Zelená strecha Brno Bohunice
Galéria(8)

Sukulenty namiesto asfaltu: Zelená strecha paneláku v Brne zvláda horúčavy aj dážď

Partneri sekcie:

Zelených striech v rámci rekonštrukcie panelákov u nás nevzniká veľa. Zaujímavým príkladom, ako na to, je strecha na osemposchodovom panelovom dome v Brne. Vznikla v roku 2020 ako prvá svojho druhu v meste.

Vegetačná strecha je vysoko funkčný prvok s výbornými izolačnými, chladiacimi aj protihlukovými vlastnosťami. Tá na paneláku na Švermově ulici v mestskej časti Bohunice má význam jednak pre životné prostredie na betónovom sídlisku, jednak pre vnútornú pohodu obyvateľov bytového domu.

Takáto strecha lepšie reaguje na extrémne teploty – v lete pôsobí vďaka prirodzenému vyparovaniu ako chladiaci prvok, v zime zase zabraňuje úniku tepla. Zároveň pohlcuje a zadržiava vodu pri dažďoch (až 30 litrov na 1 m²), čím znižuje nápor na kanalizáciu počas prudkých búrok. K ďalším výhodám patrí aj redukcia hluku vzhľadom na nižšie odrážanie zvuku pri vegetačných plochách. Zeleň navyše chráni PVC fóliu pred UV žiarením, vďaka čomu sa tak rýchlo neopotrebuje.

Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha
Zelená strecha

Pôvodnú strešnú krytinu panelového domu tvorili asfaltové pásy, ktoré prestali plniť svoju funkciu a bolo nevyhnutné vymeniť ich. Základným podnetom k zelenej streche teda bola celková rekonštrukcia, ale aj problémy s prehrievaním bytov na horných poschodiach. Vlastníci pôvodne zvažovali aj variant bez zelene.

Ako Brno podporuje zelené strechy

Brno ako prvé mesto v Českej republike podporilo výstavbu zelených striech dotačným programom Zeleň střechám!, aby zmiernilo dopady klimatických zmien. Každý rok na ne podľa námestníka primátorky Petra Hladíka z rozpočtu vyčlení 20 miliónov Kč. Vzhľadom na možnosť dotácie a fakt, že tento typ strechy má mnoho nevyčísliteľných benefitov, rozhodli sa vlastníci nakoniec pre „zelené riešenie”. Veľkou výzvou bola zhoda nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov, v dome sa ich celkovo nachádza 32.

Jedným z problémov, s ktorým sa dodávateľ stretol, bol aj nedostatok podkladov pre statický posudok. Musel teda vzniknúť nový, ktorý stanovil nosnosť existujúcej strešnej konštrukcie na 1,5 kN/m². Po odčítaní zaťaženia snehom tak zostávalo na zelené súvrstvie iba 75 kg/m². Z tohto dôvodu vznikla tzv. light verzia zelenej strechy s doskami z recyklovaného polyesteru.

Počas realizácie bol výzvou aj presun veľkého množstva materiálu nad 8. nadzemné podlažie. Situáciu vyriešil šikmý stavebný výťah, načas však kvôli nemu museli z parkoviska zmiznúť všetky autá.

Namiesto klasického substrátu odľahčené dosky

Celková plocha extenzívnej zelenej strechy je 280 m² a jej stavba trvala 10 dní. Starú asfaltovú krytinu nahradilo moderné PVC. Zároveň sa upravili vývody vzduchotechniky tak, aby sa zlepšil ich výkon. Až potom prišlo na rad položenie ochrannej textílie.

Vzhľadom k nízkej statickej nosnosti strechy sa namiesto klasického substrátu použili špeciálne ľahčené dosky z recyklovaného polyesteru. Poslednú vrstvu tvoria predpestované vegetačné rohože na kokosovom nosiči s rôznymi druhmi rozchodníkov, ktoré na začiatku leta rozkvitajú žltými a červenými odtieňmi.

Bohaté kvety na začiatku leta priťahujú hmyz a podporujú jeho diverzitu. Strecha funguje bez problémov, zvláda veľké horúčavy, vietor aj prívaly dažďa. Nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu, len dvakrát ročne sa odstraňuje nálet a strecha sa prihnojuje. To predstavuje náklady rádovo niekoľko tisíc českých korún. Celková investícia do vyšla na 625-tisíc Kč, z toho 400-tisíc pokryla dotácia z Magistrátu mesta Brno. Predpokladaná životnosť strechy je 30 rokov.

Zelená strecha a ocenenia v súťaži

Do budúcnosti vlastníci bytov zvažujú výrobu vlastnej energie pomocou fotovoltických panelov či ohrev vody tepelnými čerpadlami. Biosolárne strechy, ktoré predstavujú prepojenie extenzívnej zelenej strechy a solárnych panelov, prinášajú podľa spoločnosti GreenTop, autora projektu a zhotoviteľa zelenej strechy v Bohunicích, maximálnu ekonomickú i ekologickú pridanú hodnotu.

Projekt na panelovom dome v Brne získal v českej súťaži Zelená strecha roku 2022 2. miesto v kategórii Verejná strecha extenzívna. Rovnako sa stal v tomto roku aj jedným z 18 finalistov 4. ročníka súťaže Adapterra Awards, ktorú vyhlasuje brnenská Nadace Partnerství.