Butik hotel s pokojnou atmosférou

image 86467 25 v1

Architektka Li Xiang modeluje interiéry s nesmiernou dávkou empatie, citu a elegancie. A pritom sú výsledky jej práce také rôznorodé!

Interiér butik hotela, ktorý postavil developer ako doplnok k novej rekreačnej oblasti, unáša návštevníkov do zvláštnej ťažko uchopiteľnej dimenzie. Na to, aby pozorovateľ mohol pochopiť čaro dizajnérskeho konceptu, musí aspoň prstom na mape precestovať kus sveta a zistiť, kde vlastne Ripple Hotel stojí.

Loď vo vstupnom foyeri ako symbol cesty k pokoju a rovnováhe.

Pod hladinou mesto

Čínske jazero Qiandao (alebo jazero Tisíc ostrovov) vzniklo ako dôsledok novovybudovanej vodnej elektrárne v roku 1959. Netreba sa asi priveľmi rozpisovať o čínskom budovateľskom eláne, podstatné však je, že pod hladinou jazera, v hĺbke 26 až 40 metrov, leží starobylé mesto Shicheng (Levie mesto). Jeho vznik sa datuje do druhého storočia nášho letopočtu. Dnes je fantastickou kulisou pre potápačov. Matka príroda si akoby vzala späť pod svoje ochranné krídla celú oblasť a pokryla ju hustými lesmi. Vznikla scenéria, ktorá dnes k jazeru láka mnoho návštevníkov. Územie neostalo dlho mimo záujmu investorov a developerov a brehy jazera sa plnia rôznymi rekreačnými rezortmi.

Blízkosť vody je jednoznačná, inšpiráciu vodným elementom je cítiť v celom interiéri.

Interiér ako plátno

Developer najprv postavil 12 víl v soho štýle, ktoré navrhli nemeckí architekti. S myšlienkou na butik hotel sa pohrával dlhšie, rozhodnutie nechal dozrieť a  realizácia musela napokon, ako to už býva, prebehnúť rýchlo. Od návrhu až po dokončenie interiéru uplynulo len sedem mesiacov. V časovej tiesni sa architektka rozhodla dizajn interiéru poňať ako obraz. Podkladové plátno, v tomto prípade podlahy a steny, si vyžiadala biele. Čistý základ vytvára dobrú komunikáciu medzi interiérom a exteriérom.

Oblé tvary s ľahkosťou modelujú priestor.

Ako kontrapunkt voči nádhernej prírodnej scenérii vytvorila architektka vo vnútri hotela nový svet – pokojný, rozjímajúci, nevšedný, trochu mystický. Podarilo sa jej zhmotniť myšlienku na dokonalé oddychové miesto, kde kulisy obrazu – nábytok, zariadenie, dekorácie – slúžia svojmu účelu celkom prirodzene, nevyžadujú právo na špeciálnu pozornosť.Vznášajúci sa čln vo vstupnej hale, všadeprítomné vetvy stromov a oblé akoby vodou obmyté línie solitérnych kusov nábytku, to všetko je dávkované s presnosťou čínskej akupunktúry na správne miesto v lahodiacom súzvuku. Dosť bolo pátosu, atmosféra, ktorá plynie z čarovného interiéru, hovorí sama za seba. Opäť je však dôkazom toho, že menej býva viac, a pritom o nedostatku elegancie či luxusu nemôže byť ani reči.

Funkčnosť a elegancia na prvom mieste.

Ripple Hotel

Miesto: Qiandao Lake, Hangzhou, Čína
Investor: Union Developing Group of China
                – UDC Qiandao Lake Jinxian Bay International Resort
Hlavná dizajnérka: Li Xiang
Dizajnéri: Fan Chen, Liu Huan, Tong Ni-Na, Zheng Min-Ping
Dizajnérska firma: X+Living
Plocha: 3 300 m2
Počet izieb: 27
Ukončenie realizácie: január 2015

Qiandao Lake, Čína
Text: Mária Nováková
Foto: Hu Yi-Jie

Článok bol uverejnený v časopise ASB 08-09/2016.