Jemné k okoliu, precízne k vínu. Spoznajte vinárstvo Le Dôme v Bordeaux

Historická obec Saint-Émilion sa nachádza v najslávnejšom francúzskom vinárskom regióne-Bordeaux. Krátka informácia vhodná aj na hodiny geografie však odkrýva príbeh nového vinárstva LeDôme.

Jeho hlavná budova je čiastočne zapustená do svahu, aby prirodzene splývala so zvlnenou krajinou regiónu zapísaného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prioritou pri jej projektovaní bolo umožniť pohľad do vnútra aj von.

Zároveň však musela poskytnúť účelné priestory na výrobu vína a zapojiť sa aj do „dialógu“ so svojim okolím. Výstavba nového vinárstva sa začala v októbri 2019. Budova s plochou 1 800 štvorcových metrov je osadená vo vinohrade s viac ako trojhektárovou rozlohou.

Kruhové átrium umožňuje návštevníkom sledovať, čo sa deje v priestoroch na výrobu a skladovanie vína.
Vinárstvo Le Dôme.
„Myšlienkou návrhu bolo splynutie budovy s okolím a zároveň vytvorenie príjemného priestoru pre návštevníkov a milovníkov vína,“ hovorí Norman Foster.
Z prístupnej terasy je možné vidieť v 360-stupňovom výhľade priľahlé vinohrady.
Vinárstvo Le Dôme.
Z prístupnej terasy je možné vidieť v 360-stupňovom výhľade priľahlé vinohrady. podopierajúce oblúkové trámy.
Vinárstvo Le Dôme.

„Keď nás Jonathan Maltus prvýkrát oslovil, vyjadril túžbu vytvoriť osobité vinárstvo zasadené do jedinečného prostredia Saint-Émilion. Chcel, aby budova bola oslavou krásneho miesta s výhľadmi na vinohrad a aby krajina bola hlavným protagonistom návrhu. Myšlienkou návrhu bolo splynutie budovy s okolím a zároveň vytvorenie príjemného priestoru pre návštevníkov a milovníkov vína,“ hovorí Norman Foster, zakladateľ a výkonný riaditeľ architektonického štúdia Foster + Partners.

Úvodná diskusia o tom, ako bude vinárstvo vyzerať a čo požaduje zadávateľ, trvala viac ako hodinu a pol. Základný tvar budovy sa podľa slov majiteľa vinárstva brilantne premietol do reality. „Výsledok, ktorý teraz vidíme a ktorý nás napĺňa takou hrdosťou, pochádza priamo zo skice. Tú predo mnou nakreslil do poznámkového bloku na prvom stretnutí v Madride,“ spomína si Jonathan Maltus.

Vinárstvo Le Dôme.
Vinárstvo Le Dôme. | Zdroj: Nigel Young / Foster + Partners

Reprezentatívne centrum objektu

Návštevníci prichádzajú do vinárstva cestou lemovanou stromami. Na jej konci stojí budova s kruhovým pôdorysom, ktorej priestory definujú dve rampy. Vonkajšia zdôrazňuje vzťah s miestom a vnútorná umožňuje návštevníkom prejsť jednotlivými štádiami výroby vína.

Obe rampy vedú do galérie na hornom podlaží, ktorá je spoločenským srdcom vinárstva, veď predsa interiér je neoddeliteľnou súčasťou architektúry objektu. Návštevníci vo vnútri galérie nájdu degustačné okrúhle stolíky, oblúkový vínny bar a tiež priestor pre zábavu. Z prístupnej terasy je možné vidieť v 360-stupňovom výhľade priľahlé vinohrady.

„Myšlienkou návrhu bolo splynutie budovy s okolím a zároveň vytvorenie príjemného priestoru pre návštevníkov a milovníkov vína,“ hovorí Norman Foster.
„Myšlienkou návrhu bolo splynutie budovy s okolím a zároveň vytvorenie príjemného priestoru pre návštevníkov a milovníkov vína,“ hovorí Norman Foster. | Zdroj: Nigel Young / Foster + Partners

„Projekt v tradičnom francúzskom vinárskom regióne bol pre nás výzvou, na ktorú sme sa tešili a sme radi, že nové vinárstvo získalo okamžite po otvorení veľký ohlas,“ dodáva Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE, developera projektu.

Le Dôme založil ako prémiovú značku spoločnosti Château Teyssier oceňovaný vinár Jonathan Maltus. Do regiónu Bordeaux prišiel pred štvrťstoročím medzi prvými „garážovými“ vinármi a ako prvý Angličan získal za svoje víno 100 bodov od renomovaného kritika Roberta Parkera. Je tiež držiteľom Radu britského impéria, ktorý mu udelila kráľovná Alžbeta II.

Výhodný tvar objektu

Kruhové átrium umožňuje návštevníkom sledovať, čo sa deje dole v priestoroch na výrobu a skladovanie vína, vďaka čomu majú možnosť nahliadnuť priamo „do kuchyne“ celého výrobného procesu.

Napravo od vchodu sú umiestnené diskrétne kancelárske kúty pre sústredenú prácu v rušnom prostredí. Súkromie a pokoj zaručujú drevené zásteny okolo pracovných stolov, ktoré však nebránia výhľadu do exteriéru a ladia s architektúrou celej stavby.

Strechu s unikátnou drevenou konštrukciou s priemerom 40 metrov tvoria vzájomne sa podopierajú ceoblúkové trámy. Tie preklenujú veľký centrálny priestor bez stĺpov. Konštrukcia prirodzene vytvára vo svojom strede šesť metrov široký okulus, ktorý zaplavuje horné podlažie denným svetlom.

Z prístupnej terasy je možné vidieť v 360-stupňovom výhľade priľahlé vinohrady.
Z prístupnej terasy je možné vidieť v 360-stupňovom výhľade priľahlé vinohrady. | Zdroj: Nigel Young / Foster + Partners

Strecha je tiež pokrytá recyklovanými lokálnymi terakotovými škridlami. Prízemie budovy je tvorené pohľadovým betónom s použitím kameniva z regiónu a pokrytým drevenými lištami. Vďaka tomu, že budova má tvar pripomínajúci kopec a je čiastočne zapustená do zeme, ľahšie splýva s prostredím a má tiež lepšie teplotechnické a akumulačné vlastnosti.

Vinárstvo Le Dôme

Miesto: Saint-Émilion, Bordeaux, Francúzsko
Architekt: Foster + Partners
Projektový manažér: JTRE
Začiatok výstavby: 2019
Ukončenie výstavby: 2021

Spracoval: Samuel Ďuriš