V areáloch bývalých škôl sú skryté príležitosti. Čo bude s SOU železničným v Bratislave?
Nad využitím budovy bývalého Stredného odborného učilišťa železničného v lokalite Na Pántoch v bratislavskej Rači visí dlhodobo otáznik. Bývalé stredné školy SOU železničné, Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu Na Pántoch spolu so Strednou odbornou školou elektrotechnickou na Rybničnej ulici boli za bývalého režimu súčasťou stredoškolskej zóny v Bratislave s vybudovaným školami, ubytovaním a športoviskami.
Bývalé SOU železničné je prebytočným majetkom štátu. Nepatrí rezortu školstva ani Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK) ako zriaďovateľovi stredných škôl, ale ministerstvu vnútra. Od roku 2014 nie je budova užívania schopná a postupne pustne.
Mestská časť Rača ani obyvatelia blízkej lokality Rybničnej ulice v mestskej časti Vajnory nie sú spokojní s jej stavom. Budova je voľne prístupná a prebývajú v nej aj bezdomovci.
Zrekonštruuje rezort vnútra objekt školy?
SOU železničné ako štátnu príspevkovú organizáciu zrušil bývalý odbor školstva OÚ Bratislava a spravuje ho MV SR (Centrum podpory Bratislava), ktoré s ním nakladalo v súlade so zákonom o správe majetku štátu. O nehnuteľnosti však nemala záujem fyzická ani právnická osoba. V júli 2023 tlačový odbor informoval ASB, že rezort vnútra od roku 2020 komunikovalo o možnostiach využitia tohto majetku s mestom Bratislava. To však v roku 2023 odstúpilo od úvahy prevziať objekt do svojho majetku.
O rok neskôr je ministerstvo vnútra o niečo konkrétnejšie. „Keďže sa nám ju nedarí odpredať, vyhodnocujeme možnosť, či nakoniec nepristúpime k jej rekonštrukcii, a to vzhľadom na potrebu navýšiť ubytovacie kapacity ministerstva vnútra,“ uviedol tlačový odbor s tým, že aj napriek enormnému úsiliu o zabezpečenie lokality nie je možné mať na pri nej hliadky 24 hodín denne.
Záujem o lokalitu Na Pántoch má stále bratislavský magistrát, má naďalej snahu ju využiť na nájomné bývanie a potenciálne do budúcna aj na vznik novej štvrte s dobrou občianskou vybavenosťou a dopravnou dostupnosťou.
„Vzhľadom na to, že vlastníkom pozemku aj budov bývalého učilišťa, dielní, internátu, dokonca aj plavárne je ministerstvo vnútra, čakáme na ich predstavu o ďalšom využití tohto areálu. V súčasnosti je súbor budov v mimoriadne zanedbanom stave a roky chátra,“ uviedol v reakcii hovorca mesta Peter Bubla.
Nájomná bytovka na Muchovom námestí má byť hotová na jar
Mesto aktuálne stavia 8-podlažný projekt nájomného bývania na Muchovom námestí v mestskej časti Petržalka, kde bude 52 klasických nájomných bytov a 51 náhradných nájomných bytov. Hovorca Bubla doplnil, že v druhej etape projektu so samostatnou bytovkou, ktorá je ešte len v prípravnej fáze, bude ďalších približne 50 nájomných bytov. Odovzdanie stavby bytového domu je zmluvne dohodnuté najneskôr v marci 2025.
V máji bola v dvojmesačnom predstihu dokončená hrubá stavba tohto 8-podlažného bytového domu. Aktuálne sa zhotovuje fasáda a osádzajú zámočnícke výrobky na balkónoch a oknách, stavba tak dostáva finálny vzhľad. V interiéri sa pracuje na obkladoch kúpeľní a WC, zaklápajú sa sadrokartónové steny a následne omietajú. Mesto paralelne pracuje na projektovej príprave budúceho parku, ktorého výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2025.
Elelektrovod sa zmení na novú štvrť
Pozitívnejšia budúcnosť sa črtá na západe Bratislavy v mestskej časti Záhorská Bystrica pre bývalý školský areál Elektrovodu s rozlohou 5 hektárov. BSK informoval, že zlúčením SOU energetického a školy v Devínskej Novej Vsi v roku 2008 sa areál prestal využívať. Stredná škola vychovávala mechanikov rozvodných zariadení, elektronikov a pracovníkov pre elektrotechnické profesie.
Mesto Bratislava, mestská časť a BSK v roku 2022 predstavili svoje zámery, ako urobiť z komplexu nevábnych objektov miesto pre život niekoľkých generácií. Magistrát chce prebudovať internát na nájomné byty. Mestská časť, ktorá sa rozvíja výstavbou rodinných domov a menších bytoviek, tam plánuje novú základnú školu.