image 72348 25 v2
Galéria(11)

Blumental s kultivovanou architektúrou

Zdá sa, akoby Račianske mýto a jeho okolie objavili developeri. Po predstavení veľkého rezidenčného projektu smerom na Raču a intenzívnej výstavbe za vysokoškolským  internátom prichádza na opačnej strane križovatky na scénu Blumental so svojou prvou etapou.

01 04mytna05 original parada svieti kamen viac oker
02 6 vnutroblok8 plexisklo more opacity  podlaha svetla kvety doplnok
03 b73 obyvacka06 finall copy menej prepalena pohovka
04 b73 terasa02 Brightness Contrast Blue
05 mytna cesta1 novesvetlaoriginal
06 mytna zhora03 oprava BC low yellow parter light low
07 4 5 NP 2
08 Pohlad Mytna

Pozemok sme kúpili s existujúcim územným rozhodnutím, takže základné objemy objektov, ktoré mohli na parcelách stáť, boli dané,“ vracia sa na začiatok projektu Blumental Ivan Valent zo spoločnosti Corwin Capital, pod ktorú investor CC Gama patrí. Príbeh o konci bývalej tabakovej továrne je známy, nad schátranými objektmi urobili napokon kríž aj pamiatkari. Lokalita bola niekoľko rokov spustnutá a ani vedľajšej novostavbe nepridávala na atraktívnosti.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 02_6_vnutroblok8-plexisklo-more-opacity--podlaha-svetla-kvety-doplnok

Na streche 1. NP plánuje investor vybudovať zelenú oázu.

Objemy boli dané

V Corwine si spočítali ekonomiku projektu, investovali do akvizície pozemku a napokon sa pustili do mravčej práce s architektmi s cieľom napasovať primeranú funkčnú skladbu, konštrukčné riešenia a aj samotné dispozície do existujúcich povolených objemov. Pre lokalitu Račianskeho mýta je Blumental príjemným prísľubom. Po dokončení celého projektu sa obyvatelia v tejto štvrti dočkajú zrevitalizovaného územia s pestrou funkčnou náplňou a atraktívnymi verejnými priestormi. O tom, že to investor nemá pri vstupe medzi existujúcu zástavbu jednoduché, vedia v Corwine svoje. Okrem daných regulatívov vyplývajúcich z existujúceho územného rozhodnutia sa museli pri tvorbe celého konceptu vyrovnať aj s pripomienkami obyvateľov zo susediacich obytných domov.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 03_b73-obyvacka06-finall-copy-menej-prepalena-pohovka

Dispozíciám bytov venovali v Blumentali veľkú pozornosť.

Neprehliadnite na www.asb.sk
Záhradný domček priamo od architekta
Ako rozdeliť apartmán s rozlohou 28 m2
Interiér podkrovného bytu v čiernobielej kombinácii

Významný vplyv má na projekt napríklad svetlo-technická norma alebo historická bloková zástavba v kontexte súčasných štandardov tvorby verejného priestoru. Investor už začal s mediálnou kampaňou a následným predajom bytov prvej etapy. V nadväznosti na platné stavebné povolenie počíta so začiatkom výstavby na jar tohto roku. V rámci nej postaví 112 bytov v bytovom dome s ôsmimi nadzemnými podlažiami, pričom posledné dve podlažia ustupujú od línie uličnej čiary. Pri pohľade z ulice tak dom pôsobí nižšie. Ostatne, osem podlaží je výška rešpektujúca okolitú zástavbu. Plusom bude parter, ktorý ožije novými prevádzkami, do úvahy prichádzajú potraviny, kaviareň či reštaurácia.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 04_b73-terasa02-Brightness-Contrast-Blue

Na najvyššom ustúpenom podlaží sú byty s veľkorysou rozlohou aj výhľadom.

Každý jeden byt zvlášť

Corwin Capital pri projektovaní spolupracoval s dvoma architektmi. „Celkový koncept sme vytvárali spolu s architektom Braňom Kaliským z A1 ReSpect a pri dispozíciách sme sa vyhrali s Petrom Suchanským z architektonickej dielne Collegium,“ vysvetľuje Ivan Valent. „Riešili sme každý jeden byt zvlášť. Snažili sme sa, aby bolo podľa možnosti v kuchyni prirodzené osvetlenie, kde sa podarilo, je aj v kúpeľni. Napokon, keď sme už od projektu nemali odstup, nechali sme si ešte urobiť od ďalšieho architekta audit, aby sme na niečo nezabudli,“ hovorí. Skladba bytov je pestrá. Luxusné 5-izbové byty sú len tri, najviac je dvoj a trojizbových, 38 respektíve 37, a potom štvorizbových, tých je 21. Priemerné rozlohy bytov sú mierne nadštandardné, napríklad trojizbové majú niečo nad 86 m2. V bytovom dome je päť vertikálnych jadier, čo znamená, že na jednom poschodí každé obsluhuje v priemere len tri byty.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 05_mytna-cesta1+novesvetlaoriginal

V parteri sú naplánované rôzne prevádzky ako kaviarne, reštaurácie či lekáreň.

„Zamerali sme sa na strednú a vyššiu strednú triedu a najmä na také rodiny, v ktorých nechcú riešiť komplikovanú logistiku,“ dodáva Ivan Valent. Lokalita tomuto zámeru len praje, školy, materské školy, rýchle nákupy, či dokonca poliklinika sú v pár stometrovej vzdialenosti, zastávky MHD budú mať obyvatelia takmer pod nosom. Stavebné riešenie počíta s nosnou železobetónovou konštrukciou a murovanými alebo železobetónovými medzi bytovými priečkami. Niektoré byty budú mať možnosť pripojenia na zdroj chladu, aby sa predišlo postupnému vyrastaniu rôznych chladiacich jednotiek na fasáde. Investor do bytov vybral hliníkové okná s parametrami, ktoré spĺňajú sprísnenú normu STN 730540 platnú od 1.1.2016. Všetky byty budú mať navyše zrealizované roletové preklady pre vonkajšie žalúzie, čo zachová jednotnosť fasády. Na mieste vnútrobloku na úrovni 2. nadzemného podlažia vybuduje investor zelenú vegetačnú strechu.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 06_mytna-zhora03-oprava-BC-low-yellow-parter-light-low

Plasticita uličnej fasády rozčleňuje plochu na menšie bloky.

Plná garáž

Zaujímavosťou projektu je riešenie parkovania. Dvojpodlažná parkovacia garáž bude slúžiť pre bytový dom a neskôr aj pre administratívnu budovu, ktorej realizácia sa plánuje v ďalšej fáze projektu. „Chápeme, že v prípade väčších bytov je jedno parkovacie miesto nevyhnutnosť, takže klienti si ho môžu kúpiť. V ostatných prípadoch ponúkame výhodný prenájom. Klientom to trpezlivo vysvetľujeme. Kladieme dôraz na zastupiteľnosť funkcií, obyvatelia odídu do práce, cez pracovný čas bude garáž k dispozícii ostatným,“ objasňuje Ivan Valent princíp parkovania. „Podstatné je, aby človek mal kde zaparkovať a zároveň garáž neostala prázdna.“

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 08_Pohlad-Mytna

Umenie na pomedzí

Ako ukazujú vizualizácie, architekti sa na Blumentale pohrali nielen s dispozíciami, ale aj s fasádami. Investor okrem estetickej stránky kládol dôraz aj na ich bezúdržbovosť. Výsledná kombinácia bielej omietky a obkladu vo farbe pieskovca pôsobí veľmi moderne a kultivovane. Fasádam prospieva aj plastická hra vysúvania hmoty, vytvára príjemný raster a navyše zintímňuje priestor na balkónoch. „Staviteľstvo je umenie na pomedzí,“ dodáva Ivan Valent. „Umením nie je len stavať pekne, ale aj za dobrú cenu a kvalitne.“ Ako sme už spomenuli, Blumental je prísľubom, že hoci bratislavská „tabačka“ neprežila, nová výstavba prichádza s kvalitným konceptom ruka v ruke s kultivovanou architektúrou. V lokalite svitá na lepšie časy.

Blumental s kutivovanou architektúrou - foto - 10_Situacia_1.NP_1.etapa

text: Mária Nováková

foto:Corwin Capital

Článok bol zverejnený v časopise ASB.