Nízkoenergetický bytový dom Koliba Minergo
Galéria(11)

Nízkoenergetický bytový dom Koliba Minergo

Partneri sekcie:

Bratislavská Koliba sa ešte stále považuje za lukratívnu adresu. Nasvedčuje tomu aj výstavba, ktorá v ostatných rokoch ukrojila z tamojších vinohradov podstatnú časť – podkolibský kopec dnes nevykazuje žiadne znaky krízy. Je plný nových projektov; niektoré bytové domy sú už obývané, niektoré ešte rozostavané a niektoré už len čakajú na posledné úpravy a kolaudáciu. Práve k tejto poslednej skupine patrí bytový dom Koliba Minergo, dielo architektonického ateliéru hantabal architekti.

Lokalita zo zlata
„Projekt sa nachádza na úpätí Koliby v časti nazývanej Zlatá noha,“ hovorí Michal Horváth, marketingový riaditeľ developerskej spoločnosti ICT ISTROCONTI, a. s. Dodáva, že názov lokality vznikol chybným prekladom z nemeckého názvu Goldfüssl, čo znamená Zlaté úpätie, ale aj Zlatá noha. „Tento názov chcel asi poukázať na slnkom zaliaty svah orientovaný na juhovýchod,“ konštatuje Michal Horváth a ranné zimné slnko, odrážajúce sa od okien novostavieb, mu dáva za pravdu.

Lokalita Koliby sa začala prudko rozvíjať už v 90. rokoch minulého storočia. Vtedy však začali pribúdať najmä rodinné vily vo vyšších polohách kopca. So stavebným boomom, vrcholiacim okolo roku 2008, sa však začala výstavba, ktorú aj sám hlavný architekt mesta Bratislava Štefan Šlachta v rozhovore pre denník Sme v tom roku nazval bezhlavou. Oblasť, v ktorej sa nachádza aj novostavba Koliba Minergo, je už nasýtená – po dostavaní druhej, západnej časti projektu, ktorej výstavba sa začala prednedávnom, už na Zlatej nohe nebude stavať asi tak skoro nikto. Nemal by kde.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.

Ekonomika je pánom situácie
Projekt je už druhým v tejto lokalite, ktorý developuje spoločnosť ICT ISTROCONTI. Prvým bol práve projekt s názvom Zlatá noha, ktorý developer vyhodnotil ako úspešný, a rozhodol sa preto ešte raz vstúpiť do tej istej rieky.

„Investor pôvodne oslovil inú architektonickú kanceláriu, ale keďže neboli spokojní s ich riešením, rozhodol sa na základe predošlej spolupráce v tejto oblasti osloviť nás, “ hovorí architekt Juraj Hantabal. „Investor uprednostnil ekonomickejšie riešenie s úspornejšími dispozíciami bytov,“ dodáva. Investor mal podľa neho celkom presnú predstavu o tom, čo chce – o počte bytov aj ich veľkosti. „To v podstate udalo aj tón riešeniu dispozícií,“ konštatuje architekt Juraj Hantabal.

Dispozícia bytov tiež zodpovedá logike nízkej spotreby energie. Svah je orientovaný na juhovýchod, a tak mali architekti pomerne jasnú voľbu. „Sú to takzvané preplávajúce byty, s dennou časťou obrátenou práve na juhovýchod a s nočnou na severozápad. Okná majú na obe strany, čím získavajú na kvalite a hodnote,“ konštatuje architekt. Dodáva, že pri dispozičnom riešení chápali ako výzvu najmä požiadavku investora spraviť byty luxusné, no menšie ako v predošlom projekte. „Nášmu ateliéru to však vyhovuje, orientujeme sa na minimalistické a praktické riešenia. Aj preto, že byty mali byť o trocha menšie, sme sa snažili využiť každý kúsok priestoru, aby nič nevyšlo nazmar.“

Koliba Minergo
Miesto:  Bratislava, Koliba
Využitie: Nízkoenergetický bytový ­komplex
Autori:  Ing. arch. Hantabalová Michaela, Ing. arch. Hantabal Juraj
Architekt:  hantabal architekti, s. r. o.
Investor:  SOPRA MINERGO , s. r. o.
Developer:  ICT ISTROCONTI, a. s.
Začiatok výstavby:   jún 2008 (HTU)
Ukončenie výstavby:  december 2010
Úžitková plocha:  celková úžitková plocha bytov 4 470,56 m2
Generálny dodávateľ: HANT BA, a. s.
Generálny projektant:  hantabal architekti, s. r. o.
Organizácia výstavby:
Statika:  AGRING, Ing. Tomčáni
Základy:  BEKO, s. r. o.
Vonkajšie omietky:  dodávateľ MIRABEL, s. r. o.
Strešná krytina:  RHENOFOL; dodávateľ ELORA Slovakia, s. r. o.
Spevnené plochy:  dodávateľ LOOX, s. r. o.
Dlažby:  obklady a dlažby v kúpeľniach: dodávateľ KERAMIKA SOUKUP (materiál taliansky gress MARAZZI) schodiská a spoločné priestory terazzo: dodávateľ Arte Vetro, s. r. o.
Fasády:  MIRABEL, s. r. o.
Okná:  NALIDE, s. r. o.
Vykurovanie: MEDACL, spol. s r. o. (teplovzdušné vykurovanie a chladenie)
Elektroinštalácie:  C.E.F.S., s. r. o. 
Meranie a regulácia:  MEDACL, spol. s r. o.
Slaboprúdové rozvody:  C.E.F.S., s. r. o.
Zdravotná technika, plynoinštalácie:  R – Mont, Jozef Ryšavý
Dvere:  KORATEX, a. s., drevené dvere a drevené obložkové zárubne, ako aj veľkoplošné drevené parkety
Sanita:  TINBYT, sanita IDEAL STANDARD


Zväčšiť mapu

Energetická trieda A
Zelené stavby na Slovensku ešte stále nie sú bežné, ale objavujú sa už aspoň prvé lastovičky v nízkoenergetickej skupine. Minergo je jednou z nich. „Ešte donedávna sa ľudia pri kúpe bytov sústreďovali len na cenu bytu a takmer vôbec ich nezaujímali prevádzkové náklady. Rozhodli sme sa preto pre osvietených klientov a pre ľudí, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie, pripraviť tento nízkoenergetický koncept,“ hovorí marketingový riaditeľ developerskej spoločnosti. Z hľadiska architektúry to vyžadovalo správne navrhnutie konštrukcie tak, aby vyhovovala tepelným normám, ale špeciálne riešenie si vyžiadalo aj vykurovacie teleso, ktoré je zabudované v každom byte zvlášť. „Museli sme správne navrhnúť okenné otvory, hrúbku zateplenia, konštrukciu obvodového plášťa strechy a v neposlednom rade sme museli myslieť aj na odhlučnenie vykurovacej jednotky, nachádzajúcej sa v každom byte,“ opisuje nároky nízkoenergetického domu na architektúru autor riešenia architekt Juraj Hantabal.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.

Ako to funguje
„Projekt sa bude po skolaudovaní uchádzať o získanie certifikátu o zaradení do energetickej triedy A, a keďže sme sa snažili splniť všetky predpoklady do bodky, je aj veľmi pravdepodobné, že osvedčenie získame,“ hovorí Michal Horváth. Vykurovanie v zime a chladenie v lete zabezpečujú tepelné čerpadlá v kombinácii s rekuperačnými jednotkami voda – vzduch. Kúrenie v bytoch je teplovzdušné a výmenníky vzduchu umožňujú vetrať bez otvárania okien. Teplovzdušné prívody sú umiestnené pod stropom, čím projektanti zabránili pocitu prievanu. Zaujímavé na bytoch je teda aj to, že tu absentujú radiátory. Na prvý pohľad možno hlúposť – ale pri zariaďovaní interiéru jeden z výrazne obmedzujúcich prvkov. „Ďalšou výhodou teplovzdušných prívodov je, že alergici si do nich napríklad môžu nainštalovať špeciálne filtre, ktoré zo štandardného bytu spravia byt antialergický,“ hovorí Michal Horváth. Juraj Hantabal dodáva, že takéto riešenia sú typické skôr pre rodinné domy a Minergo je prvý bytový dom, o ktorom vie, že v ňom bolo použité tepelné čerpadlo voda – vzduch na chladenie a vykurovanie.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.

Časy aj projekty sa menia
„Pôvodný zámer developera bol použiť technológiu geotermálnych vrtov, no náklady na výstavbu by ceny bytov posunuli do nepredajných sfér, pohybujúcich sa okolo 5 000 eur za meter štvorcový,“ porovnáva pôvodné plány s realizáciou Michal Horváth. Šetriť sa muselo aj na iných miestach – pôvodný návrh počítal nielen s vertikálnym, ale aj s horizontálnym rozčlenením stavby. Malo sa realizovať obkladmi v hornej časti stavby. „Pri realizácii však do hry vstúpili zvýšené náklady, a tak sme museli z niečoho ubrať. A nemohla to byť kvalita bytov – rozhodli sme sa preto pozmeniť vizuál fasády. Namiesto dvojfarebnej sme zvolili bielu a s ňou sme zladili aj hliníkové okná, ktoré mali byť pôvodne drevené,“ spomína architekt na pôvodný návrh a dodáva, že je to možno aj dobre, pretože kríza dala stavbe do vienka nadčasovosť.

Špecifiká a kombinácie
Cieľovou skupinou tohto projektu sú mladí moderní ekonomicky zmýšľajúci ľudia, ktorých zaujíma aj budúcnosť, nielen prítomnosť. Byty sú navrhnuté vo vyššom štandarde a poskytujú veľkorysý priestor aj napriek tomu, že sú menšie ako v prvom developerskom projekte. „Všetky byty majú terasy, a ak sa aj niektorým nedostalo výhľadu na mesto, majú inú pridanú hodnotu – a tou je predzáhradka,“ konštatuje architekt. Zvláštnosťou projektu je aj to, že stojí v celkom náročnom teréne – okrem samotného spádu, ktorý vytvára kopec, sa museli architekti pri projektovaní vyrovnať so 6-percentným klesaním po dĺžke stavby. „Sto metrov dlhá stavba môže byť monotónna, takže sme sa rozhodli ju rozčleniť. Terén nám v tom v podstate pomohol – každú z piatich sekcií sme položili do inej výšky. Garáž je celá v spáde a to nám umožnilo zbaviť sa rámp, čo bolo ekonomicky výhodné,“ opisuje riešenie Juraj Hantabal. Dodáva, že toto riešenie tiež umožnilo vyhnúť sa vytváraniu zbytočných priestorov, čo je opäť v súlade s filozofiou ateliéru. Ku garážam vedie strmá rampa, ktorá je však vykurovaná, takže sa domáci nemusia báť ani mrazov – ich príjazd ani odjazd nebude ohrozený.

Koliba Minergo,Bratislava,hantabal architekti,nízkoenergetický,komplex,bytový dom,HANT BA, a. s.,pôdorysy
Pôdorysy

Výhody a nevýhody
Bývať na Kolibe sa oplatí z viacerých dôvodov. Je odtiaľ na skok do prírody. V zime sa dá na lúkach lyžovať, v lete je k dispozícii bobová dráha a veľa iných atrakcií. Milovníkom prechádzok tiež chvíľu potrvá, kým prejdú všetky cestičky, ktoré sa kľukatia až na Železnú studienku. Na dôvažok je Koliba od centra mesta vzdialená ani nie 10 minút cesty mestskou hromadnou dopravou, o aute ani nehovoriac. Silným argumentom za Minergo je práve nízkoenergetický koncept, ktorý budúcim majiteľom priestranných a presvetlených bytov umožní ušetriť na mesačných nákladoch.

Architektúra stavby je jednoduchá a elegantná. Dispozície bytov majú ľudské miery a poskytujú kvalitu v podobe drevených parkiet, kvalitných talianskych obkladov a podobne. Kúpeľne vo vybraných štvorizbových bytoch sú predpripravené na dobudovanie sauny a v bytoch na najvyšších poschodiach sú priestory na osadenie kozubov.

Veľkorysosť projektu chýba len v jedinom – v priestore naokolo. Investor aj developer možno stavali podľa územného plánu a dodržali koeficient zastavanosti, nič to však nemení na tom, že hustota novostavieb na Zlatej nohe je skutočne veľká. Výhľady sú úchvatné, ale mestskému štandardu, teda pohľadu do susedovho okna, sa tu vyhnete ťažko. Táto skutočnosť je však pre mestské prostredie, ktorého súčasťou sa Koliba pomaly, ale iste stáva, typická.

Napriek tomu sa novostavby v tejto oblasti nemusia báť toho, že by ostali prázdne, a to aj napriek cenám bytov s takzvanou vysokohorskou prirážkou.

Tamara Leontievová
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.