Namiesto okien trojuholníkové výrezy. Reštaurácia Masa pripomína rozsvietený lampáš

Reštaurácia Masa
Zdroj: Naho Kubota

Keď v roku 2011 otvárali sestry Silvana a Mariana Villegas svoju prvú pekáreň a kaviareň v Bogote, netrvalo dlho a na miestnej kulinárskej scéne sa stali rýchlo obľúbené. Prevádzku nazvali Masa, čo je španielsky výraz pre cesto či pečivo.

Od ostatných ich odlišoval aj fakt, že dôležitú úlohu v podniku zohrával spôsob servírovania jedla. K tomu neodmysliteľne patrí aj dizajnové prostredie, ktoré zabezpečí pokoj a oddych od hlučného mesta v čase vychutnávania si pokrmov.

Pravdepodobne práve záujem o dizajn podnietil sestry Villegasové, aby sa spojili s miestnym architektom Benjaminom Cadenom pôsobiacim aj v USA. Ten v roku 2014 navrhol prvý priestor špeciálne pre Masu. Išlo o jednopodlažnú prevádzku s veľkou otvorenou plochou, do ktorej sa zmestila kuchyňa, vnútorné sedenie i vonkajšia terasa.

V novembri 2018 dokončila Cadenova architektonická kancelária zatiaľ poslednú, oveľa väčšiu prevádzku reštaurácie Masa, rovnako v Bogote. Fasáda zaujme výraznou vizuálnou identitou, dizajn interiéru geometrickou hravosťou.

Geometrická hravosť reštaurácia Masa.
Geometrická hravosť reštaurácia Masa. | Zdroj: Naho Kubota

Novostavba namiesto renovácie

Reštaurácia Masa stojí na mieste už viackrát prerobeného objektu. V návrhu sa najprv počítalo s rekonštrukciou, to sa však vo výsledku ukázalo ako nezrealizovateľné. Architekt teda pristúpil k novostavbe s rozlohou 697 m2, ktorá rešpektuje obytné meradlo oblasti. Kvôli prirodzenejšiemu zapadnutiu do kontextu lokálnej rezidenčnej štvrti je hmota budovy riešená ako zoskupenie viacerých, výškovo odlišných, kubických objemov.

Unikátna fasáda

„Snažili sme sa prísť na to, ako vytvoriť stenu, ktorá bude, s minimálnym úsilím, slúžiť ako obálka, bude štruktúrou a dodá stavbe charakter,“ opísal priebeh návrhu architekt. Výrazné, pravouhlé trojuholníkové výrezy okien majú okrem praktickej i estetickú stránku. Vytvárajú zapamätateľný vizuálny odkaz: pri určitých pohľadoch je zreteľné písmeno M – podľa názvu reštaurácie Masa.

Plastický povrch na oboch stranách stien v podobe horizontálnych žliabkov vznikol počas liatia betónu priamo na stavbe. „Z vonkajšej strany sa textúra počas dňa dramaticky mení v závislosti od tieňov vrhaných slnkom,“ objasňuje Cadena.

Výrazné, pravouhlé trojuholníkové výrezy okien majú okrem praktickej i estetickú stránku.
Výrazné, pravouhlé trojuholníkové výrezy okien majú okrem praktickej i estetickú stránku. | Zdroj: Naho Kubota

Hravý interiér

Vnútorný priestor reštaurácie je rozdelený na niekoľko zón. V častiach prístupných od ulice sa nachádza kaviareň, predajňa pečiva a dostatok miesta na sedenie. Vzadu je situovaná kuchyňa a vonkajšia terasa s množstvom zelene. Maloobchodný priestor v severnom rohu budovy netvorí súčasť reštaurácie a má samostatný vchod.

Zámerom architekta bolo všetky časti prevádzky plynulo prepojiť, no zároveň zachovať ich jedinečnosť. „Na ktoromkoľvek mieste v reštaurácii môžete počuť alebo cítiť veci, ktoré dávajú zmysel priľahlým priestorom,“ vysvetľuje Cadena.

Interiér reštaurácie
Interiér reštaurácie | Zdroj: Naho Kubota

Situovať veľké kruhové okno z kuchyne smerom do terasy s posedením bola požiadavka majiteliek. Chceli, aby mali zákazníci možnosť sledovať kuchárov pri práci a prepojil sa tak výrobný proces a výsledný produkt. Celý interiér tvoria kombinácie geometrických pravouhlých a kruhových tvarov. Na rozčlenenie priestoru slúžia prvky nábytku, zariadenia ale aj osvetlenia, ktoré pochádzajú z dielne štúdia Cadena.

Napríklad valcová obslužná miestnosť obložená drevom či poschodová sediaca plošina so zapustenými kruhovými kvetináčmi pri vchode. Na dlhom betónovom pulte a drevenej vitríne podobnej pegboardu je vystavené pečivo, koláče a balenia kávy. Nápoje sú podávané z kruhového ostrovčeka, tiež z pohľadového betónu.

Výrazné osvetlenie a podlaha

Rozdielnym výškam stropu sú prispôsobené aj lustre. Rohovú kaviarenskú zónu osvetľujú veľké papierové glóbusy. Prirodzené svetlo zo svetlíka v centrálnej časti je filtrované ručne maľovanými kovovými sieťkami v oranžových odtieňoch.

Farebne pomerne jednotvárny interiér oživuje jedinečná podlaha. Je vyrobená z ručne liatych dlaždíc s farebným motívom terazza. „Vždy sa snažíme, aby to bolo super jednoduché,“ dodáva na záver architekt Cadena.

 

Reštaurácia Masa

Autor: Benjamin Cadena, Studio Cadena
Klient: Silvana a Mariana Villegas, Reštaurácia Masa
Celková plocha: 697 m2
Lokalita: mesto Bogota, Columbia
Dokončenie: November 2018
Fotografie: Naho Kubota, Ambiente Famliar, Benjamin Cadena

Denisa Hudáková