Dom na brehu rieky Edgar
Galéria(14)

Dom na brehu austrálskej rieky ponúka jednoduchý život s rešpektom k miestu, kde sa nachádza

Kancelária Breathe Architecture je v Melbourne, ale aj celej Austrálii, známym menom. Podľa ich vlastných slov ide o najoceňovanejšiu austrálsku firmu v oblasti udržateľnej architektúry a dizajnu.

“Naše projekty sú úspešné, pretože každý z nich zohľadňuje jedinečné potreby ľudí a miesta,” pokračuje charakteristika kancelárie. Tento popis presne sedí aj na realizáciu Domu na brehu rieky Edgar (Edgars Creek) v austrálskom Coburgu, predmestia Melbourne, dokončeného v roku 2019. Projekt bol zaradený do viacerých súťaží, napríklad DRIVENxDESIGN Melbourne Design Awards 2021 ocenili Dom v
kategórii Rezidenčnej architektúry prvým miestom.

Tri pavilóny

Stavba je situovaná uprostred zalesnenej oblasti, na strmom brehu rieky Edgar, s výhľadom na pieskovcové útesy a stromy eukalyptov. Cieľom architektov bolo prispôsobiť dom pozemku, nie upraviť pozemok podľa potrieb budovy. “Rešpektovanie pôvodnej krajiny a existujúcej topografie bolo pre nás skutočne dôležité.” spomína tím.

Strmý a nestabilný svah bol najnáročnejším konštrukčným aspektom projektu. Z tohto dôvodu sa architekti rozhodli rozdeliť dom na tri samostatné bloky, postavené na systéme skrutkových pilót. Každý z nich je citlivo vložený okolo existujúcich stromov a individuálne reaguje na sklon lokality.

Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar | Zdroj: Tom Ross

Dom vytvára v pôdoryse tvar písmena U. Vzniknuté nádvorie uprostred je orientované na západ, smerom k rieke. V severnom bloku objektu sú vedľa seba situované denné miestnosti, kde trávia obyvatelia najviac času. Kuchyňu, špajzu s práčovňou, jedáleň a na mierne zníženom prízemi osadenú obývaciu izbu lemujú veľkorozmerné okná.

Popri spojovacej chodbe a schodisku je umiestnený druhý, menší obytný blok s kúpeľňou a pracovňou. Najjužnejšie boli navrhnuté súkromné miestnosti. Na prízemí garáž na bicykle a hlavná spálňa s balkónom a kúpeľnou, na poschodí oddychová miestnosť a ďalšie dve spálne s balkónmi.

“Chrbticou” stavby je otvorená chodba, chránená tieniacimi lamelami, ktorá všetky priestory prepája. Pomáha vetrať interiér domu a filtruje svetlo, ktoré sa mení v závislosti od počasia a ročných období. “Niekedy je vlhko a hmla a chodba vonia ako les, inokedy vrhajú lamely do interiéru ostré, dramatické tiene,” opisuje štúdio.

Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar | Zdroj: Tom Ross

Navrhnutý s ohľadom na udržateľnosť

Dom tvorí prelínajúca sa séria vnútorných a vonkajších, svetlých a tmavých priestorov. Pri výbere materiálov do interiéru, ale aj na fasádu objektu, architekti uprednostnili etiku pred estetikou. “Menej aplikovaných povrchových úprav, robustnejšie materiály a efektívnejšia konštrukcia – v konečnom dôsledku s cieľom stavať menej a dávať viac,” vysvetľujú svoj prístup k udržateľnosti.

Hlavné materiály, použité pri výstavbe, pochádzajú ideálne z miestnych zdrojov, sú recyklované, recyklovateľné a zbavené nadbytočných náterov. Podlaha v obývačke je z kameňa, zvyšok domu pokrývajú opakovane použité dosky z tasmánskeho duba.

Namiesto kachličiek sú mokré plochy obložené nespracovaným eukalyptovým drevom. Kde to bolo možné nahradili vodovodné batérie ohýbané medené rúry s mosadzným kohútikom, vytvorené na mieru zo zvyšných kusov. Pracovná doska v kuchyni slúžila pôvodne ako lavica.

Exteriérom objekt reaguje na miestne buše. Južná, kamenná fasáda, pripomína pieskovcové skaly rieky Edgar. V reakcii na okolité stromy sú zvyšné strany domu obložené doskami eukalyptového dreva.

Vzájomné porozumenie s majiteľmi

Majitelia boli odhodlaní vytvoriť rezidenciu, ktorá by mala “fyzické aj duchovné spojenie s krajinou,” čo sa zhodovalo s presvedčením a skúsenosťami kancelárie Breathe Architecture. “Klienti sú skromní, s rovnako skromným prístupom k životu. Od začiatku projektu zdieľali naše hodnoty týkajúce sa udržateľnosti,” objasňujú architekti.

Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar | Zdroj: Tom Ross

Súčasťou stavby sú aj dve podzemné nádrže na dažďovú vodu, každá s objemom 5000 l. Elektrické tepelné čerpadlo, zabezpečenie pre hydronické vykurovanie a strešné solárne panely s akumulátorom zaručujú, že dom je v prevádzke bez využitia fosílnych palív. Dvojité okná a zdvižno-posuvné dvere dopĺňajú pasívnu solárnu orientáciu domu a udržujú jeho vnútornú teplotnú stabilitu.

Dom na brehu rieky Edgar je pokojné útočisko, ktoré je textúrne, jednoduché a poctivé v prístupe ku kontextu a materiálnosti, s minimálnym vplyvom na prírodu.

Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar
Dom na brehu rieky Edgar

Dom na brehu rieky Edgar

Autor: Breathe Architecture
Architektonický tím: Madeline Sewall, Jeremy McLeod, Sarah Mealy, Fairley Batch
Dizajnér: Jeremy McLeod
Lokalita: mesto Coburg, Viktória, Austrália
Klient: súkromný
Rozloha: 275 m2
Rok: 2019
Fotografie: Tom Ross