Adolf Drexler: Bytové domy v Zlatých Moravciach
Galéria(5)

Adolf Drexler: Bytové domy v Zlatých Moravciach

Partneri sekcie:

V slovenskej architektúre ešte stále nachádzame mená, ktoré doterajšie dejiny a historici neobjavili, ignorovali či zabudli. Najmä v období po vojne, keď funkcionalistická slovenská architektúra bola tabuizovaná ako tzv. „buržoázna architektúra“, mnoho pozoruhodných autorov upadlo do zabudnutia. Ostali však ich diela, ktoré ponúkajú možnosť skúmať a hodnotiť aj týchto „zabudnutých“. Jedným z nich je architekt Adolf Drexler (1905 – 1955).

Jeho rodina bola židovskeho povodu. Bol najstarším synom majiteľa a správcu majera v Zlatých Moravciach. Mal troch súrodencov, dvoch bratov a sestru. Architektúru vyštudoval na Technische Hochschule v Berline-Charlottenburgu. Študoval tam u prof. Hansa Poelziga, Heinricha Tessenowa a Hermanna Jansena.

Vieme o jeho troch realizovaných prácach v Zlatých Moravciach a jednej v Leviciach. V rozmedzí rokov 1932 – 1938 navrhol vilu pre dr. M. Lukáča, nájomný bytový dom na Kmeťovej ulici a polyfunkčný objekt na ulici Janka Kráľa.

Vila predr. Lukáča
Vila pre dr. Lukáča

Pozornosť vzbudzuje najmä vila pre rodinného priateľa dr. Lukáča. Jej elegantné funkcionalistické riešenie má uličnú fasádu členenú horizontálne prebiehajúcimi pásovými oknami a veľké terasy na prízemí i na poschodí. Severovýchodná, bočná fasáda má veľkú sklobetónovú plochu cez dve podlažia, ktorou je presvetlená veľkoryso ponímaná hala. Vila je obklopená bohatou zeleňou. Žiaľ, interiéry prešli zásadnými úpravami, zachované je minimum pôvodných detailov.

Z toho istého obdobia pochádza aj dvojposchodový objekt na ulici Janka Kráľa. Hlavná fasáda je tiež výrazne horizontálne členená, hoci v strede sú okná vysunuté a vytvárajú loggie. Fasáda je zaujímavá aj svojím pôvodným keramickým obkladom. Budova obsahuje na prízemí obchody a na poschodí štyri byty.

Na nároží ulice A. Kmeťa a námestia A. Hlinku stojí posledná známa práca A. Drexlera. Jednoposchodový dom opäť s výraznou horizontálou okien, je však dnes už takmer ruinou. Dúfajme, že sa ho ešte podarí zachrániť. Tým viac, že tento dom patril Drexlerovej rodine.

Adolf Drexler stravil 3-5 mesiacov ako studijny pobyt v Parizi. Tym, ze bol spriateleny so svojim kolegom zo studia, Helmutom Hentrichom, je mozne, ze ho navstivil v Parizi, v case ked on pracoval v projekcnej kancelarii Jenöa Goldfingera.

Nájomný dom na ulici Janka Kráľa v Zlatých Moravciach
Nájomný dom na ulici Janka Kráľa v Zlatých Moravciach

Pred vypuknutim 2. svetovej vojny  v 1939 emigroval do Anglicka, aby sa vyhohol rasovemu prenasledovaniu a usadil sa v Kidlingtone pri Oxforde, kde zil ako farmar. Jeho Manor Farm ešte existuje v Kidlingtone, ale asi bola už odvtedy prestavaná.

Po vojne uz nenavštívil ani Bratislavu ani Zlaté Moravce. Zomrel v Kidligtone slobodny a bezdetny. Ziaľ, viac podrobností o jeho tvorbe a živote zostáva neznámych. Na škodu slovenskej architektúry, pretože kvalita jeho diela si zaslúži pozornosť a uznanie.

prof. Štefan Šlachta
Foto: Dano Veselský

(Článok bol spracovaný na základe seminárnej práce R. Užáka, 1998)