Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka
Galéria(10)

Projekt plný otáznikov od HB Reavis priblížil študent STU: Developer s jeho návrhom sčasti súhlasí

Nie je to tak dávno, čo spoločnosť HB Reavis rozpredala väčšinu pozemkov v downtowne a ohlásila odchod zo slovenského realitného trhu. Developer si však nechal parcelu bývalého výrobného závodu Ryba pri Zimnom prístave. Nakoľko ide o skutočne úzku plochu, pravdepodobný je tu vznik výškovej dominanty. Bližšie informácie sú však už roky pod rúškom tajomstva. Jeho možnú víziu teraz priblížil v diplomovej práci študent STU, Rudolf Wojčík.

Bratislavský downtown v súčasnosti zažíva najväčší stavebný rozvoj za posledné desaťročia. Hlavné mesto sa postupne stáva metropolou západného sveta plnou veží od špičkových architektonických kancelárií a veľkých hráčov na developerskom trhu. Veľmi dlho bola ich súčasťou aj spoločnosť HB Reavis, ktorá v Bratislave stavala jeden projekt za druhým.

Za sebou má napríklad transformáciu časti ulice Mlynské nivy vrátane vybudovania autobusovej stanice s nákupným centrom, projekt Twin City alebo dlho najvyššej veže na Slovensku, Nivy Tower. Stojí tiež za znovupostavením Nového Apolla, ktorého predošlá stavba musela byť pred rokmi asanovaná pre zlú statiku. Aktuálne ide o najväčšie biznis centrum v Bratislave.

V roku 2017 firma ohlásila novú akvizíciu, keď skúpila pozemky niekdajšieho výrobného závodu Ryba na križovatke Prístavná – Košická. Ide o úzku parcelu v tesnej blízkosti Zimného prístavu, ktorá je priam predurčená na vznik výškového objektu a zaberá plochu viac ako 6-tisíc metrov štvorcových.

Úzky pozemok bývalého výrobného závodu Ryba určeného na demoláciu
Úzky pozemok bývalého výrobného závodu Ryba určeného na demoláciu | Zdroj: Google Street View

HB Reavis však v nedávnej minulosti oznámil nečakané – odchod zo slovenského realitného trhu. O zmene stratégie spoločnosti sme boli informovaní začiatkom roka 2023. Firma má svoje projekty aj za hranicami krajiny spod Tatier, pričom veľa z nich sa nachádza najmä vo Varšave, Londýne alebo aj v Berlíne. Slovensko tak už viac nebolo v ich záujme a developer začal rozpredávať pozemky, ktoré postupne získavali nových majiteľov.

Výnimkou bola práve parcela bývalého výrobného závodu Ryba. Tú si HB Reavis ponechal, čo znamená, že výhľadovo ju s určitosťou vyplní zástavba. O projekte je ale známych minimum informácií. V minulosti portál Trend komunikoval, že by tu mohlo vzniknúť nové administratívne centrum. Dnes ostáva táto idea nepotvrdená, a rovnako sa hovorí o vybudovaní výškovej budovy do 150 metrov.

Ryba stále žije

Pre redakciu ASB priblížila aktuality ohľadom tohto projektu samotná spoločnosť: „Projekt, plánovaný na pozemkoch bývalého podniku Ryba, ostáva aj naďalej pre HB Reavis strategickým a aktívne pracujeme na jeho príprave. Jeho optimálnu funkciu a tiež podobu hľadáme v spolupráci s mestom, ako aj ďalšími dotknutými stranami.”

HB Reavis potvrdil aj zámer postaviť v tomto území novú dominantu: „Našim cieľom je priniesť do daného územia výškovú dominantu, ktorá vhodne doplní nielen už existujúce, ale aj plánované funkcie v zóne a zároveň významne doplní skyline (preložené z angličtiny ako panoráma, pozn. red.) nového downtownu Bratislavy.”

Ambíciou developera je taktiež to, aby nový objekt bol ikonickou stavbou. „Veža by mala charakterizovať budúcu novú tvár Zimného prístavu, v ktorého revitalizáciu v budúcnosti veríme,” spresňuje a dodáva: „Sme veľmi radi, že sa ukazuje na spolupráci mesta aj s inými developermi, že toto územie je vnímané ako priestor vhodný na výškové budovy.“

Aby boli tieto ciele splnené, je pravdepodobné, že nová podoba veže bude vychádzať z architektonickej súťaže. Nedávno tak urobila napríklad Penta Real Estate, ktorá vyhlásila kvalitnú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž a oslovila zaujímavé mená z prostredia svetovej architektúry. Niečo podobné by bolo vhodné aj pre pozemok Ryby.

Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka | Zdroj: crzp.sk / Rudolf Wojčík

Nový obytný mrakodrap z pera študenta STU

Možnú podobu zástavby tejto plochy nedávno zobrazili vo svojich diplomových prácach aj študenti Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. O jeden z takýchto počinov sa postaral Rudolf Wojčík v práci s titulom „Polyfunkčný bytový komplex – Bratislava Downtown”.

V abstrakte odbornej štúdii sa uvádza, že jej cieľom bolo prepojiť viacero funkcií a tým vytvoriť funkčný hybrid s komunitným parterom a s výškovým objektom. Práve veža by tvorila reprezentačnú vstupnú bránu smerom od stanice Nivy, zóny Chalúpkova do Zimného prístavu.

Celý návrh je doplnený o navrhované exteriérové priestory s napojením na vodnú plochu Zimného prístavu. Pri navrhovaní boli zohľadnené všetky známe urbanistické súvislosti plánovanej okolitej zástavby – plán električkovej trasy smerom od Pribinovej na Košickú ulicu, prestupný bod v podobe železničného a lodného terminálu v historickom objekte bývalého skladu a integrovaná električková zastávka v parteri objektu.

Snímka obrazovky 2023 11 09 o 18.56.28 2
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka | Zdroj: crzp.sk / Rudolf Wojčík

Riešený objekt je navrhnutý ako výšková obytná budova, resp. mrakodrap, ktorého podnož tvorí administratívny objekt s aktívnym parterom. Obytná časť je navrhnutá do 43-poschodovej výškovej časti a dosahuje tak výšku 192,5 metra. Rudolf Wojčík navrhol v objekte 360 bytov – 120 dvojizbových, 80 trojizbových a 160 štvorizbových, pričom celá budova by poňala až 1 120 obyvateľov.

Kancelárska podnož má tri podlažia, pričom strecha administratívnej časti slúži ako relaxačná a oddychová zóna obohatená o zeleň. Počet parkovacích miest v troch podzemných podlažiach je 540.

Budova je obalená ľahkým obvodový plášťom a je celosklenená, pričom celá výšková časť je obalená odsadeným druhým plášťom v podobe kovovej siete. Táto sieť slúži na uchytenie posuvných panelov nachádzajúcich sa pred lódžiami, ktoré sú na fasáde rozmiestnené nepravidelne. Na 30. podlaží sa nachádza optické predelenie objektu, ktoré vytvára prstenec na fasáde. Na streche objektu je navrhnutá aj vyhliadka na panorámu mesta, prístav a rieku Dunaj.

Diplomová práca potvrdila zámer developera

Nakoľko ide o jednu z mála konkrétnych podôb daného územia, oslovili sme spoločnosť HB Reavis s požiadavkou o komentovanie tohto návrhu. „Naša spoločnosť dlhodobo spolupracuje s Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. Prínosom sú pre nás prieskumy, ktoré študenti spracúvajú na základe nášho zadania, ale aj názor študentov vo forme návrhu. Odborné konzultácie a kontakt s praxou sú zase prínosom pre študentov,” vysvetľuje HB Reavis a zároveň dodáva, že návrhy samozrejme nie vždy reflektujú aj ich názor na riešené územie.

Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka | Zdroj: crzp.sk / Rudolf Wojčík

„Samotný prezentovaný návrh je umiestnený bližšie k ulici Prístavná. Takéto umiestnenie má dopad na existujúce a navrhované stavby. Samotné architektonické stvárnenie je však inšpiratívne a potvrdzuje nám, že umiestnenie výškovej stavby na pozemkoch dáva zmysel,” hovorí developer. „Rovnaký prístup mali aj ostatní študenti, ktorí pod odborným dohľadom nášho kolegu Ing. arch. Miroslava Prokopiča a skúsených pedagógov z Fakulty architektúry a dizajnu spracuvávali svoje návrhy,” uzatvára spoločnosť. 

Finálna podoba i funkcia ostávajú otáznikom

Diplomová práca prezrádza veľa vecí, ktoré má návrh Rudolfa Wojčíka s plánmi developera spoločné. Rozchádza sa však vo funkcii veže – kým v minulosti boli v médiách komunikované informácie o vzniku kancelárskej budovy, návrh študenta STU zobrazuje obytnú stavbu. Informácie sa v minulosti rozchádzali aj pri výške, avšak stále malo ísť o výškovú budovu do 150 metrov. Aktuálny návrh vybudovania takmer 200-metrového mrakodrapu z pera študenta STU je odvážnou ideou, pri ktorej HB Reavis oznal, že územie potrebuje svoju dominantu. A toto je dôležitá informácia, keďže spoločnosť túto výšku nevylúčila. Pre našu redakciu sa pritom vyjadrila veľmi obšírne. 

V tomto prípade ale netreba zabúdať na nedávne plány J&T Real Estate. Tá ohlásila v tesnej blízkosti pozemku Ryby, na protiľahlej parcele v zóne Eurovea, ideu vybudovať hneď 2 mrakodrapy, z ktorých jeden by mal výšku až 280 metrov a stal by sa druhým najvyšším v Európskej únii. Developer je ale stále len vo fáze štúdie, teda jeho plány sa môžu meniť z roka na rok, pričom Bratislava sa realizácie týchto stavieb pravdepodobne dočká až v ďalšom desaťročí. 

Ryba by mohla vzniknúť skôr. Aj toto nepriamo potvrdil HB Reavis, ktorý pre redakciu ASB povedal, že sa spoločnosť aktívne podieľa na jej príprave a tiež spolupracuje s mestom. Firma rovnako uviedla, že postavenie veže bližšie k ulici Prístavná by malo dopad na existujúce a navrhované stavby. Jej osadenie tak možno očakávať hlbšie do pozemku alebo ďalej ku Košickej ulici.

Návrh Rudolfa Wojčíka je v tomto prípade zaujímavou ideou, ktorá ukázala developerovi ako aj verejnosti možnosti budúcej podoby tejto lokality. Kedy sa však dočkáme konkrétneho architektonického výrazu dominanty od HB Reavis nateraz nevie nikto. A tu je na mieste otázka, či to po rokoch málovravnosti vie aspoň samotný developer. 

Snímka obrazovky 2023 11 09 o 18.10.13
Snímka obrazovky 2023 11 09 o 18.56.28 2
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka
Snímka obrazovky 2023 11 09 o 18.57.24 2
Snímka obrazovky 2023 11 09 o 19.02.14 2
Snímka obrazovky 2023 11 09 o 18.58.01
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka - ideový návrh konceptu v priestore
Návrh zástavby pozemku Ryby od študenta STU Rudolfa Wojčíka - situácia návrhu so zobrazením riešenia vodnej plochy aj okolia

Ryba (koncepčný názov)

Lokalita: Mestské časti Bratislava – Staré Mesto/Ružinov
Developer: HB Reavis
Architekt: Neznámy
Realizácia: Neznáma
Rozpočet: Neznámy
Stav: Zámer

Polyfunkčný bytový komplex – Bratislava Downtown

Lokalita: Mestské časti Bratislava – Staré Mesto/Ružinov
Autor: Rudolf Wojčík, Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity – diplomová práca