Račianska získala ďalšiu obnovenú stavbu. Zváračský ústav zhodil lešenie a predstavil novú tvár so zachovaním funkcionalistického rázu
Račianska ulica je jednou najdôležitejších dopravných tepien mesta. Jej kvalita sa nedávno výrazne zlepšila vďaka pokládke nového nízkohlučného asfaltu a modernizácii zastávok MHD. Postupne sa zvyšuje aj urbanistická hodnota tejto lokality – v jej blízkosti vznikajú nové developerské projekty a rekonštruujú sa staré budovy. Výrazným príkladom je administratívny objekt Výskumného ústavu zváračského, ktorého rekonštrukcia je v pokročilej fáze.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Račianska ulica je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Denne po nej prejdú tisíce áut, čím plní dôležitú úlohu spojnice medzi centrom Bratislavy, mestskou časťou Rača a výjazdom z mesta. Stav tejto frekventovanej dopravnej tepny sa výrazne zlepšil minulý rok, keď hlavné mesto položilo nový nízkohlučný asfalt na úseku dlhom 3,3 kilometra – od Legerského ulice až po železničnú zastávku Vinohrady.
Tento projekt hlavného mesta výrazne ovplyvnil atmosféru ulice. Prostredie je citeľne tichšie a menej rušivé. Projekt však mal aj svoje limity – chodníky pre peších neboli súčasťou rekonštrukcie a zostali v pôvodnom stave. Ulica zároveň naďalej čaká na výstavbu segregovanej cyklotrasy a obnovu celej Račianskej radiály.
Nový život pre zabudnutú budovu „Zváračáku“
Samostatnou kapitolou je architektonická a urbanistická kvalita okolia Račianskej ulice. Sídlia tu mnohé dôležité inštitúcie, avšak nachádzajú sa tu aj brownfieldy a nevyužívané pozemky čakajúce na zástavbu. Výraznejšiu stavebnú aktivitu aktuálne zaznamenáva Križovatka Jozefa Čabelku – developer Woodrock tu realizuje rezidenčný projekt Green Corner, zatiaľ čo naproti Ministerstvo obrany SR rekonštruuje bývalý internát Hviezda, známy pod prezývkou Kukurica.
V dotyku s križovatkou sa nachádza aj Výskumný ústav zváračský, ktorého areál i budovy už prešli istou transformáciou. V minulej dekáde boli odstránené montážne objekty popri Sliačskej ulici, ktoré nahradil development Ahoj Park. Hlavná budova na Račianskej ulici bola v rokoch 2018 až 2020 zrekonštruovaná podľa návrhu kancelárie A3 Architekti a stala sa sídlom Ministerstva spravodlivosti SR. Vedľajší administratívny objekt na Račianskej 75 však zostal v pôvodnom stave.
Pôvodne ide o budovu Slovenskej akadémie vied, ktorá pochádza zo 70. rokov 20. storočia. Stavba bola dlhé dekády nedotknutá, isté zmeny sa začali diať v interiéri až v závere roka 2023. Tie boli začiatkom omnoho rozsiahlejších stavebných úprav, ktoré započali v roku 2024. Stavba sa mení na Kancelársky projekt Zváračák podľa návrhu architekta Branislava Baníka, ktorý zámer stručne opísal pre ASB v marci tohto roka.
Architektúra 21. storočia s rešpektom k minulosti
Odvtedy už rekonštrukcia výrazne pokročila. Podľa Branislava Baníka získala stavba novú modernú architektúru prihliadnuc na jej funkcionalistické korene. Dispozičné zmeny rešpektujú pôvodné členenie budovy. Stavba si teda ponecháva dve krídla s centrálnym schodiskom. Zmenil sa aj štandard, ktorý je konečne na úrovni 21. storočia.
„Štandard priestorov spočíva vo vynovených kanceláriách, príprave retailových a spoločných priestoroch budovy. Kancelárie majú nové steny, podhľady, hliníkové okná zo Schucco profilov s osadeným elektrickým exteriérovým tienením, úsporné LED osvetlenie či dizajnové koberce. Samozrejmosťou je možnosť individuálneho nastavenia vnútornej teploty priestorov,” opisuje zmeny architekt.
„Úpravy sa týkajú aj spoločných miestností – nové sú povrchové úpravy stien, podlahy v novej dlažbe, vynovené zábradlie a hygienické zariadenia v modernom štandarde. Budova je osadená výťahmi a novým kartovým prístupovým systémom, ponúkne reprezentatívnu recepciu, parkovanie, ale aj strážnu službu a 24-hodinové zabezpečenie objektu,” dodáva ďalšie podrobnosti Branislav Baník.
Na fasáde boli navrhnuté materiály vhodné do náročného prostredia a okná budovy sú zase vyhotovené vo vyššom štandarde a osadené trojsklom. Architekt tým reagoval na rušnú Račiansku ulicu. „Keďže sa objekt nachádza pri významnej cyklistickej radiále (v budúcnosti ju má realizovať hlavné mesto, pozn. red.), pri budove bude nainštalovaný uzamykateľný cyklistický prístrešok doplnený o šatne a sprchy v interiéri pre nájomníkov,” hovorí architekt rekonštrukcie.
Budova zhodila lešenie a ukázala Račianskej ulici novú tvár
V posledných týždňoch už bolo z budovy odinštalované lešenie, čím vynikla nová fasáda objektu. „Aktuálne sa dokončujú mnohé interiérové prvky. Postupne sa robia obklady dlažby, prebieha maľovanie priestorov a inštalujú sa moderné LED svietidlá. Trend na najbližšie obdobie je dokončiť do štandardu všetky podlažia, a to do troch mesiacov,” spresňuje architekt Branislav Braník.
„Očakávajú sa dodávky dverí, stolárskych výrobkov, informačného systému a atypických prvkov podľa konkrétnych požiadaviek už zazmluvnených klientov. Momentálne je už veľa kancelárskych aj retailovych priestorov obsadených alebo zarezervovaných,” dodáva architekt.
Povrch fasády je zo silikónovej omietky rôznej zrnitosti a farby v kombinácii s tehlovým obkladom z pásikov z pravej tehly. Na južnej strane fasády dominuje antracitové exteriérové schodisko, pričom kvalitnejšie vizuálne riešenie dostal aj parter, ktorý je oproti pôvodnému stavu výrazne atraktívnejší.
V blízkom čase je naplánované asfaltovanie cesty vnútri areálu zváračského ústavu, od budovy ústavu až k sídlu Ministerstva spravodlivosti SR. Mierne prekvapivé je ponechanie minimálneho priestoru chodníkom pre peších pozdĺž Račianskej a venovanie veľkej asfaltovej plochy pre parkujúce autá.
„Zámerom celej rekonštrukcie bolo vdýchnuť nový život v riešenej lokalite ukrývajúcej veľký potenciál a zároveň funkčne a esteticky vytvoriť objekt, ktorý dotvára celkový charakter mestskej línie ulice Račianska po frekventovanú križovatku Jozefa Čabelku,” uzavrel Branislav Baník. Ukončenie rekonštrukcie je naplánované na štvrtý kvartál tohto roka a finančné náklady sú približne 5 miliónov eur.
Potenciál Račianskej zatiaľ zostáva nevyužitý
Administratívny projekt Zváračák je príkladom, že v Bratislave stále existuje priestor aj pre menšie administratívne projekty na vhodnom mieste. Račianskej ulici táto rekonštrukcia pomôže, pričom v budúcnosti zažije omnoho výraznejší urbanistický rozmach.
Oproti budovám Výskumného ústavu zváračského je navrhnutý kontroverzný projekt Stollwerck Residence (bývalý Fenix Park), ktorý prinesie Križovatke Jozefa Čabelku výškovú dominantu, ako aj ďalšie bývanie a retail. O kúsok ďalej je zase navrhnutý projekt novej Palmy developera Corwin, ktorý premení nevyužívaný brownfield na novú mestskú štvrť.
Tieto zámery by sa mohli začať realizovať už v blízkej budúcnosti. Na rade bude aj hlavné mesto, ktoré popri Račianskej ulici pripravuje spomínanú cyklotrasu a nutná je aj rekonštrukcia Račianskej električkovej radiály, ktorá je však vzdialená, keďže mesto sa dnes venuje rekonštrukciám iných tratí. Potenciál Račianskej je pritom obrovský, naplno však využitý nie je.
Kancelársky projekt Zváračák, Bratislava-Nové Mesto
Investor: Výskumný ústav zváračský
Architekt: Branislav Baník
Zhotoviteľ: Račianska reality
Kancelárske priestory: 4 000 m2
Nekancelárske priestory: 850 m2
Finančné náklady: 5 miliónov eur
Realizácia: 10/2024 – 4. Q/2025