Vizualizácia zrekonštruovaného hotela Dukla v Bardejovských kúpeľoch

Bardejovské kúpele chytili po pandémii druhý dych. Chystá sa obnova hotela Dukla

Partneri sekcie:

V Bardejovských kúpeľoch, v regióne severovýchodného Slovenska, vedia veľmi dobre, že bez rastu počtu hostí a pokračujúcej obnovy ubytovacích zariadení bude ich zisk a ďalší rozvoj komplikovaný. Tento rok majú v pláne 27-tisíc klientov a 250-tisíc prenocovaní, čím sa priblížia k číslam z úspešného roku 2019.

Zlomom v kúpeľníctve, podobne ako v hotelierstve a na realitnom trhu, bola nečakaná pandémia koronavírusu. Podľa portálu Finstat boli v roku 2020 tržby spoločnosti vyše 10 mil. eur a strata takmer 948-tisíc eur.

Väčšie investície boli pozastavené, situáciu po krátkom hospodárskom nádychu negatívne ovplyvnila vysoká inflácia, rast cien stavebných materiálov a prác a nedostatok vlastných zdrojov spoločnosti, čo znamená rozloženie investícií do dlhšieho časového obdobia.

Areál Bardejovských kúpeľov
Areál Bardejovských kúpeľov | Zdroj: BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Zo zisku platia investície

Hospodárske výsledky sa po ústupe pandémie zlepšili. V roku 2022 dosiahli Bardejovské kúpele tržby na úrovni 14,35 mil. eur a zisk 1,39 mil. eur. „Tempo investovania však musíme prispôsobiť generovaniu dostatočných vlastných zdrojov na splácanie úverov. Budeme investovať pomalšie, ako by sme chceli,“ uviedol technický riaditeľ Jozef Bača. Ekonomicko-obchodná riaditeľka Tamara Šatanková pre ASB povedala, že banky nemajú problém s financovaním investícií, kúpele si svoje záväzky plnia.

V júni otvorili v Bardejove hlavnú kúpeľnú sezónu. Predseda predstavenstva spoločnosti Jaroslav Komora pri tejto príležitosti konštatoval, že kúpele sú takmer plné vrátane samoplatcov, ktorí im pomôžu generovať zisk na vykrytie stratových období a na potrebné investície.

Komora ocenil zastropovanie cien energií, úľavy v oblasti DPH, podporu dôchodcov. Chýbajú však systémové kroky, najmä pri zreálnení platieb klientov zdravotných poisťovní. Kúpele si tiež nemôžu dovoliť úplne preklopiť zdražovanie vstupov do cien, pretože by stratili konkurencieschopnosť.

Navyše, liečivá voda v Bardejove je minerálna, nie termálna, a treba ju zohrievať na potreby teplého kúpeľa, čo sú pre spoločnosť ďalšie náklady na energie.

V pláne je obnova šiestich viliek

Spoločnosť Bardejovské kúpele nevlastní celý kúpeľný areál (34 hektárov je celý pozemok kúpeľov a z toho 98 % vlastní akciová spoločnosť Bardejovské kúpele), kde sa nachádzajú objekty s novšou architektúrou aj národné kultúrne pamiatky v rôznom fyzickom stave.

Areál Bardejovských kúpeľov
Areál Bardejovských kúpeľov | Zdroj: BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Firma má 4 hotely, 1 penzión, 2 apartmánové a liečebné domy a 12 viliek. Štyri hotely a kúpeľný dom sú po kompletnej rekonštrukcii a sú spojené spojovacou chodbou, čo je výhoda pre pacienta. Zrekonštruovaných je 5 viliek a 1 penzión, obnova šiestich viliek je v pláne.Podľa riaditeľky Tamary Šatankovej sú ročné náklady na prevádzku ich časti areálu na úrovni 16 mil. eur a kompletná obnova by si vyžiadala desiatky miliónov eur.

Investujú do obnovy hotela

Európske peniaze na obnovu pamiatkovo chránených objektov môžu čerpať, ale nie sú oprávnení uchádzači v každej výzve. „Naposledy, v roku 2022, sme získali cez rezort kultúry dotáciu na strechu hotela Dukla vo výške 40-tisíc eur, pričom celkový náklad bol vyše 300-tisíc eur,“ konštatovala s tým, že hotel má už novú strechu od januára.

Vizualizácia hotela Dukla
Vizualizácia hotela Dukla | Zdroj: BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Veľkou investíciou bude pre kúpeľnú spoločnosť projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je vo veľmi zlom stave – hotel Dukla (pôvodne hotel Szechényi). V druhej fáze je naplánovaná dostavba ľavého a pravého krídla s reštauráciou, wellnessom a procedúrami s kapacitou 120 – 140 postelí. Autorom obnovy je architekt Ľubomír Hains z prešovskej architektonickej a projekčnej kancelárie H-OFFICE.

Pôvodné náklady na obnovu z roku 2010 boli vo výške 12 mil. eur. Pamiatkari projekt odsúhlasili, spoločnosť pracuje na právoplatnom stavebnom povolení, ktoré by malo byť hotové najneskôr do konca roka 2023.

„Historickú časť so 64 posteľami by sme radi začali rekonštruovať začiatkom roka 2024. Uvidíme, či sa to podarí,“ uzavrela ekonomicko-obchodná riaditeľka Tamara Šatanková.

Rekonštrukcia a dostavba hotela Dukla, Bardejov

Investor: BARDEJOVSKÉ KÚPELE
Architekt: Ľubomír Hains
Počet postelí: cca 180 – 200
Realizácia: 2023 – 202