07 Gomila Center Interior 02
Galéria(6)

Gomila spája dedičstvo s inováciou a kreativitou

Partneri sekcie:

MVRDV v spolupráci so španielskymi architektmi GRAS Reynés Arquitectos transformujú štvrť El Terreno v Palme na Malorke. Ich spoločne navrhnutý plán renovuje štyri existujúce budovy a pridáva stavbu troch nových, aby oživili El Terreno ako zelenú a udržateľnú obytnú štvrť.

Každá z budov má jedinečný charakter odvodený od ich farieb, materiálov a línií striech. Spolu tvoria osobité miesto, ktoré je v súlade so stredomorským životným štýlom.

El Terreno, sústredené okolo námestia Plaza Gomila v blízkosti mestského prístavu, patrí medzi najvýznamnejšie historické štvrte Palmy. Až do 90. rokov to bolo kultúrne centrum – domov mnohých slávnych umelcov a spisovateľov mesta a miesto známe nočným životom s vychýrenými vystúpeniami hudobníkov ako Jimi Hendrix, Ray Charles a Tom Jones v bohémskych nočných kluboch.

V poslednom čase však zažíva dlhé obdobie zanedbávania a úpadku. Rodina Fluxà, majitelia značky topánok Camper so sídlom na Malorke, kúpila niekoľko susedných pozemkov v okolí Plaza Gomila a požiadala MVRDV a GRAS, aby vypracovali plán obnovy.

Ten by odrážal filozofiu značky Camper – spájať dedičstvo s inováciou a kreativitou. Výsledné návrhy, spoločne nazvané Projekt Gomila, majú za cieľ obnoviť podstatu štvrte, ktorá je natrvalo zapísaná v pamäti mnohých Malorčanov.

07 Gomila Center Interior 02
Gomila Center Interior 01
Las Fabri Casas
05 Las Fabri Casas Interior 02
Las Fabri Casas Interior

Multifunkčný masterplan

K siedmim rôznorodým budovám, každej v inej farbe a z iného materiálu, sa pridáva 60 nájomných domov v rôznych štýloch a veľkostiach. Určené sú pre miestnych obyvateľov, ktorí pracujú v okolí. Ráta sa aj s pridaním ďalších obchodných priestorov.

Množstvo jasných farieb, zdôraznených stredomorským slnkom, propaguje živosť a omladenie okolia. Každá z budov prináša nielen svoj vlastný charakter, ale aj jedinečnú vybavenosť, pričom zariadenia ako reštaurácie a bary sú verejné a vybavenie, ako napríklad bazény, je prístupné obyvateľom všetkých budov v rámci plánu.

Päť budov projektu Gomila je už vo výstavbe. Najväčšou budovou v srdci súboru je Gomila Center, renovácia podľa návrhu architekta Pereho Nicolaua z roku 1979.

Do prvej fázy je zahrnutý aj Las Fabri-Casas, súbor modrých radových domov s pílovou strechou, červené mestské domy známe ako Las Casitas, trvalo udržateľný bytový dom postavený v udusenej zemi a zelená budova s jednoduchým názvom La Plaza.

Tá transformuje existujúcu budovu a priamo susedí s námestím Plaza Gomila. V neskoršej fáze pribudnú dve ďalšie budovy: žltá Casa Virginia a malá stavba vedľa centra Gomila, obe ako renovácie existujúcich susedných budov.

Gomila Center Interior 01
Gomila Center, interiér | Zdroj: MVRDV + GRAS

Odkaz na históriu

„Zmiešaním nových a zrenovovaných budov omladíme štvrť a zároveň zachováme spojenie s jej slávnou minulosťou,“ hovorí zakladajúci partner MVRDV Jacob van Rijs.

„Renovácia centra Gomila je nielen ekologicky udržateľná a ponúka opätovné využitie budov v súlade s princípmi cirkulárnosti, ale oživuje aj spomienky na históriu štvrte.“

Autori chceli vytvoriť sociálne, ľudské prostredie, v ktorom by sa všetci ľudia cítili ako doma. „Paleta farieb ladí so slnečnou Malorkou – od terakotových a zemitých tónov až po žiarivú modrú a červenú.

Keďže strechy sú rezané rôznymi spôsobmi – jedna stupňovitá, jedna šikmá, jedna so zubatými štítmi – vzniká rôznorodá, na prvý pohľad rozpoznateľná štvrť,“ dodáva zakladajúci partner MVRDV Winy Maas.

Las Fabri Casas
Las Fabri Casas | Zdroj: MVRDV + GRAS

„Projekt presahuje rámec architektúry a dizajnu,“ hovorí Guillermo Reynés, zakladateľ GRAS Reynés Arquitectos a rodák z Palmy, a dodáva: „Vytvára pocit komunity, spolupatričnosti Gomily – niečo, čo v tejto časti mesta dlhodobo chýbalo, ale čo bolo vždy prítomné v pamäti generácií miestnych. Je to jedinečná príležitosť a výzva, ktorá so sebou prináša aj veľkú zodpovednosť.“

Komunitné centrum

„Projekt Gomila nie je len zhluk budov; je to koncept, ktorý dodáva okolitému prostrediu hodnotu prostredníctvom efektívneho verejno-súkromného projektu, a to vrátane jedinečného rezidenčného bývania,“ hovorí rodina Fluxà.

„Obnovuje identitu komunitného námestia, ktoré bolo od 50. do 80. rokov 20. storočia centrom avantgardného nočného života, až kým nezačalo postupne upadať a strácať význam.“

Budovy Gomila boli navrhnuté podľa princípov pasívneho domu s vysokou tepelnou účinnosťou a opatreniami pasívnej kontroly klímy, ako sú okenice a priečne vetranie na zníženie energetických potrieb.

Na zužitkovanie mnohých slnečných hodín na Malorke sa na strechy pridávajú solárne panely, zatiaľ čo systémy rekuperácie tepla ďalej znižujú spotrebu energie budov. Materiály sa budú získavať z miestnych zdrojov všade, kde to bude možné, čím sa zníži uhlíková stopa vyprodukovaná stavebnou konštrukciou.

Broňa Tarnócy