Reštaurácia WERK: kontrast industrializácie a moderného štýlu

Partneri sekcie:

Galéria, coworkingový priestor alebo kaviareň nie je všetko, čo Jurkovičova tepláreň ponúka. V budove sa nachádza aj moderné, priestranné miesto na raňajky či večeru s otvorenou kuchyňou.

Jurkovičova tepláreň bola súčasťou bývalej priemyselnej zóny komplexu rafinérií. Postupom času oblasť prešla značnými zmenami, pričom v súčasnosti sa zachovala už len tepláreň, ktorá sa stala jednou z centrálnych budov nového mesta v Bratislave.

Technológia, funkčnosť, voľné plánovanie sú hlavné charakteristiky priemyselného interiéru reštaurácie Werk. V takejto miestnosti dýcha každý objekt industriálnou atmosférou. Pri vstupe vás privítajú príjemné pastelové farby a veľké množstvo zelene, ktoré navodzujú pocit zimnej záhrady.

Celá farebná schéma dokonale reprodukuje atmosféru  bývalých skladových a výrobných priestorov. Zachované vitráže poskytujú prirodzené osvetlenie. Architektonické riešenie bývalej teplárne otvára výhľady na všetky podlažia. Kombinácia s oceľových konštrukcií a síl zachováva históriu objektu. 

Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK | Zdroj: Matej Hakár

Presklená stena z pôvodných okien s posuvnými dverami oddeľuje miestnosť od ostatných priestorov. Vľavo návštevníkov víta barový pult a miesta na sedenie.

Pôvodné tehly a obklady v blízkosti drevenej vinotéky, baru a kuchynskej linky sú kombinované tak, aby vytvorili útulnosť. Podlaha s betónovým efektom odráža betónové stĺpy miestnosti, čo dáva pocit celistvosti. Reštaurácia je na prízemí, toalety a hlavná kuchyňa sú na zníženom podlaží. 

Ľahký záves, ktorý sa nachádza pri bare, vytvára priestor na raňajky. Dodáva miestu pocit vzdušnosti a zároveň kontrastuje s ťažkými štruktúrami. Neskôr sa interiér upraví pre potreby pracovných obedov a stretnutí pri káve.

Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK | Zdroj: Matej Hakár

Večer mení podnik s pomocou jemného osvetlenia atmosféru, čo ho prirodzenejšie pretvorí na miesto so živou hudbou. Súčasťou reštaurácie je aj letná terasa, ktorá je situovaná v priestore pred hlavnými vchodom do budovy. WERK spoznáte pomocou osvetlených písmen na vitrážach fasády budovy.

Kapacita Werku je 200 osôb. K dispozícii sú rôzne možnosti sedenia, vrátane tradičných stolov a pohoviek, stoličiek a barových stoličiek ako aj kresiel a nízkych barových stolíkov. Osvetlený bar a kuchyňa patria k ústredným prvkami reštaurácie. Architekti zvolili vydarený nábytok z kože a dreva, ktoré sú kombinované s eklektickým štýlom miestnosti. Otvorené stropné konštrukcie a police slúžia na umiestnenie ďalších dekorácií.

Beef Architekti

Architektonické štúdio založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík. Bývanie bolo stredobodom ich práce od samého začiatku. V mierke interiérov, neskôr rodinných domov, až po objavenie širších súvislostí v urbanizme. Ich portfólio zahŕňa projekty na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Švajčiarsku a Španielsku. Tím kancelárie spája mladých odborníkov z rôznych krajín a špecialistov so skúsenosťami na svetovom trhu.

Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK
Reštaurácia WERK

Reštaurácia WERK

Miesto: Bratislava, Slovensko
Úžitková plocha: 544 m2
Projekt: 2020
Realizácia: 2021
Foto: Matei Hakár
Projektový tím: Rado Buzinkay, Andrej Ferencik, Helena Kucerová