Obytný dom Steinstrasse maskuje modernosť dômyselnou fasádou

Partneri sekcie:

Radový dom v mestečku Anklam je dôkazom vysokej úrovne architektúry z dielne renomovaného architektonického štúdia s takmer storočnou tradíciou a skúsenosťami.

Nemecká architektúra má tradične vysokú úroveň. Zažitý štandard súťaží na návrhy v urbanisticky významných lokalitách je prítomný takmer pri každom projekte.

Anklam je menšie sídlo v severovýchodnom Nemecku v spolkovej krajine Meklenbursku-Predpomoransku. Leží blízko poľských hraníc, neďaleko Štetínskeho zálivu, ktorý je dnes strediskom vodných športov uprostred Wolinského národného parku. Stredoveké mesto bolo založené v 13. storočí a vzhľadom na strategickú polohu blízko Baltického mora sa Anklam stal hanzovým mestom.

Hanza bola pôvodne spolkom nemeckých obchodníkov, no časom sa rozrástla na spolok obchodných miest ťahajúcich sa popri pobreží od Londýna až po Novgorod, ktoré prevádzkovali diaľkový obchod. Táto únia trvala od polovice 12. do polovice 17. storočia. Aktivita sa podpísala aj na miestnej architektúre, ktorá je odvtedy známa ako hanzovná, a ani Anklam nie je výnimkou.

Gradujúce hrebene striech úrovňovo spájajú susedné budovy.
Zo strany vnútrobloku sú fasády zjednotené bielou farbou.
Perforované siluety okien presvetľujú vnútornú vertikálnu komunikáciu.
Súhra zemitých tónov hnedočervenej a pieskovej béžovej.
Štítové fasády s rôznou farebnosťou a sedlovými strechami na pohľad pôsobia ako tri samostatné domy.
Nejednotná uličná čiara dala architektom možnosť pracovať s tektonikou hmoty budovy.
Fasádny detail.
Pozdĺžny rez.

Od súťaže k „trojdomu“

Súťaž na obytný blok vyhral na začiatku roku 2016 hamburský ateliér Tchoban Voss Architekten. Zadaním bolo kontextuálne zaceliť radovú zástavbu mestských blokov a citlivo doplniť historickú urbanistickú štruktúru. Tieto požiadavky determinovali veľkosť aj charakter návrhu.

Autori si uvedomovali trvalý vplyv na charakter štvrte a panorámu hanzového mesta, stavili preto na osvedčený tvarový archetyp domu. Štítové fasády s rôznou farebnosťou a sedlovými strechami na pohľad pôsobia ako tri samostatné domy.

Prispieva k tomu aj tektonika objektu – neurčitá uličná čiara dala možnosť mierne vysunúť a akcentovať jednu z fasád. V skutočnosti však ide o jeden objekt. Polyfunkčná stavba zastrešuje komerčnú aj obytnú funkciu. Výšky hrebeňov striech gradujú od nižšieho susediaceho domu k vyššiemu.

Zo strany vnútrobloku sú fasády zjednotené bielou farbou.
Zo strany vnútrobloku sú fasády zjednotené bielou farbou. | Zdroj: Daniel Sumesgutner

Trikolóra

Uličná fasáda bola rozčlenená na tri sekcie, ktorých šírky sú odvodené zo šírok historických stavebných parciel. V bloku tak nepôsobia vôbec podozrivo. Fasády sú modernou interpretáciou tradičnej tehlovej témy typickej pre architektúru Anklamu. Farebná trikolóra popolavej šedej, hnedočervenej a pieskovej béžovej mu dodáva osobitnú auru.

Detaily malej mierky sa objavili v podobe perforácií tehlového obkladu, ktoré funkčne presvetľujú interiérové schodisko. Uličná fasáda je svojou kompozíciou introvertná a diskrétna, a tak typicky nemecká. Do vnútrobloku sa však otvára lodžiami a terasami, pod ktorými sa rozprestiera komunitná záhrada. S okolím tiež koreluje krytina striech tvorená šedou škridlou.

Nejednotná uličná čiara dala architektom možnosť pracovať s tektonikou hmoty budovy.
Nejednotná uličná čiara dala architektom možnosť pracovať s tektonikou hmoty budovy. | Zdroj: Daniel Sumesgutner

Bezbariérovosť a súkromie

Zvýšený parter pozostáva z výkladov dvoch retailových jednotiek a vstupov do bytového domu. Vzhľadom na to, že objekt sa nachádza v historickom centre neďaleko pešej zóny, je oživenie na úrovni chodca vítané. Na prízemí je v privátnej sekcii situovaný foyer, pivničné kobky a odkladisko bicyklov.

Stojiská nádob komunálneho odpadu sú s prízemím prepojené, ale samostatný vchod zabezpečuje ich obslúženie aj bez križovania s trasami obyvateľov. Na troch nadzemných podlažiach vertikálne prepojených jedným schodiskom s výťahom sa nachádzajú dva trojizbové byty o výmere 70 m2 a dva dvojizbové byty o výmere 49,5 m2. V podkroviach sa menia na romantické mezonety.

Celkovo sa v trojdome nachádza 15 apartmánov. Každá bytová jednotka je vybavená priestrannou terasou alebo balkónom s výhľadom orientovaným do pokojnej slnečnej záhrady. Okná sú po celej svetlej výške miestností, okrem súčasného dizajnu tak nie je núdza ani o prirodzené svetlo.

Racionálne dimenzované spálne a optimálne navrhnuté kúpeľne robia byty atraktívnymi pre budúcich nájomcov. Prístup do budovy je bezbariérový. Obytný dom aj napriek štatútu novostavby do mestského prostredia výborne zapadá, nevyrušuje a zvyšuje architektonickú úroveň okolia. Je to príklad, ako by sa mohlo stavbárske remeslo praktizovať aj v našich končinách.

Perforované siluety okien presvetľujú vnútornú vertikálnu komunikáciu.
Perforované siluety okien presvetľujú vnútornú vertikálnu komunikáciu. | Zdroj: Daniel Sumesgutner

OBYTNÝ DOM STEINSTRASSE 20

Miesto: Anklam, Nemecko
Investor: Grundstuecks- und Wohnungswirtschafts GmbH, Anklam
Architekti: Tchoban Voss Architekten
Úžitková plocha: 1 410 m2
Súťaž: 2016
Realizácia: 2020

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 01-02/2021.