Galéria v päťmetrovej hĺbke
Návšteva v nových podzemných priestoroch Východoslovenskej galérie je prechádzkou po stredovekých Košiciach. V päťmetrovej hĺbke doslova cítiť gotickú pamäť miesta, ktorá je priznaná v obvodovom murive. Stánok na prezentáciu najmä súčasného umenia tak metaforicky preklenul kultúrne vrstvy storočí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Rekonštrukcia výstavných priestorov Východoslovenskej galérie (VSG) v Košiciach sa začala v lete roku 2012 a jej cieľom bolo „vytvoriť galériu, ktorá bude priestorom na vzdelávanie, relax a zábavu, priestorom poskytujúcim kontempláciu a pohodlie v súčinnosti s vizuálnym zážitkom,“ dodáva vtedajšia riaditeľka tejto inštitúcie Mgr. Lena Lešková, počas pôsobenia ktorej sa rekonštrukcia aj ukončila, „potreba vytvorenia nového galerijného priestoru sa odvíjala od nedostatku výstavných priestorov v Košiciach, pričom dôležitú rolu zohrával aj fakt, že VSG tu chcela prezentovať zbierkový fond vo forme stálej expozície a zároveň veľkorysé projekty súčasného umenia.“ Predstava sa modelovala prostredníctvom konštruktívnej diskusie s architektom Štefanom Pacákom z projekčnej kancelárie KOPA a výsledkom je priestor, ktorý VSG doteraz nemala a v rámci Košíc nemá obdobu. Má charizmu „genia loci“ a v spojení s kvalitnou výstavou, akou je v súčasnosti rozsiahlo koncipovaná Košická moderna dvadsiatych rokov 20. storočia (potrvá až do 18. 5.), aj atmosféru kultúrneho zážitku.
Dve etapy
Rekonštrukcia bola rozdelená do dvoch etáp. Prvá etapa bola dotovaná z Regionálneho operačného programu a zahŕňala rekonštrukciu historickej sály s unikátnou akustikou vhodnou na vytvorenie nahrávacieho štúdia pre komorné telesá či sólové nástroje. Tento zámer sa však podľa slov L. Leškovej z neznámych dôvodov nezrealizoval. Súčasťou rekonštrukcie historicky najstaršej časti budovy bolo úsilie odstrániť neodborné architektonické zásahy spôsobené počas posledných rekonštrukcií a vybaviť priestor najmodernejšou zabezpečovacou, ozvučovacou a prezentačnou technikou. Zrekonštruované je aj nádvorie galérie, ktoré zjednotilo priestory s nerovnakými výškami a ponúklo elegantnejšiu prevádzku. Cieľom druhej etapy, tzn. výstavby suterénnych priestorov pod budovou Východoslovenskej galérie, bolo vytvoriť výstavný priestor kompatibilný s možnosťami štandardných inštitúcií s podobným významom v Európe. Priestor, v ktorom by bolo možné na patričnej úrovni prezentovať autochtónne výtvarné umenie regiónu východného Slovenska, rovnako ako umenie medzinárodného kontextu. Jej vytvorenie bolo súčasťou projektov Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry.
Sondami ku gotike
Druhej etape predchádzal kompletný archeologický prieskum, ktorý predĺžil termín výstavby. „V rámci hrubých terénnych úprav sa našli zvyšky drevených stavieb, keramika a v hĺbke piatich metrov aj gotické murivá domov a stredoveká studňa vo veľmi zachovalom stave,“ upozorňuje Štefan Pacák. Súčasťou výstavby galérie v podzemných priestoroch bola aj pilotáž jamy s následnou hydroizolačnou železobetónovou konštrukciou, aby nedošlo k zosuvom pôdy. Na základe prieskumu sa rozhodlo, že sa zachovajú zvyšky gotického muriva i novšie barokové základy ako ťažiskové prvky priestoru. „Rešpekt k vertikálnej vizuálnej kompozícii vytvára mohutný akustický dojem z podzemných priestorov v protiklade k historickému priestoru poschodia budovy, ktorého historická sála vytvára ideálne a ojedinelé podmienky na reálnu akustickú prezentáciu,“ hovorí Lena Lešková. „Oba priestory – suterénny i nadzemný – spája obsahová vyplnenosť: na jednej strane prelínanie, vrstvenie nástenných malieb barokových a klasicizujúcich, na druhej strane sochárska monumentalita gotických i barokových pozostatkov priznaného muriva.“ Východoslovenská galéria so svojím súčasným architektonickým výrazom, silnou identitou východoslovenského regiónu pripravila nadštandardné podmienky na sprostredkovanie umenia a vizuálnej kultúry náročnému domácemu i zahraničnému návštevníkovi. Úlohou v nasledujúcom období bude napĺňať priestory kvalitným programom, prostredníctvom ktorého sa preinvestované prostriedky budú iba zhodnocovať.
REKONŠTRUKCIA VÝSTAVNÝCH PRIESTOROV
Miesto: Východoslovenská galéria, Hlavná ul. 27, Košice
Investor: Košický samosprávny kraj
Generálny projektant: KOPA, s. r. o.
Autori: doc. Ing. arch. Juraj Koban, Ing. arch. Štefan Pacák
Začiatok rekonštrukcie: 7/2012
Ukončenie rekonštrukcie: 9/2013
Celkové investície: takmer 4 mil. eur
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: DANO VESELSKÝ
Článok bol zverejnený v časopise ASB.