Les tyčí. Netradičný objekt v San José reprezentuje závan inovácie

Svetoznáme Silicon Valley vyhlásilo minulý rok súťaž na návrh nového orientačného bodu, ktorý sa bude vynímať medzi sídlami najväčších IT firiem sveta.

 

San José je najväčšie mesto v Silicon Valley, ktoré leží v severnej časti štátu Kalifornia. Návrhovej súťaže na dominantu miestneho Guadalupe Park and Gardens sa zúčastnilo neuveriteľných 963 návrhov zo 72 krajín sveta.

Zvíťazilo austrálske štúdio SMAR architecture, ktoré vedú Fernando Jerez and Belén Pérez de Juan a okrem Austrálie pôsobí aj v Španielsku a Litve.

Aby bol efekt objektu čo najintenzívnejší, musel návrh disponovať niečím inovatívnym. Austrálski architekti prišli s riešením, ktoré zatieni všetky výdobytky digitálneho sveta paradoxne – svetlom.

Generátor elektriny

Objekt naoko tvorí séria 500 tyčí, ktoré dosahujú výšku 61 metrov. Keďže vplyvom poveternostných podmienok sa tyče budú pohybovať, architekti sa rozhodli využiť potenciál vznikajúcej energie. Ľahkým kývaním budú tyče generovať elektrickú energiu do osvetlenia na ich koncoch.

Energia vygenerovaná pohybom tyčí vo vetre večer rozsvieti ich konce.
Energia vygenerovaná pohybom tyčí vo vetre večer rozsvieti ich konce. | Zdroj: SMAR architecture, QUATRECAPS

V útrobách

Na úrovni terénu sa okoloidúcim pomedzi tyče otvára prázdny priestor, ktorý priam vyzýva na prieskum. Až v útrobách sa odhalia vnútorné poschodia a rampy, ktoré budú jednotlivé úrovne prepájať.

V rámci neurčitej siluety vlniacich sa tyčí budú napevno umiestnené výstavné priestory aj kaviareň. Na samom vrchole sa bude nachádzať vyhliadka, ktorá ponúkne výhľad hlboko do Silicon Valley pomedzi svietiace vrcholce tyčí.

Živá atrakcia

„Naším cieľom bolo od začiatku zachytiť premenlivé čaro Silicon Valley a súčasne vytvoriť hlboké spojenie s komunitou San José,“ opisuje hlavnú ideu návrhu zakladajúci člen ateliéru SMAR architecture Fernando Jerez.

„Preto prišla myšlienka na návrh dynamického orientačného bodu v krajine, ktorý sa javí ako živý tým, že reaguje na svoje okolie hýbaním sa vo vetre a svetlom na jeho vrcholoch. Je tiež odkazom na obľúbenú vežu verejného osvetlenia z roku 1881.“

Nová dominanta parku v San José.
Nová dominanta parku v San José. | Zdroj: SMAR architecture, QUATRECAPS

Slávny predchodca

Veža verejného osvetlenia bola vysoká 63 metrov, vyrobená z oceľových nosníkov a obručí. Na nich boli navešané svietidlá, ktorými táto raná verzia verejného osvetlenia osvetľovala priľahlú križovatku v downtowne San José. Postupom času vežu modernizovali žiarovkami a bola známou atrakciou až do roku 1915, keď ju zmietla silná búrka.

„Chceme, aby si návštevníci užili jedinečný zážitok pri výstupe na vrchol objektu. Je to príležitosť na rozjímanie nad spomienkou na ‚Kremíkové údolie‘, jeho potenciálom a budúcimi možnosťami,“ dodal hlavný architekt Jerez.

Objekt Breeze of Innovation bol predložený mestskej rade San José na schválenie v máji 2021. Odobrila ho spolu s environmentálnou analýzou a plánom na získanie finančných prostriedkov, no bude o ňom hlasovať opäť v najbližších mesiacoch. Za ten čas budú mestskí úradníci skúmať vplyv objektu na životné prostredie a jeho financovanie.

Na úrovni chodca sa otvára vstup do útrob objektu pomedzi „les“ tyčí.
Na úrovni chodca sa otvára vstup do útrob objektu pomedzi „les“ tyčí. | Zdroj: SMAR architecture, QUATRECAPS

BREEZE OF INNOVATION

Miesto: San José, Kalifornia, USA
Architekti: SMAR architecture studio, Fernando Jerez, Belén Pérez de Juan
Výška: 61 m
Súťaž: 2021

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 05/2021.

KategórieExteriér