Dramatické krivky. Predajňa Louis Vuitton v Soule prepája značku s kórejskou kultúrou

Partneri sekcie:

Luxusná značka Louis Vuitton otvorila v októbri minulého roka v Soule unikátnu budovu, na ktorej sa podieľal známy architekt Frank Gehry a jej interiéry vznikali pod taktovkou Petra Marina. Záujem o novú budovu budili nielen ponúkané výrobky a výstava sôch Alberta Giacomettiho, ale tiež dramatické krivky jej fasády a strechy.

Dom má stelesňovať prepojenie elegancie známej značky a kórejskej kultúry. Pri navrhovaní novej stavby tak Frank Gehry vychádzal z tvaru objektu Nadácie Louis Vuitton v Paríži, ale tiež z prvkov kórejskej historickej architektúry – napríklad takých, aké zdobia pevnosť Hwaseong s prehnutými strechami.

Dynamika fasády je inšpirovaná aj tradičným tancom Dongnae Hakchum. „Keď som pred takmer 25 rokmi prvýkrát navštívil Soul, zasiahol ma vzťah medzi architektúrou a pôvodnou krajinou,“ uvádza Gehry. Výsledkom jeho práce je poetická stavba, vytvorená z pre Gehryho typického zakriveného skla.

Každý panel vyrobili na zákazku a upevnili na kovovú nosnú konštrukciu. Sklo pokrýva celú prednú časť objektu a so stúpajúcou výškou má stále dramatickejšie krivky, až sa zdá, že strecha sa hýbe a čoskoro zmizne v oblakoch. Aby nebol narušený tento pocit, zvyšné steny domu sú obložené bielym kameňom.

Objekt je kulisou nočného života.
Dom Louisa Vuittona dominuje ulici vymykaním sa kubickým stereotypom.
Živelná sklenená fasáda, ktorej sekunduje biely kameň obkladu.
Fasáda módneho domu v noci.
Atmosféra interiéru sa mení vďaka odlišnej svetlej výške miestností.
Atmosféra interiéru sa mení vďaka odlišnej svetlej výške miestností.
Atmosféra interiéru sa mení vďaka odlišnej svetlej výške miestností.

Interiér

Päť vnútorných podlaží je venovaných výstavným predmetom a zbierkam. Architekt Peter Marino necháva návštevníkov vstupovať do 12 m vysokej haly, s ktorej obrovskou mierkou kontrastujú intímnejšie salóniky. Rôzne textúry kameňa majú evokovať skalné výklenky.

„Interiér bol navrhnutý s miesovskou (Mies van der Rohe) prísnosťou, aby sa tým ešte zdôraznila sochárska kvalita Gehryho vlniacej sa fasády. Dynamika pravouhlých objemov jasne kontrastuje s barokovým skleneným plášťom budovy,“ vraví Marino.

Vo vnútorných priestoroch má byť dominantným pocitom otvorenosť. Podlažia sú prepojené vzdušným „plávajúcim“ schodiskom, ktoré spája suterén so zasklenými obchodnými priestormi na prvom podlaží aj so skromnými salónikmi po obvode hlavného átria. Na najvyššom poschodí pod presklenou strechou sa nachádza výstavný priestor galérie Espace Louis Vuitton Soul.

Mnoho umeleckých diel a nábytku prezentovaných v obchode, ktoré vytvoril Peter Marino, dokresľuje jedinečný návštevnícky zážitok – nákupy doprevádzané umením na všetkých piatich poschodiach. Medzi ďalšie galerijné akvizície sa môžu zaradiť umelecké diela Marka Hagana, Marcella Lo Guidice, Brendana Smitha, Luigiho Mainolfiho, Martina Klineho, Harmony Hammondsovej, Bernarda Aubertina a Anselma Reyla.

Živelná sklenená fasáda, ktorej sekunduje biely kameň obkladu.
Živelná sklenená fasáda, ktorej sekunduje biely kameň obkladu. | Zdroj: Yong Joon Choi

LOUIS VUITTON MAISON SEOUL

Miesto: Soul, Južná Kórea
Architekt: Frank Gehry
Interiéry: Peter Marino
Realizácia: 2019

Anna Vrabcová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 04/2020.