Discovery Residence
Galéria(31)

Discovery Residence dopĺňa panorámu Bratislavy, nominovali ho aj na CE ZA AR

Bytový dom z dielne architektonickej kancelárie Pantograph púta pozornosť už z diaľky. Nachádza sa na parcele v dynamicky sa meniacej časti Mlynských nív.

Definitívna podoba bytového domu Discovery Residence bola odhalená v roku 2018 po tom, ako developer zadal prepracovanie riešenia zámeru architektonickej kancelárii Pantograph. Architekti vežu na severnej strane Mlynských nív pretvorili na jeden z najzaujímavejších projektov výškových budov v hlavnom meste.

Až 75 metrov vysoká rezidenčná veža sa nachádza v najrozvinutejšej a čoraz viac žiadanej časti Ružinova. Poloha objektu je vďaka dobrej dostupnosti do centra a jedinečným možnostiam sociálneho, kultúrneho a spoločenského vyžitia ideálna.

Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence
Discovery Residence

Moderný 22-poschodový bytový dom pozostáva zo 137 bytov prevažne 2-izbových (97), ale aj 3-izbových (34) a 4-izbových (6). Veľkým plusom bytov sú priestranné a moderné dispozície. Nachádzajú sa od 3. po 22. nadzemné podlažie. 2. NP tvoria administratívne priestory a obchodným patrí 1. NP. Garáže a pivničné kobky sa nachádzajú na 1. a 2. PP.

Discovery Residence
Discovery Residence | Zdroj: Rastislav Blaško

Dominantná fasáda

Solitérny objem je navrhnutý s matematickou presnosťou. Dominantou diela je jeho zovňajšok. Zrak púta predovšetkým prepletaná odvetrávaná metalická fasáda. Pozostáva zo spleti na mieru vyrobených kovových panelov bronzovej farby.

Ich tvarovanie vytvára ilúziu prepletania jednotlivých prvkov. Fasáda jednoznačne prispieva k jasnej identite objektu. Tá je dosiahnutá aj originálnym použitím kompozitných materiálov, ktoré ako jednotný celok pracujú s lomom a reflexiou svetla. Návrh v sebe úspešne spája nekompromisné riešenia kvality interiérov, najmä bytov, a, samozrejme, aj exteriéru.

Plnohodnotný verejný priestor

Verejný priestor reflektuje poriadok architektúry v predpolí a zároveň uvoľňuje atmosféru pevných štruktúr. Program, forma a výtvarné spracovanie posúva tento projekt do kategórie súčasného veľkomestského bývania.

Viac ako dve tretiny zastavaného územia vyhradili architekti a developer zelenej zóne na relax a šport. Na prvých dvoch nadzemných podlažiach sa nachádzajú obchodné a administratívne priestory, v dvoch podzemných podlažiach je umiestnených 199 parkovacích miest a 138 pivničných kobiek.

Discovery Residence
Discovery Residence | Zdroj: Rastislav Blaško

Za celým stvárnením diela stojí architektonický ateliér Pantograph, ktorý sa pri projektovaní vyhral s každým detailom. Za zhotovením je spoločnosť ASSYX, ktorá bola generálnym dodávateľom stavby. Na kvalitu vyhotovenia diela po celý čas výstavby detailne dbala spoločnosť ENG2. Projekt je dokončený a momentálne je vo fáze odovzdávania bytov ich novým majiteľom.

Discovery Residence
Discovery Residence | Zdroj: Rastislav Blaško

Bytový dom Discovery Residence, Bratislava

Výška investície: 27 mil. €
Developer a investor: RMC Properties Slovakia
Architekt: Pantograph
Generálny projektant: Pantograph
Zhotoviteľ: ASSYX
Počet bytov: 137
Počet parkovacích miest: 199
Výmera riešeného územia: 5 827 m2
Zastavaná plocha: 681 m2
Zastavaná plocha nadzemná: 13 864 m2
Plocha zelene: 1471 m2
Plocha bytov: 12 780 m2
Plocha komerčných priestorov: 1 084 m2
Realizácia: 2018 – 2020

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.