budova s najvacsou zelenou strechou v kanade
Galéria(9)

Budova s najväčšou zelenou strechou v Kanade

Partneri sekcie:

Kongresové centrum Vancouver Convention Centre West získalo ako prvé svojho druhu certifikát LEED Platinum v Kanade. Vybudovali ho v roku 2009 na nevyužívaných pozemkoch, brownfieldoch, na nábreží s výhľadom na hory, oceán aj mestské parky. Hoci táto budova svojou veľkosťou a funkčnou náplňou pripomína priam mestskú štvrť, je vzorovou ukážkou výnimočne citlivého prístupu celého autorského tímu.

1 big image
vcc building sections and plans highres111 big image
vcc building sections and plans highres big image
lmn vccw cover nl big image
lmn vccw 24 nl big image
lmn vccw 20 lmn big image
budova s najvacsou zelenou strechou v kanade 6320 big image
lmn vccw 12 nl big image
Slúži obyvateľom mesta
Hry XXI. zimnej olympiády a paralympiády v roku 2010 boli pre centrum významnou skúškou. Slúžilo ako vysielacie a mediálne centrum pre viac ako 7-tisíc zástupcov rôznych médií z celého sveta. Od skončenia hier patrí najmä obyvateľom mesta.

Dizajn budovy je vizuálne prepojený s neďalekým Stanley parkom na západnej strane Vancouvru a má byť prirodzeným rozšírením verejných priestorov. Ako hovoria autori: „Je to viac než len budova. Je to súčasť nábrežia a celého ekosystému.“ Na úpravu interiérov použili architekti drevo z miestnych zdrojov, najmä Dou­glasovu borovicu a jedľovec. Budova má multifunkčné využitie od organizovaných akcií, ako sú konferencie a kongresy, až po voľnočasové aktivity, ktoré zahŕňajú aj nákupnú zónu a stravovacie služby. Rozprestiera sa na 56 644 m2 nábrežia a na ďalších 32 368 m2 nad morskou hladinou. S hlavnými mestskými ulicami je centrum prepojené mimoúrovňovou 6-prúdovou cestou pre vozidlá aj peších. V súvislosti s projektom sa vybudovalo ďalších viac ako 12-tisíc m2 peších a cyklistických chodníkov, ktoré rozšírili známe vancou­verské mólo a obohatili možnosti jeho využitia verejnosťou.

Najväčšia zelená strecha v Kanade
Dynamický objem obalený transparentnou fasádou je dobre viditeľný z viacerých zaujímavých uličných priehľadov z centra mesta. Interiér budovy je vymyslený tak, aby užívateľom poskytoval rovnako atraktívne pohľady na jej okolie. Autori kládli veľký dôraz na dokonalé prepojenie exteriéru s interiérom a všetkých súvisiacich aktivít. 

Charakteristickým prvkom projektu je rozsiahla lomená strecha. Len jej zelená časť má rozlohu 24 276 m2, čím sa stala najväčšou zazelenanou strechou v Kanade. Na tejto ploche je zasadených okolo 400 000 autochtónnych, pôvodom miestnych rastlín, ktoré opeľujú 4 včelstvá umiestnené priamo na streche. Každé má 60-tisíc včiel a tieto produkujú med, ktorý sa využíva priamo v kuchyni centra.

Funkčná náplň Vancouver Convention ­Centre West:
výstavná sieň:  20 717 m2
zasadacie priestory:  5 574 m2
tanečná sála: 5 109 m2
maloobchodné prevádzky: 8 825 m2
pešie a cyklistické trasy, verejné priestranstvá a námestia:  37 161 m2
počet parkovacích miest:  450
Prvky udržateľnosti:

  • certifikát LEED Platinum Kanada
  • zelená strecha s rozlohou 24 281 m2
  • obnova pobrežia a morskej fauny a flóry
  • úspora vody a systém na znovuvyužitie splaškových vôd a odsoľovanie
  • systém tepelných čerpadiel na morskú vodu slúžiacu na chladenie a kúrenie
  • energeticky úsporné svietidlá
  • prirodzená výmena vzduchu
  • regulácia denného svetla a jeho využívanie
  • využitie miestnych zdrojov materiálov, napríklad Douglasova borovica či jedľovec
  • sálavé podlahové chladenie a vykurovanie
  • úspora na zavlažovanie 100 % a úspora úžitkovej vody 60 až 70 %
Ocenenia:

  • Prvé kongresové centrum s certifikátom LEED Platinum na svete
  • Ocenenie Inštitútu urbanizmu (Urban Land Institute) za výnimočnosť projektu, 2010 Award for Excellence: The Americas Competition
  • Ocenenie Amerického architektonického inštitútu za prínos k životnému prostrediu, 2011 AIA Committee on the Environment Award
  • Ocenenie Amerického architektonického inštitútu za interiéry, 2011 AIA National Honor Award for Interior Architecture

–>–>

Vancouver Convention Centre West
Miesto: Vancouver, Britská Kolumbia, ­Kanada
Investor: BC Pavilion Corporation
Autor návrhu: LMN
Spoluautori: Musson Cattell Mackey Partnership a DA Architects & Planners
Projektový manažment: VCCEP Ltd. (Stantec Consulting)
Hlavný dodávateľ: Sandwell Engineering Inc.
Stavebné náklady: $ 883 200 000 (CAD)
Celková rozloha: 111 483,6 m2
Dokončenie: apríl 2009

Hospodárenie s teplom
Strecha má okrem iného aj výrazné tepelnoizolačné vlastnosti. V zime zabraňuje úniku tepla a v lete zase prehrievaniu strechy a podstrešných priestorov.

Hospodárenie s teplom majú na starosti aj tepelné čerpadlá na morskú vodu. Využívajú jej stálu teplotu, v zime na vykurovanie a v lete na chladenie interiéru. Recykláciou použitej pitnej vody dosiahlo centrum úsporu v spotrebe pitnej vody o 60 až 70 %. V spolupráci s morskými biológmi sa v časti, kde centrum zasahuje do mora, vybudoval morský útes, ktorý sa stal súčasťou prirodzeného morského pobrežia a už sa v ňom zabývali rôzne morské rastliny, riasy a živočíchy.

Všetky projekčné práce na centre zastrešila projekčná kancelária LMN so sídlom v americkom Seattli. Od svojho založenia v roku 1979 si získala medzinárodnú reputáciu v navrhovaní spoločenských centier, stavieb pre kultúru či vyššie vzdelanie, ale aj obchodných a polyfunkčných súborov. Jej 120-členný tím architektov, interiérových dizajnérov a urbanistov má za sebou množstvo úspešných projektov po celých Spojených štátoch a v ďalších šiestich krajinách. Na projekte Vancouver Convention Centre West spolupracovala kancelária LMN s miestnym ateliérom Musson Cattell Mackey Partnership spolu s DA Architects & Planners. Ateliér MCM vedú štyria partneri Bill Reid, Mark Whitehead, Jacques Beaudreault a Mark Thompson s významnou podporou pôvodného zakladateľa Franka Mussona. MCM so svojimi 70 zamestnancami sprevádza klientov celým projekčným a realizačným procesom.

DA Architects & Planners je spoločnosť, ktorá sa už 4 dekády venuje architektonickému dizajnu a navrhovaniu konštrukcií pre rôzne verejné budovy.


Schéma vodného systému


Priečny rez


Pôdorys 1. NP

Mária Nováková
Foto a dokumentácia: LMN

Článok bol uverejnený v časopise ASB.