Young Architect Award pozýva do miest s najzaujímavejšou architektúrou

Young Architect Award pozýva do miest s najzaujímavejšou architektúrou

„Keď britský architekt David Chipperfield preberal zlatú medailu RIBA, tak sa v inauguračnom prejave posťažoval, ako málo architektonických súťaží sa organizuje v Británii. Zároveň uviedol, že sa nesťažuje kvôli sebe, ale kvôli nastupujúcej generácii architektov, pretože vidí, aké je pre mladých architektov ťažké presadiť sa na súčasnej architektonickej scéne, “ hovorí Pavel Jura, člen odbornej poroty Young Architect Award.

Vyprovokovať laickú i odbornú diskusiu na tému, ako architektúra ovplyvňuje a prispieva k lepšiemu životu spoločnosti a dať priestor mladej generácii architektov, to sú hlavné ciele už tretieho ročníka súťaže mladých architektov – Young Architect Award. Originálny projekt alebo špecifické spracovanie témy verejný priestor sídel zabezpečí študentom a architektom do 33 rokov pozornosť odbornej poroty i odborných médií. Čo je však dôležitejšie, môžu to byť práve práce z aktuálneho ročníka, ktoré otvoria diskusiu o konkrétnych architektonických riešeniach v rôznych regiónoch a rozvíria stojaté vody „architektonickej konfekcie“. Príspevky do diskusie v podobe prihlásených projektov budú hodnotiť poprední českí architekti ako Jakub Cigler, Petr Hrůša, Jan Jehlík, Pavel Jura, Radek Suchánek, Tomáš Bezpalec či Martin Rajniš v roli patróna súťaže.

„Keď som čítal pripravované súťažné podmienky YAA, uvedomil som si, aká je táto prehliadka dôležitá aj tým, že ako jedna z mála umožňuje prezentáciu práve začínajúcim architektom, a to bez nutnosti profesných formalít na jednej strane, zároveň ale na profesionálnej úrovni vlastného priebehu súťaže a následnej prezentácie výsledkov a jednotlivých autorov na druhej strane,“ dodáva Pavel Jura.

Ak študenti premietnu témy mesto a voda (zapojenie rieky do mesta, revitalizácia naplaveného územia…) či centrum a okraje (gradácia priestorov mestského centra, nový development, mestské satelity a sídliská…) aj do svojich semestrálnych prác, môžu svoj návrh prihlásiť obratom.

Na víťazov v hlavných kategóriách Ideové štúdie a školské práce a Projekty a realizácie čakajú atraktívne ceny a najnovšie v spolupráci s Českými aerolíniami aj dve letenky do niektorého z centier európskej architektúry (Barcelona, Helsinki, Kodaň, Paríž). Víťazi ale predovšetkým získajú výrazný priestor na prezentáciu svojej práce pred odbornou aj laickou verejnosťou.

Prostredníctvom internetového hlasovania sa k projektom bude môcť vyjadriť aj široká verejnosť. Vďaka úzkej spolupráci organizátora súťaže s mestami Brno, Liberec a Ostrava sa s najzaujímavejšími projektmi s regionálnou tematikou zoznámi verejnosť aj priamo vo výstavných priestoroch týchto miest a získa tak príležitosť zapojiť sa do diskusie na regionálne témy.

Uzávierka prác je 7. 7. 2011 do 15. hod.

Ďalšie informácie o súťaži nájdete na www.yaa.cz