Inšpirovaná západom slnka. Kaviareň v Hong Kongu je poctou Austrálii

Partneri sekcie:

Dvaja kamaráti, uznávaný barista a manažér pre styk s verejnosťou, mali spoločnú vášeň pre dobrú kávu. Obaja istý čas študovali a pracovali v Austrálii. Tamojšia atmosféra im učarovala natoľko, že sa po návrate rozhodli otvoriť vlastnú kaviareň. Tak vznikol podnik Today is Long vo štvrti Sai Ying Pun v Hong Kongu.

Majitelia túžili po interiéri inšpirovaným austrálskou prírodou. Zároveň chceli z kaviarne vytvoriť miesto stretávania pre ľudí z okolia. Tieto predstavy zhmotnila architektka a dizajnérka Etain Ho spolu so štúdiom Absence from Island. Vďaka fasáde s výrazným geometrickým jazykom výslednú realizáciu určite neprehliadnete.

Kaviareň v Kong Kongu.
Kaviareň v Kong Kongu.
Kaviareň v Kong Kongu.
Kaviareň v Kong Kongu.
Kaviareň v Kong Kongu.
Pôdorys.

Netypický pôdorys

Prevádzka sa nachádza na prízemí starého bytového domu. Na trojuholníkový pôdorys s rozlohou 30 m2 sa zmestilo všetko potrebné. Na jednej strane je kompaktná kuchynská a barová časť s obslužným pultom. V protiľahlom rohu je sedenie s dvoma radmi lavíc oproti sebe.

Usporiadanie posilňuje interakciu zákazníkov. V úzkej chodbe mimo hlavného priestoru sa nachádzajú dve toalety. Do fasády sa zmestil aj tenký barový stôl určený najmä pre majiteľov psov.

Hlavným zdrojom inšpirácie pre dizajn kaviarne bol západ slnka. Prvok pologule je v projekte použitý niekoľkokrát. Na fasáde zvýrazňuje jej účelné funkcie. Nad vchodom vytvorili oblúkový krátky tunel, ktorý uvádza návštevníkov do kaviarne.

V obrátenom tvare je polkruh použitý hneď pod ním, pri výdajnom okne. Vpravo od vchodu je oblúkovo ukončená jedna strana obdĺžnikového okna. Posledný kruh tvorí v interiéri kulisu na sedenie a je vidieť ho aj z ulice.

Hlavným zdrojom inšpirácie pre dizajn kaviarne bol západ slnka.
Hlavným zdrojom inšpirácie pre dizajn kaviarne bol západ slnka. | Zdroj: dypiem, lizeatery, f.o.v_

Dve farby

Doplnková farba k bielemu interiéru odkazuje na pieskovcový monolit Uluru, známy tiež ako Ayerská skala. Prírodná pamiatka sa nachádza v národnom parku Uluru-Kata Tjuta v austrálskom Severnom Teritóriu.

Teplý, červeno-oranžový odtieň majú aj pálené keramické dlaždice, ktoré pokrývajú spodnú časť fasády. Podlahy sú pokryté terazzom.

Dizajnérka od začiatku počítala s tým, že do celkového dizajnu kaviarne zakomponuje aj zeleň. Vstupný oblúk, lavice na sedenie a úložné priestory nad hlavami je možné doplniť črepníkovými rastlinami. Kvety pomáhajú vytvoriť zelené a vzdušné prostredie. Zaujímavosťou je, že použitá mletá káva bude recyklovaná ako hnojivo pre výsadbu.

Podlahy sú pokryté terazzom.
Podlahy sú pokryté terazzom. | Zdroj: dypiem, lizeatery, f.o.v_

KAVIAREŇ V HONG KONGU

Autor: Studio Etain Ho (Etain, Chi, Helen, Tsin)
Spolupráca: Studio Absence from Island
Klient: Today Is Long Caffe
Miesto: štvrť Sai Ying Pun, Hong Kong, Čína
Celková plocha: 30 m2
Dokončenie: 2020
Fotografie: dypiem, lizeatery, f.o.v_

Denisa Hudáková