Začnite odpočítavať. Hlavné mesto aj napriek finančným ťažkostiam konečne ohlasuje termín rekonštrukcie Námestia SNP
Námestie SNP s priľahlým Kamenným námestím je už desaťročia symbolom slobody, avšak s katastrofálnym stavom verejného priestoru. Zmeniť to chce bratislavský magistrát, s rekonštrukciou však čaká roky. Začiatok obnovy dôležitého stretávacieho bodu verejnosti a frekventovaného dopravného uzla dnes konečne má termín, ktorý našej redakcii bližšie ozrejmilo hlavné mesto.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O nutnosti premeny Námestia SNP a Kamenného námestia sa hovorí už veľmi dlho. Z významného uzla a časti historického centra sa rokmi chátrania a zanedbávania údržby stala nebezpečná a chaotická lokalita. Stretáva sa tu osobná automobilová doprava, peší, cyklisti, električková sieť radiál a priestor patrí viac autám a neregulovanej reklame než ľuďom.
Námestie SNP a Kamenné námestie sú dnes hanbou Bratislavy. Výraznejšia iniciatíva ich premeny prišla až zo strany nového vedenia Bratislavy primátora Matúša Valla v roku 2018. Definitívnu podobu lokality mala určiť architektonická súťaž, ktorú napokon mesto s Metropolitným inštitútom Bratislavy vyhlásilo o rok neskôr.
Výsledky sú známe od roku 2021 – novú podobu Námestiu SNP a Kamennému námestiu dodá kancelária Atelier Loidl Landscape Architects Berlin v spolupráci s dopravnými poradcami BPR Dr. Schäpertons Consult. Rekonštrukcia sa na dlhé obdobie stala vlajkovým projektom magistrátu.
Architekti scelili lokalitu s rozlohou takmer 35-tisíc štvorcových metrov vyrovnaním všetkých povrchov na jednu úroveň, takže sa stala bezbariérovou. Na celé územie sa vráti kamenná dlažba, pribudnú zelené ostrovy, pričom celková plocha zelene sa má rozšíriť až o tretinu, čo je tisíc štvorcových metrov. Návrh počíta aj s realizáciou trojpodlažnej podzemnej garáže, preložkou električkových tratí, novými združenými zastávkami či eliminovaním tranzitnej dopravy.
S prvými prácami počítalo mesto už v roku 2021 a s dokončením celého projektu v roku 2024 až 2025. Finančné náklady boli v tom čase odhadované na 20 miliónov eur. Tieto termíny sa nezdali ako nesplniteľné, avšak dnes už vieme, že boli len vzdušnými zámkami. Hlavné mesto dodnes s obnovou nezačalo.
V horizonte desiatich rokov
V článku z minulého roka sme vysvetlili, čo stálo za týmto meškaním a priniesli sme aj informáciu o nových termínoch rekonštrukcie. Živé námestie, ako obnovu volá hlavné mesto, má byť realitou v rokoch 2025 – 2035. Išlo o šokujúci fakt, keďže zjednotenie niekoľkých ulíc má trvať siahodlhých 10 rokov. Mesto neskôr túto informáciu korigovalo a uviedlo, že väčšina prác bude ukončených skôr. Počkať však bude musieť realizácia podzemných garáží na Kamennom námestí.
Bratislava totiž vedie od roku 2017 spor o štyri parcely so spoločnosťou INTERMONT. Práve tento spor o pozemky znemožňuje výstavbu podzemnej garáže. Rovnako je však problémom, že súd v žalobe z roku 2017 nekoná a mesto teda nemôže nakladať s pozemkami. A to je dôvod 10-ročného trvania rekonštrukcie.
V minuloročnom článku sme taktiež poznamenali, že prvá etapa rekonštrukcie sa konečne blíži. Mesto chcelo s prvými prácami začať v roku 2025 a vlani započalo s projekčnými prácami tejto fázy . Rovnako ukázalo novú situáciu a prezradilo niektoré menšie zmeny. Aj napriek tomu projekt obnovy Námestia SNP a Kamenného námestia si stále zachováva charakter víťazného návrhu Loidl Landscape Architects z Berlína.
Dnes sa tvrdenia o začatí rekonštrukcie v roku 2025 naplnili. Matúš Vallo v rozhovore pre Denník N uviedol, že sa s obnovou Námestia SNP začne na konci leta. Hovorca Bratislavy Peter Bubla pre našu redakciu ozrejmil ďalšie detaily a konkretizoval aj termín začiatku stavebných prác prvej etapy.
„Na prelome leta a jesene 2025 by sme chceli začať s komplexnou obnovou spevnených plôch. Zameriavame sa pritom na udržateľné hospodárenie so zrážkovými vodami. Cieľom je maximalizovať ich zadržiavanie v území a minimalizovať množstvo povrchového odtoku zrážkovej vody mimo lokality,” hovorí Peter Bubla.
Hovorca Bratislavy taktiež spresňuje, aké časti námestia prejdú prvými stavebnými aktivitami: „S prácami sa má začať na Poštovej ulici, konkrétne v úseku od električkovej trate na Obchodnej ulici smerom k Námestiu SNP. Revitalizácia zahŕňa výmenu povrchov a aplikáciu vsakovacích a retenčných systémov.”
Kedy sa začne s obnovou Kamenného námestia?
Prvá fáza obnovy hornej časti Námestia SNP je pritom rozdelená na dve etapy. „V druhej etape bude realizovaná obnova parku v okolí Pamätníka SNP (ten už prešiel obnovou v roku 2022, pozn. red.), ako aj priľahlých peších a cyklistických komunikácií. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia chodníka v úseku od Poľského inštitútu po budovu Ministerstva kultúry SR,” uvádza detaily Bubla.
Rekonštrukcia v minulosti počítala aj s preložkou električkových koľají, toto riešenie nie je v prvej etape aktuálne. „V rámci úvodnej fázy projektu sa neuvažuje s prekládkou električkovej trate. Nateraz je tu plánovaná výmena, respektíve oprava častí koľajového zvršku,” uvádza hovorca Bratislavy.
Rekonštrukcia sa presunie aj pred Starú tržnicu na Námestie Nežnej revolúcie. „Postupná obnova Námestia Nežnej revolúcie bude časovo koordinovaná podľa postupu prác na Poštovej ulici a Námestia SNP,” prezrádza ďalej Peter Bubla.
„Zásadnou súčasťou tejto fázy je príprava realizácie návštevníckeho centra Kaplnky sv. Jakuba vrátane prekládky inžinierskych sietí a realizácie archeologického prieskumu, ktorý predchádza výstavbe nových podzemných objektov,” dodal.
Otázkou ostáva, či bude v rámci rekonštrukcie obnovený aj chodník pod bytovým domom Manderla, ktorý je súčasťou Námestia SNP a spája toto miesto s Laurinskou ulicou. „Obnova chodníka pod bytovým domom Manderla nie je súčasťou projektu Živé námestie. Metropolitný inštitút Bratislavy však počíta s jeho predláždením/obnovou v prípade dohody s vlastníkmi pozemkov pod týmto chodníkom,” odpovedal Peter Bubla.
Kedy sa začne s obnovou Kamenného námestia, hovorca Bratislavy nešpecifikoval. Pre našu redakciu však potvrdil, že súdny spor o pozemky na Kamennom námestí stále nebol ukončený, čo znamená, že rekonštrukcia tohto frekventovaného miesta zatiaľ musí počkať.
Bratislava v registri kapitálových výdavkov na rok 2025 vyčlenila na projekt Živé námestie 956 250 eur. Ide o nižšiu sumu, než mesto vyčlenilo na rok 2025 vlani. V minuloročných výdavkoch totiž počítalo so sumou 1 204 150 eur. Aktuálny rozpočet je teda nižší o takmer štvrť milióna eur.
V roku 2026 chce mesto zainvestovať do rekonštrukcie Námestia SNP a Kamenného námestia sumu 2 milióny eur a v roku 2027 je to 1,8 milióna eur. Opäť ide o značne nižšie sumy, než to bolo v minulom roku, keď mesto plánovalo v roku 2026 investovať do Živého námestia až 4,5 milióna eur.
Aj napriek týmto škrtom ide stále len o zlomok sumy, ktorú bude mesto potrebovať na úplné dokončenie projektu. Náklady na realizáciu Živého námestia boli v roku 2021 prezentované na úrovni 20 miliónov eur. Bratislava chce získať zvyšné peniaze z externých zdrojov, či ich má k dispozícii, však zatiaľ hlavné mesto nekomunikovalo.
Vlajkový projekt Bratislavy, primátora Matúša Valla a Metropolitného inštitútu Bratislavy teda dnes naráža na finančné možnosti. S prvými úpravami sa síce začne už o pár mesiacov, na plnohodnotné dokončenie však bude potrebné omnoho viac – peňazí, času, stavebných prác a ešte raz peňazí.