Budovy na Mlynských nivách v Bratislave, kde má sídlo HB Reavis.

AKTUALIZOVANÉ: HB Reavis predal realitný fond s majetkom vyše 300 miliónov eur. V roku 2023 zaznamenal prepad návratnosti

Správcovská spoločnosť IAD Investments o kúpe informovala v pondelok 19. februára na svojom webe. Ukončenie transakcie a prevzatie fondu od HB Reavis Investment Management musia schváliť regulátori a je naplánované na máj 2024. Investor kupuje Fond s portfóliom A-čkových budov Twin City B a C, City Business Center I a I a Aupark Hradec Králové,

Správa je aktualizovaná o stanovisko HB Reavis

Medzinárodný poskytovateľ pracovných HB Reavis v stanovisku uvádza, že Fond CE REIF je samostatná právna entita s vlastným majetkom, organizačnou štruktúrou a manažmentom. HB Reavis sa na riadení Fondu nepodieľa.  Fond kupuje najstaršia slovenská správcovská spoločnosť IAD Investments, ktorá spravuje aktíva v celkovej hodnote viac ako 2,1 mld. eur, a je pre fond prirodzeným a kvalitným partnerom. HB Reavis je presvedčený, že z transakcie budú investori Fondu benefitovať. Dohoda ešte podlieha schváleniu regulačných orgánov na Slovensku, aj v zahraničí, čo sa očakáva v máji.  „Investor kupuje Fond s veľmi kvalitným portfóliom A-čkových budov Twin City B a C, City Business Center I a I a Aupark Hradec Králové,“ uzavrel .

HB Reavis má na webe informáciu, že CE REIF je otvorený realitný fond v luxemburskej jurisdikcii, ktorý vznikol v roku 2011 a veľkosť portfólia je 109-tisíc m2. V roku 2012 bola je celková návratnosť 10 % ročne, rast čistej hodnoty majetku (NAV) bol 5,06 % a dividendový výnos 4,94 %.

Zlom nastal počas pandémie

Zmeny však nastali v roku 2020 počas pandémie koronavírusu, keď zamestnanci firiem pracovali doma, nie v kanceláriách. Celková návratnosť bola 1,07 % , rast NAV klesol na -4,52%  a dividendy dosiahli 5,59 %. Celková návratnosť bola neskôr  6,60% (2021) a 9,01% (2022), ale v roku 2023 klesla hlboko na -29,6%,  rast NAV bol záporný -31,64% a dividendy boli najnižšie počas doterajšej existencie fondu len 2,30%

IAD Investments je najstaršia slovenská správcovská spoločnosť, ktorá  pôsobí na slovenskom kapitálovom trhu od roku 1991 a spravuje aktíva najmä na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku v hodnote viac ako 2,1 miliardy eur. Má 16 podielových fondov a svojim investorom ponúka aj individuálnu správu aktív a sporiace programy.

Správcovská spoločnosť IAD plánuje získať do fondu nové investície v minimálnej hodnote 25 až 30 miliónov eur. Investičná stratégia fondu je akvírovať a spravovať aktíva v prémiových lokalitách Európy.

Ku koncu roka 2023 spravoval fond CE REIF majetok za viac ako 300 miliónov eur. Generálnym partnerom a správcom fondu je luxemburská spoločnosť HB Reavis Investment Management ktorá je predmetom transakcie.

Od developmentu v Bratislave ku pracovným priestorom v  Európe

HB Reavis prešiel dlhú cestu z pozície developera k poprednému medzinárodnému poskytovateľovi pracovných priestorov. Na trhu je vyše 30 rokov. Verejnosti sa stal známym ako developer, ktorý zbúraním starej autobusovej stanice na Mlynských nivách a dokončením kancelárskeho komplexu Twin City v roku 2017 odštartoval radikálne zmeny v širšom centre Bratislavy a v zóne Chalupkova.

Jeho prvým retailovým projektom bolo dnes už ikonické nákupné centrum Aupark v bratislavskej Petržalke (2001). Potom rozšíril svoj biznis do Varšavy, Londýna a Berlína. V spolupráci so zahraničnými ateliérmi žne úspechy a prihlasuje svoje budovy do medzinárodných súťaží. Najnovšie dostal v októbri 2023 ocenenie Euromoney Real Estate Award za rok 2023 . V tom istom roku dokončil v Bratislave kancelársky komplex Apollo Nivy. V portfóliu má viac ako pol milióna m2 pre kancelárie, obchodné centrá a coworkingové priestory.