovým rezidenčným projektom dizajnérskeho a architektonického štúdia Esrawe.

Štvorčlenná rodina

Dom navrhli pre štvorčlennú rodinu – matku a jej tri dcéry v tínedžerskom veku. Hlavnými požiadavkami bolo zabezpečiť obyvateľkám súkromie a pocit bezpečia. Priestor mal však poskytnúť aj miesta na vzájomné stretávanie a interakciu domácich. „Najväčšou výzvou bolo skonzultovať s klientkou celý koncept,“ spomína riaditeľ štúdia Héctor Esrawe.

Architekti zvolili pôdorys v tvare písmena U. Dva paralelne umiestnené bloky domu spája úzka chodba. Uprostred je vnútorný dvor – záhrada, rámovaná presklenými stenami. Je viditeľná z každej miestnosti v dome a sami architekti ju nazvali „jadrom dizajnu, ktoré spája spoločenskú a súkromnú oblasť.“ Okrem toho je aj dôležitým zdrojom svetla pre celý objekt.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Exteriér z jedného materiálu

Fasády, vonkajšie terasy a parkovacie miesto sú obložené úzkoprofilovými tehlami červených a hnedých odtieňov, ktoré vytvárajú kontinuálny, textúrovaný povrch. Výber tohto materiálu nie je náhodný. „Vždy ma fascinovala tehla a jej široké využitie v latinskoamerickej architektúre,“ priznáva Héctor Esrawe.

V návrhu sa inšpiroval tehlovými konštrukciami budov z 20.rokov 20.storočia zo štvrte Lomas de Chapultepec, kde stojí aj dom Sierra Fria. Orientovanie dovnútra domu a na prvý pohľad neprístupná fasáda je zas dedičstvo mexických koloniálnych stavieb.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Nepretržite plynúci priestor

Severný roh stavby je z vonkajšej strany zmenený na krytú predsieň s hlavným vstupom. Za zmienku stoja aj samotné vchodové dvere. S výškou 2,7 metra a šírkou 2,4 metra zaberajú celú časť steny. Po ich otvorení sa naskytne moment prekvapenia a pohľad, ktorý sa obyvateľkám tak skoro nezovšednie.

Esrawe je dizajnérske a architektonické štúdio, založené v Mexiku v roku 2003. Prvotne sa zameriavalo na výrobu nábytku na mieru, neskôr svoje portfólio rozšírilo aj o návrhy architektúry.

Rozľahlý, plynúci priestor z kvalitných a nadčasových materiálov vo svetlých farbách a so stále zelenou záhradou v centre domu. Prvá miestnosť vpravo od vstupu je obývačka. V porovnaní s úrovňou chodby je mierne zapustená do zeme. Architekti sa týmto gestom snažili obývaciu izbu výraznejšie prepojiť s nádvorím a vytvoriť hlbší vzťah medzi interiérom a exteriérom.

Priestor pod presklenou stenou vyplnila viacúčelová drevená zostava, ktorá sa dá využiť ako knižnica aj lavica na sedenie. Na protiľahlej strane prízemia domu sú situované kuchyňa, jedáleň, krytá terasa s miestom na stolovanie a prístup do vínnej pivnice v suteréne.

Materiálnosť interiéru podporuje aj schodisko, vedúce na prvé poschodie do privátnej zóny rodiny. Prvé štyri schody sú vytesané z bloku kameňa, zvyšok tvoria drevené konzoly. Celé poschodie v časti nad obývacou izbou je určené pre mamu.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Okrem spálne a kúpeľne sem architekti umiestnili aj priestor na oddych a prácu. Detské izby pre dcéry s vlastnými kupeľňami a spoločná denná miestnosť sú situované v druhej časti domu. Ďalšia pracovňa sa nachádza na sprístupnenej strešnej terase. Presne definované požiadavky klientky, historické prvky mexickej architektúry a autorský príspevok architekta vytvárajú z domu moderné rodinné sídlo plné zelene.

Dom Sierra Fria

Autor: Esrawe Studio
Lokalita: štvrť Lomas de Chapultepec, Mexico City, Mexiko
Kreatívny riaditeľ: Héctor Esrawe
Vedúci architekt: Ángel Campos
Záhradná architektúra: Štúdio Entorno
Realizácia: 2019
Rozloha: 576 m2