Aj bytový dom na vidieku dokáže prekvapiť: Bývalý výrobný areál sa zmenil na moderné bývanie
Zaujímavo riešený bytový dom v obci neďaleko mesta Příbram, v Stredočeskom kraji, stojí na mieste bývalého výrobného areálu, ktorý už nemal využitie. Postupne k nemu pribudnú aj netradičné radové domy so záhradkami.
V jemnom svetle prvých ranných lúčov sa objavujú siluety starých líp a borovíc, ktoré kedysi lemovali cestu k stolárni a starej škole. Dnes však z hmly vystupujú nové obrysy – čisté línie domu, ktorý z tohto miesta spravil viac než len spomienku na minulosť. Prináša nový začiatok, v ktorom sa snúbi tradícia s modernou architektúrou, aby vytvorili nový domov v srdci Českej republiky.
Od priemyslu k súčasnému bývaniu
Zaoberať sa dizajnom bytového domu v malebnej obci, nie v meste, bola pre architektov zo štúdia Karnet architekti zaujímavá výzva. Časť obce Bohutín, v ktorej mal dom vyrásť, sa nazýva Vysoká Pec. Svoje meno získala podľa taviacich vysokých pecí na železnú rudu. Nachádzal sa v nej aj nefunkčný výrobný areál, ktorý stratil svoj význam ako z urbanistického hľadiska, tak aj z hľadiska budúceho rozvoja obce.
Pôvodný komplex pozostával z troch hlavných budov a rozsiahleho dvora. Architekti upravili tieto budovy na jednoduché archetypálne tvary bez neskorších prístavieb a veľký dvor premenili na parkovisko. Južná prízemná budova fungovala ako sklad a zázemie firmy, kde sa nachádzali aj kancelárie a vzorkovňa. Východná dvojpodlažná budova, pôvodne škola, sa používala hlavne ako sklady.
Severný objekt tu bol najnovšou stavbou a slúžil prevažne na výrobu, spracovanie a farbenie dreva. Ako sa vyjadrili architekti na svojej stránke, postupným pridávaním strešných konštrukcií, zásobovacích pergol a umiestnením dočasných stavebných buniek sa celý priestor stal nesúrodým.
Nová tvár areálu
Južný objekt bol, kvôli zlému stavu základov, úplne zbúraný. Na jeho mieste postavili novú trojpodlažnú stavbu. Pozdĺž južnej a východnej fasády navrhli balkóny, ktoré slúžia ako ochrana pred slnkom a zároveň vyhovujú požiadavke investora na terasy alebo balkóny pre každú bytovú jednotku.
Ako uvádzajú architekti, predĺžením sedlovej strechy a vytvorením stĺporadia dosiahli jednotný a kompaktný objem bez rušivých deliacich stien medzi balkónmi alebo iných nadbytočných konštrukcií. Prízemné byty majú priamy vstup na parkovisko a pôvodnú záhradu. Prístupové cesty sú však navrhnuté tak, aby obyvatelia nemuseli obchádzať cudzie záhrady pri presúvaní sa od zaparkovaného auta.
Východná stavba mala masívne tehlové steny a vysokú kamennú podmurovku. Tu architekti navrhli mezonety. Z tejto jednotky sa stala skupina radových domov s prvým podlažím na úrovni parkoviska a so súkromnými záhradkami. Každý mezonet má samostatný vstup po vlastnom schodisku na východnej strane.
Projekt je zatiaľ zložený z dvoch objektov: jeden je bytový dom a druhý predstavuje radové rodinné domčeky, ktoré sú harmonicky integrované do existujúcej obce a ponúkajú výhľad na brdské kopce. Tretia severná budova ostáva momentálne nedokončená podľa pôvodného návrhu.
Cieľom návrhu bolo materiálovo a hmotovo zjednotiť všetky objekty. Mali ich očistiť a architektonicky zladiť do jedného uceleného celku, ktorý prirodzene nadväzuje na vidiecky štýl. Pri navrhovaní sa použili materiály, ktoré by vo väčšej obci nedávali zmysel, no v tomto prípade sa stali charakteristickým architektonickým prvkom jednotlivých budov. Odtiene dreva, profily zábradlí, farba okien a kľučiek sú jednotné naprieč celým areálom.
Flexibilita konštrukcie a ekologický prístup
Konštrukčné riešenie sa v každej z týchto budov líši. Južná budova bola vymurovaná z tehly a zateplená polystyrénom v súlade s aktuálnymi energetickými normami. Strecha je plechová, kvôli pôvodne nízkemu sklonu. Na konštrukciu balkónov bol použitý systém ISO-nosníkov, čo umožnilo subtílnosť čelnej hrany a pohľadové spracovanie betónu.
Východný objekt zachováva pôvodnú tehlovú konštrukciu, ktorá dostala kontaktné zateplenie z polystyrénu. Vonkajšie schodiská sú zložené z prefabrikovaných betónových dielcov, zatiaľ čo v mezonetoch sa použila monolitická betónová stropná konštrukcia. Vykurovanie všetkých jednotiek je riešené centrálne, s využitím troch výkonných tepelných čerpadiel vzduch-voda.
Vlastná kotolňa s ohrevom teplej vody pomocou tepelných čerpadiel je nielen veľmi pohodlná, ekonomická a bezúdržbová, ale predovšetkým má minimálny dopad na životné prostredie. Zásobníky na teplú vodu sú umiestnené v centrálnej technickej miestnosti.
Optimalizácia dizajnu v mezonete
Súčasťou návrhu bytového domu bolo aj podrobné riešenie jedného z mezonetových bytov. Tento relatívne dlhý a úzky byt architekti pomyselne rozdelili v pozdĺžnom smere na tri časti: skriňu, chodbu a všetko ostatné – kúpeľňa, izby, kuchyňa, zádverie, schodisko. Chodba vytvára priehľadné spojenie medzi jednou a druhou fasádou, od vstupných dverí až po záhradu.
V interiéri ponechali monolitickú stropnú konštrukciu, ktorá vytvára kontrast s dubovou podlahou v parketovom vzore. Pozdĺž bočnej steny sa cez celý byt rozprestiera vstavaná skriňa, ktorá prispôsobuje svoju funkčnosť podľa jednotlivých miestností. V obývačke je za trojitým panelom skrytá televízna stena, pri jedálenskom stole sa ňou rozširuje časť kuchyne a v chodbe oproti kúpeľni sa nachádza kozmetický kút a ďalšie úložné miesto.
Bytový dom Vysoká Pec
Lokalita: Vysoká Pec, Bohutín, ČR
Autori: Karnet architekti
Zastavaná plocha: 1 102 m2
Úžitková plocha: 1 838 m2
Projekt a realizácia: 2020 – 2023