Interiér Medolandie pripomína včelí úľ. Dominantou je obrovská medová kvapka

Partneri sekcie:

Ako navrhnúť interiér tak, aby nebol prvoplánový a zároveň pravdivo odrážal svoju funkciu? Aby vystihoval ambície tvorcov a zároveň zámer investorov? Aby bol originálny a súčasne nehýril samoúčelným tvarovaním? K pozitívnej odpovedi patrí aj príklad v Dolnej Krupej. A za to všetko môžu včely.

„Myšlienka vybudovať areál Medolandia vznikla ešte v roku 2014, keď sme sa rozhodli, že vybudujeme miesto, kde budeme môcť zážitkovým spôsobom prezentovať včelárstvo, medárstvo, medovinárstvo, ale aj ružiarstvo, ktorým je Dolná Krupá preslávená,“ začína svoje rozprávanie Ing. Peter Kudláč, majiteľ rodinnej firmy Apimed, ktorá sa viac ako 20 rokov venuje chovu včiel, baleniu medu a výrobe medoviny.

Interiér predajne na prízemí.
Ambroziana – dominantou je unikátny včelí plást visiaci nad masívnym stolom.
Kvapka z kolorovaného organického skla v zrkadle schodiska.
Archív s precíznym zhotovením tehlových múrov a klenieb.
Vstupnú halu osvetľujú výtvarné prvky z taveného skla od sochára Štefana Kollára.
Pohľad cez novovzniknutú parkovú zeleň z Hlavnej ulice.

„Jeho hlavným poslaním je priblížiť život včiel, ale aj význam včely medonosnej pre človeka. Tiež zvýšiť podiel maloobchodného predaja našich produktov, predovšetkým medu a medoviny, zážitkovým spôsobom formou degustácií, prehliadok a tematických podujatí.“

Tejto snahe výrazne pomohol aj investorský zámer modernizovať prevádzkové priestory a technológie výroby medoviny. Projekčne ho realizoval Ateliér Rusnák z Pezinka spolu so sochárom Mgr. art. Štefanom Kollárom, ktorý svojimi sochárskymi a dizajnovými objektmi výtvarne i funkčne dotvoril jednotlivé priestory.

„Podstatou nášho návrhu bolo vytvoriť účelné a funkčné technologické a logistické priestory prevádzky na výrobu, skladovanie a prezentáciu medoviny v areáli bývalej likérky,“ vysvetľuje Ing. Radovan Rusnák z Ateliéru Rusnák. „Pôvodným priestorom v rozostavaných budovách sme prisú- dili novú funkciu. Reštaurácia sa tak ocitla v dvestoročnej stajni s klenbami, sudová pivnica v betónovom tuneli plánovanej strelnice v podzemí, predajňa v pôvodne plánovaných garážach a fľaškový archív v betónových rezervoároch likérky.“

Vstupnú halu osvetľujú výtvarné prvky z taveného skla od sochára Štefana Kollára.
Vstupnú halu osvetľujú výtvarné prvky z taveného skla od sochára Štefana Kollára. | Zdroj: Stano Jendek

Od včelieho plástu ku gigantickej medovej kvapke

Medovínotéka – podniková predajňa – to bol môj prvý dotyk s Medolandiou po vstupe do areálu. Spoločnosť tu ponúka kompletný sortiment svojich produktov na čele s medovinou, medovým aperitívom Ambrozia a medovým destilátom, ale aj vlastným včelím medom a jeho produktmi. Aj včelári tu nájdu sortiment potrieb na chov včiel. Zaujme originálne uloženie fliaš v tvare včelích plástov za zasklenou stenou.

Ambrozianum – hlavná degustačná miestnosť, pomenovaná po patrónovi včelárov svätom Ambrózovi, ku ktorej sa prichádza jednoduchým schodiskom s čistými líniami. Nad ním je mohutná hmota osvetlenia žltej farby a s čiernou obručou, evokujúca včelí plást. Dominantou Ambroziana je unikátny včelí plást rozložený do viacerých línií, visiaci nad masívnym stolom.

Steny sú obložené prírodnou drevenou korenicou, ktorá spolu so včelím plástom dotvára príjemnú atmosféru včelieho úľa. Súčasťou je aj keramická pec v tvare medovej kvapky či masívne dubové stoly vyzdobené vypaľovanými kresbami a citátmi zo sveta včiel. Áno, aj ten legendárny od Alberta Einsteina: „Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac ako štyri roky života.“

Archív s precíznym zhotovením tehlových múrov a klenieb.
Archív s precíznym zhotovením tehlových múrov a klenieb. | Zdroj: Stano Jendek

Medová veža – jej dominantou je gigantická 6,5-metrová medová kvapka, ktorá je až 200-miliónov ráz väčšia ako prírodná včelia kvapka. Vežou vedú dve samostatné schodiská navrchu prepojené zasklenou plošinou. Jedno zo schodísk vedie na vonkajšiu terasu s výhľadom na areál a Malé Karpaty.

Reštaurácia Mária Henrieta – je pomenovaná po svetoznámej ružiarke Márii Henriete Chotekovej, ktorá pôsobila v Dolnej Krupej v prvej polovici 20. storočia. Nachádza sa v 200-ročných priestoroch s pôvodnými stĺpmi a stropnými klenbami, v ktorých bola grófska maštaľ pre dobytok. Zaujímavosťou sú dve sklené vitráže s obrazom ruže a strieborné svietidlá v tvare ruže. Reštaurácia ponúka špeciality slovenskej kuchyne s využitím produktov medu a medoviny.

Salónik Ružovej grófky – je zriadený na počesť Márie Henriety Chotekovej. Jej ružová záhrada mala na vrchole rozvoja viac ako 6 000 kultivarov ruží, takže patrila medzi najväčšie a najvýznamnejšie rozáriá v Európe. Salónik je určený na obchodné rokovania za okrúhlym stolom či rodinné a priateľské posedenia.

Pivnice a archívy

Degustačná pivnica – nachádza sa v podzemných priestoroch hlavnej budovy. Nechýbajú masívne dubové stoly a prezentačný retro vozík. Ponúka degustáciu medoviny s výhľadom do barikovej pivnice. Steny degustačnej pivnice sú vybudované zo starej pálenej tehly pochádzajúcej z grófskych tehelní. Tehla „CIB“ – comes Josef Brunswick – je stará 200 rokov a „GRC“ – gróf Rudolf Chotek – má približne 150 rokov.

Bariková pivnica – nachádza sa neďaleko degustačnej pivnice a má dĺžku 55m. Atmosféru tvoria 225-litrové barikové sudy a 2 000-litrové dubové sudy. V nich dozrieva svetovo oceňovaná medovina značky APIMED.

Archív fliaš – ústrednou dominantou je pôsobivá rotunda, kde sa uskutočňujú zážitkové degustácie. V archíve sú uskladnené medoviny od roku 1998 (založenie firmy) až do roku 2018.

Konferenčné priestory – celé druhé poschodie s plochou takmer 200 m² je určené na firemné školenia, konferencie a workshopy.

Pohľad cez novovzniknutú parkovú zeleň z Hlavnej ulice.
Pohľad cez novovzniknutú parkovú zeleň z Hlavnej ulice. | Zdroj: Stano Jendek

MODERNIZÁCIA PRIESTOROV VÝROBY A PREDAJA MEDOLANDIA

Miesto: Dolná Krupá, okr. Trnava
Investor: Ing. Peter Kudláč, APIMED
Generálny projektant: Ateliér Rusnák
Generálny dodávateľ: Osička stavební firma s.r.o.
Autori: Ing. Radovan Rusnák, Ing. Martin Jakubov, Ing. Mária Urbanová, Mgr. art. Štefan Kollár, Ing. Pavel Procházka (archívna pivnica)
Celková zastavaná plocha:  3 230 m²
Štúdia: 2014
Realizácia: 2016 – 2019

TEXT: Ľudovít Petránsky
FOTO: Stano Jendek
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: Ateliér Rusnák