Christmas Love and Cheer Black Postcard 1

Magura dostane vyhliadkovú vežu. Iniciovali ju ľudia z blízkej obce, kraj ju celú zaplatí

Byť iniciatívny sa oplatí. Svoje o tom už vedia aj obyvatelia obce Poruba z prievidzského okresu. Na ich podnet vznikne na vrchu Magura, ktorý dosahuje výšku 1 141,3 m n. m., nová vyhliadková veža.

Výstavbu avizovanej vyhliadkovej veže zastreší Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Župa už disponuje úplnou projektovou dokumentáciou aj stavebným povolením. Celý projekt pokryje tiež finančne, pričom zdroje na výstavbu plánuje čerpať z eurofondov.

„Čakáme na zverejnenie podmienok čerpania z Programu Slovensko alebo z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovenská republika – Česká republika,“ vysvetlila manažérka projektu výstavby vyhliadkovej veže Martina Brišková MY Hornonitrianskym novinám.

Vizualizácie vyhliadkovej veže na vrchu Magura.
Vizualizácie vyhliadkovej veže na vrchu Magura. | Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Vyhliadková veža bude riešená ako samostatne stojaci objekt, ktorého nosná konštrukcia je navrhnutá z lepeného lamelového dreva – smreku, osadená na oceľovom podstavci. V najvyššej úrovni je navrhnutá vyhliadková plošina, pričom samotná vyhliadková veža by mala byť vysoká 27,70 m.

Pod vznik nového, turistami vyhľadávaného miesta sa výraznou mierou podpísali ľudia z neďalekej obce Poruba s necelým 1 300 obyvateľmi. „Zámer výstavby vyhliadkovej veže na vrchole Magury vznikol ešte v roku 2012,“ spomenul starosta Poruby Tomáš Tóth pre MY Hornonitrianske noviny. 

Viz04 B5596aVizualizácie vyhliadkovej veže na vrchu Magura.341
Vizualizácie vyhliadkovej veže na vrchu Magura. | Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Nápad však nedošiel k realizácii v najbližšom období. Akési oživenie tohto zámeru prišlo podľa slov starostu Poruby až v roku 2020. „Bolo potrebné kompletne prepracovať projektovú dokumentáciu v súlade s platnými technickými normami a doriešiť legislatívny rámec pre povolenie stavby.“ Stavba je podľa Tomáša Tótha navrhnutá veľmi decentne, citlivo k prostrediu a okolitej prírode, takže hravo zapadne a splynie s okolím.