Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate
Galéria(4)

Bratislava bude bohatšia o novú vežu: Penta Real Estate chce priniesť do downtownu ďalšiu svetovú architektúru

Rozľahlý a kedysi dlhodobo zanedbaný pozemok v novom centre Bratislavy získa novú tvár. Dôkazom je nedávna aktivita spoločnosti Penta Real Estate, ktorá vyhlásila dlhoočakávanú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž a oslovila zaujímavé mená z prostredia architektúry. Po dlhých rokoch sa tak opustená plocha v downtowne konečne blíži k urbanizácii.

Penta Real Estate je na slovenskej scéne dobre známa. Za sebou má niekoľko významných realizácií, pričom v súčasnosti plánuje ďalšie akvizície. Na jar tohto roku boli vyhlásené výsledky megaprojektu Southbank na Petržalskej strane Dunaja, o ktorého architektonický výraz sa postarali svetové štúdiá Snøhetta + Studio Egret West + gro architekti. 

Developer aktuálne ohlasuje ďalšiu medzinárodnú súťaž, ktorej realizácia sa bude konať v neveľkej vzdialenosti od nedávno ohláseného Southbanku. Urbanizície sa dočká parcela v obkolesení troch ulíc – Mlynské nivy, Chalupkova a Košická, teda lokalita v aktuálne prudko sa rozvíjajúcom downtowne. Svoje priestory tu pred časom mala aj dočasná autobusová stanica. 

Pôvodne pozemok vlastnil HB Reavis, developer sa však začiatkom roka 2023 rozhodol pre odchod zo slovenského trhu. Spoločnosť má totiž svoje projekty aj za hranicami krajiny spod Tatier, pričom veľa z nich sa nachádza najmä vo Varšave, Londýne alebo aj Berlíne. Slovensko tak už viac nebolo v ich záujme a väčšinu projektov v Bratislave rozpredal.

Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate
Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate | Zdroj: Penta Real Estate

To sa stalo aj v prípade pozemku na križovatke Mlynské nivy – Košická, kde mal pôvodne vyrásť kancelársky súbor z pera kvalitnej britskej kancelárie AHMM. Administratívny komplex, ktorý niesol názov práve po daných komunikáciách – volal sa Mlynské Nivy Košická – mal disponovať aj ďalšou vežou. Keďže viacero projektov od HB Reavis to dotiahlo ďaleko aj v povoľovacích procesoch, zámer predať ich bol miernym prekvapením.

Penta Real Estate sa napokon rozhodla pre redizajn, jednu z kancelárskych budov však chce zachovať. Pôjde o stavbu na ulici Mlynské nivy, ktorá bude postavená podľa pôvodného plánu londýnskych architektov – teda v tvare písmena L a v navrhovanom architektonickom prevedení. Zvyšné časti projektu ale vzídu z novej architektonicko-urbanistickej súťaže.

„Pozemok s rozlohou troch hektárov patrí medzi najprestížnejšie lokality v Bratislave. Nachádza sa v novovznikajúcom centre mesta a v tesnej blízkosti rieky Dunaj a Starého Mesta,” informuje Penta Real Estate. Firma rovnako poukazuje na historickú minulosť tejto lokality. „Oblasť bola v minulosti priemyselným centrom mesta. Pre svoj hospodársky význam sa stala tiež cieľom prvého leteckého náletu na mesto počas druhej svetovej vojny, v dôsledku čoho bola oblasť čiastočne opustená a továrne ukončili svoju prevádzku,” konštatuje developer.

Tento fakt súvisí aj s tým, že Penta Real Estate musí pred plánovanou výstavbou uskutočniť sanáciu pôdy, teda rovnako, ako aj ostatní developeri stavajúci projekty v tomto území. Pozemok totiž trpí pre spomenuté bombardovanie výraznou environmentálnou záťažou. 

Na mieste dočasnej autobusovej stanice mal vzniknúť projekt Mlynské Nivy Košická od HB Reavis. V máji tohto roka predal HB Reavis pozemky spoločnosti Penta Real Estate. Tá plánuje v závere roka 2023 vyhlásiť na dané územie medzinárodnú architektonickú súťaž.
Na mieste dočasnej autobusovej stanice mal vzniknúť projekt Mlynské Nivy Košická od HB Reavis. V máji tohto roka predal HB Reavis pozemky spoločnosti Penta Real Estate. | Zdroj: HB Reavis

„Našim cieľom je premeniť túto dlhodobo zanedbávanú zónu na pulzujúcu oblasť so svetovou architektúrou, prvotriednymi obytnými a obchodnými priestormi, ako aj kvalitnými verejnými priestormi so zeleňou. A to všetko pri zachovaní silného dôrazu na životné prostredie,” komunikuje ambiciózne zámery k novému projektu Penta Real Estate. 

Tá ďalej dodáva detaily k medzinárodnej súťaži: ,,Ide o otvorenú, dvojkolovú, neanonymnú súťaž architektúry a urbanizmu. Prvé kolo slúži ako otvorená predkvalifikácia, pričom porota vyberie maximálne tri tímy/návrhy, ktoré postúpia do druhého kola, kde budú účastníci požiadaní, aby vytvorili a predložili prepracovanejší návrh.” V druhom kole sa pritom už budú priamo nachádzať tri medzinárodné tímy – Jakub Cigler Architekti, Bjarke Ingels Group a MVRDV.

Nezávislá časť poroty sa bude skladať z ďalších významných mien. Patrí sem vedúci architekt celosvetovo známeho ateliéru Snøhetta, Patrick Lüth. Nasleduje architekt a urbanista Peter Gero, starosta Starého Mesta Matej Vagač a podpredseda Slovenskej komory architektov Kornel Kobák.

Nasledujú zástupcovia poroty organizátora. Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník a Business Development riaditeľ Penta Real Estate Michal Rehák, pričom v porote sú aj zástupcovia Penta Real Estate z Českej republiky – Business Development riaditeľ David Musil a Marcel Martišek, projektový manažér firmy, ktorý je určený ako náhradník.

Podľa zverejnených informácií je termín na odovzdanie návrhov prvého kola do 15. decembra tohto roku, pričom oznámenie výsledkov prvého kola sa má uskutočniť v januári roku 2024. V tomto istom termíne je ohlásený aj začiatok druhého kola, pričom odovzdanie návrhov je naplánované na koniec marca budúceho roku, kedy sa uskutoční aj oznámenie celkových výsledkov. Odmena pre účastníkov je vo výške 30-tisíc eur.

Dosiaľ prázdna časť downtownu sa tak konečne dočká zástavby, ale aj ďalšej veže. Maximálnu výšku v tejto časti mesta ale určuje územný plán a stanovená je na 115 metrov. Koniec koncov, práve toľko mala mať dominanta pôvodného zámeru (neskôr bola okresaná o 10 metrov), keď ešte projekt vlastnil HB Reavis. Nateraz je možné predpokladať, že návrhy súťažiacich sa budú snažiť využiť čo najviac z danej regulácie. 

Celkovo môže byť zámer na solídnej architektonickej úrovni. Nasvedčujú to dosadené ateliéry v druhom kole, pričom doplniť ich môžu ešte ďalšie sľubné návrhy. Za kvalitu pritom hovorí aj predchádzajúca súťaž na Southbank, ktorá skutočne priniesla do Bratislavy svetovú architektúru.

Ak súťažné ateliéry splnia cieľ developera, kedysi opustený a zanedbaný pozemok v downtowne sa môže dočkať hodnotnej architektonickej podoby. Trojhektárová plocha tak už nebude odtrhnutá od verejnosti, ale priamo s nimi spätá a v súznení. Trvalo to len niekoľko desaťročí. 

Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate
Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate
Pozemok v downtowne, na ktorý vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž Penta Real Estate
Na mieste dočasnej autobusovej stanice mal vzniknúť projekt Mlynské Nivy Košická od HB Reavis. V máji tohto roka predal HB Reavis pozemky spoločnosti Penta Real Estate. Tá plánuje v závere roka 2023 vyhlásiť na dané územie medzinárodnú architektonickú súťaž.