Kocka podľa Hadid. The Opus v Dubaji obnovuje rovnováhu medzi pevným a prázdnym

Nestratí sa ani vedľa najvyššej budovy sveta. Hotel postavený podľa návrhu zosnulej britsko-irackej architektky Zahy Hadid je jeden z posledných dokončených projektov, na ktorom pracovala. Kráľovná kriviek navrhla aj bratislavský projekt SKY PARK.

Chladivé sklo a horúci piesok predstavujú dve fascinujúce tváre Dubaja. Veľkomesto sa pýši unikátnymi stavebnými projektmi, ktoré zapĺňajú jeho panorámu a šokujú verejnosť. V marci 2019 bol najnovším prírastkom deravý hotel The Opus hotelového reťazca ME, ktorý patrí pod Meliá Hotels International.

Presná ortogonálna geometria sklenenej kocky dramaticky kontrastuje s plynulou prázdnotou v jej strede
Futuristická budova sa nachádza vo štvrti Burj Khalifa.
The Opus je jediným hotelom, v ktorom zosnulá Zaha Hadid vytvorila architektúru aj interiér.
Fasáda je vytvorená zo 4 300 samostatných kusov plochých a zakrivených skiel.
The Opus stojí neďaleko najvyššieho mrakodrapu na svete.
Počas dňa tak odráža oblohu, slnko aj okolitú panorámu
Celý interiér hotela je vybavený nábytkom od Zaha Hadid Design.
The Opus má 74 izieb a 19 apartmánov.

Kocka s prázdnotou uprostred

Kráľovná kriviek, ako Zahu Hadid prezývajú, navrhla dubajský hotel ako dve sedemdesiatmetrové veže prepojené štvorposchodovým átriom na prízemí a asymetrickou trojposchodovou lávkou na vrchu ešte v roku 2007. Tieto časti sa spájajú do jedinečného celku v podobe kocky s otvorom uprostred.

„Presná ortogonálna geometria sklenenej kocky dramaticky kontrastuje s plynulou prázdnotou v jej strede,“ vysvetľuje Christos Passas, projektový riaditeľ Zaha Hadid Architects.

S dubajskými výškovými stavbami sa síce The Opus porovnávať nemôže, no jeho unikátny dizajn z neho robí jedno z lákadiel miestnej architektúry. Futuristická budova sa nachádza vo štvrti Burj Khalifa, ktorá susedí s „downtownom“ a časťou Business Bay na vodnom kanáli. The Opus je jediným hotelom, v ktorom zosnulá Zaha Hadid vytvorila architektúru aj interiér.

Fasáda má rozlohu 6 000 m2 štvorcových a je vytvorená zo 4 300 samostatných kusov plochých a zakrivených skiel. Zakrivená fasáda bola navrhnutá pomocou digitálneho 3D modelovania, čo pomohlo odhaliť konkrétne zóny, ktoré si vyžadovali použitie tvrdého skla. Počas dňa tak odráža oblohu, slnko aj okolitú panorámu, zatiaľ čo v noci je podsvietená LED svetielkami, ktoré vytvárajú pútavú ilumináciu hneď, ako sa zotmie.

The Opus stojí neďaleko najvyššieho mrakodrapu na svete.
The Opus stojí neďaleko najvyššieho mrakodrapu na svete. | Zdroj: Zaha Hadid Architects / Laurian Ghinitoiu

Šetrný a udržateľný

Celý interiér hotela je vybavený nábytkom od Zaha Hadid Design. Aj tu kraľujú ladné oblé tvary. The Opus má 74 izieb a 19 apartmánov. V budove sa nachádzajú aj kancelárie, reštaurácie, posilňovne, kaviarne a bary.

„Dizajn vyjadruje pozoruhodne vynaliezavú kvalitu práce Zahy Hadid. Je znakom sochárskej citlivosti, ktorá znovuobnovuje rovnováhu medzi pevným a prázdnym, nepriehľadným a priehľadným, interiérom a exteriérom,“ opísal projekt Mahdi Amjad, riaditeľ firmy Omniyat, ktorá hotel postavila.

Netradičný dizajn je len polovicou úspechu. Objekt má schopnosť minimalizovať celkovú spotrebu energie. V celom hoteli sú umiestnené senzory, ktoré automaticky upravujú vetranie a osvetlenie podľa obsadenosti hotela. Pre hostí sú pripravené fľaše na vodu z nehrdzavejúcej ocele, ktoré si môžu počas pobytu neustále dopĺňať pitnou vodou z automatov umiestnených na každom poschodí.

Okrem programu zameraného na úplné odstránenie plastov hotel obmedzuje plytvanie potravinami tým, že nemá bufety a disponuje kompostérmi na rozkladanie organického odpadu.

Celý interiér hotela je vybavený nábytkom od Zaha Hadid Design.
Celý interiér hotela je vybavený nábytkom od Zaha Hadid Design. | Zdroj: Zaha Hadid Architects / LaurianGhinitoiu

Prekonal očakávania

Koncept budovy vznikol v roku 2007 ako Opus Office Tower. Kancelársku budovu s 21 poschodiami však jeden z miestnych developerov nedokázal zrealizovať. Miesto neďaleko najvyššieho mrakodrapu na svete tak zostalo prázdne, kým nezískalo novú víziu. Netradičný vzhľad pre hotel zostal, zmenil sa iba interiér.

Hotelový reťazec ME, ktorý má v 39 krajinách viac než 350 hotelov, je známy svojou spoluprácou so známymi architektmi. „Ľudia čakajú na to, že ich návrhy Zaha Hadid Architects prekvapia, ale The Opus prekonáva všetky očakávania,“ dodáva Gabriel Escarres, podpredseda a výkonný riaditeľ Mélia Hotels International.

Fasáda je vytvorená zo 4 300 samostatných kusov plochých a zakrivených skiel.
Fasáda je vytvorená zo 4 300 samostatných kusov plochých a zakrivených skiel. | Zdroj: Zaha Hadid Architects / LaurianGhinitoiu

THE OPUS DUBAI

Miesto: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Architekt: Zaha Hadid Architects
Dizajn: Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Christos Passas
Firma: Omniyat Properties LLC
Začiatok výstavby: 2012
Rok dokončenia: 2019
Rok otvorenia: 2020
Rozloha: 84 345 m²
Výška kocky: 93 metrov
Šírka kocky: 67 metrov
Počet poschodí: 20 nad zemou, 7 pod zemou

Soňa Búranová