Nosné stĺpy kaviarne Zolaism iba imitujú skaly, no priťahujú pozornosť okoloidúcich

Kaviareň Zolaism, Čína
Zdroj: Eiichi Kano

V čínskom meste Qinhuangdao, v pobrežnej oblasti Aranya, bola minulý rok otvorená nová kaviareň. Situovaná v strede mesta, ako prístavba k severnej strane budovy kina, sa stala určite neprehliadnuteľnou.

‏„Priestor nie je len schránkou špecifických funkcií, ale čo je dôležitejšie, aj nosičom emócií a spomienok“, vyjadrili sa autori, štúdio B.L.U.E. Architecture. Aj tento princíp sa pokúsili naplniť v projekte Kaviarne Zolaism.

Dizajn vychádza z prírody

Najvýraznejším prvkom interiéru sú jednoznačne štyri nosné stĺpy, napodobňujúce prírodné kamene, prestupujúce aj do exteriéru. K rovnej bielej streche a bezrámovým, celoskleneným stenám pôsobia vizuálne, ale aj materiálovo, veľmi kontrastne.

Pôdorys prevádzky je voľný a plynulý, v podstate ju tvorí jedna miestnosť. Zadná stena kaviarne zasahuje do pôvodného stĺporadia budovy kina. Vstupy sú z oboch užších strán, čelný pohľad na kaviareň teda nie je narušený. Čo sa však počas dňa prirodzene mení je dopad svetla a tieňa na povrch „kameňov“.

Dva stĺpy sú vnútri duté a zmenené na malý privátny salón s kruhovým oknom. Biele stoličky a okrúhle stoly sú nerovnomerne rozmiestnené po priestore. V interiéri i exteriéri sa dá sedieť aj na vytesaných, zarovnaných sokloch stĺpov. Na terase sa nachádzajú ďalšie tri samostatne stojace bloky multifunkčného využitia.

Aj farebnosť kaviarne je veľmi minimalistická. Biele podlahy, stropy a nábytok dopĺňajú sivé stĺpy a obslužný pult v zadnej časti.

Kaviareň Zolaism, Čína
Kaviareň Zolaism, Čína | Zdroj: Eiichi Kano

Ručná výroba

Navrhovanie tej správnej formy stĺpov bol dlhý proces. Architekti sa už na začiatku rozhodli,  že budú pracovať ručne.

„Vychádzali sme z fyzických penových modelov v mierke 1:100, z ktorých sme vytvorili rôzne sady na štúdium kompozície architektonického priestoru“, prezradili architekti. Postupným zväčšovaním mierky dospeli k hlinenej soche stĺpu v pomere 1:1. Hlina ako prírodný materiál nám poskytuje intuitívnejšie pochopenie a uchopenie tvaru a estetiky“, dodáva štúdio.

Výsledné „balvany“ sú odliatky GRC betónu do vytvorených foriem, zložené z viacerých dielov. Spojené a zmontované okolo nosných, oceľových pilierov boli až na mieste.

Kaviareň Zolaism, Čína
Kaviareň Zolaism, Čína | Zdroj: Eiichi Kano

Kaviareň Zolaism

Autor: B.L.U.E. Architecture
Lokalita: pobrežná oblasť Aranya, mesto Qinhuangdao, provincia Hebei, Čína
Architekti: Shuhei Aoyama, Yoko Fujii, Lingzi Liu, Jiai Li, Ziwei Zhou
Klient: Zolaism
Plocha interiéru: 170 m2
Plocha exteriéru: 47 m2
Realizácia: 08/2020 – 05/2021

Denisa Hudáková