Škola flamenca a knižnica – Young Architect Award 2012

skola flamenca a kniznica young architect award 2012

Tohtoročná súťaž mladých nádejných architektov Young Architect Award 2012 pozná svojich víťazov. Zo šesťdesiatich prihlásených prác architektov do 33 rokov odborná porota vybrala 16 finalistov. Najlepšie sa témy súťaže – hľadania riešenia verejného priestoru s prepojením na históriu, zhostili štyria súťažiaci, vrátane dvoch žien.

Absolventi stavebných fakúlt a architekti, ktorí sú na začiatku svojej kariéry, niekoľko mesiacov pracovali na originálnych riešeniach problémov verejného priestoru s historickými väzbami. Zadanie bolo vypracované v spolupráci s Národným pamiatkovým ústavom a často išlo o konkrétne lokality v Prahe, Brne, Ostrave a Liberci.

Spustnuté historické centrum mesta Jerez de la Frontera v juhozápadnom Španielsku si vybrala za svoj projekt Zuzana Procházková. Absolventka FUA TU v Liberci premenila nevyužívané námestie na tanečnú plochu pod šírim nebom s pódiom pre tanečníkov a parkom. Porota jej prácu ocenila 1. miestom v kategórii Projekty.

Z druhého miesta a súčasne aj z Ceny architekta Josefa Hlávku sa tešila Tereza Komárková, takisto absolventka FUA TU v Liberci. Zamerala sa na problémy knižnice Martina Kabátnika v Litomyšli. „Nahradením nevyhovujúcej knižnice oživuje historické námestie o nový verejný priestor, komunikácie a mestské vybavenie. Súčasne architektonicky intímne dotvára jedinečné historické prostredie, “ píše sa v hodnotení odborníkov.

Dvojica slovinských architektov Rok Škerjanc a Andrej Šeligo získala v hodnotení poroty 3. miesto za svoj projekt úpravy priestranstva okolo kostola vo francúzskom meste La Clayette a vytvorenie kultúrneho centra. Tento projekt zároveň zvíťazil v ankete verejnosti na webe.

Cenu rektora ČVUT za školskú prácu v kategórii Projekty udelili porotcovi Tomášovi Zdvihalovi za jeho návrh revitalizácie bývalého barokového kláštora paulínov v Novej Pake. Okrem finančnej odmeny sa autor môže tešiť na možnosť načerpať nové skúsenosti na odbornej stáži v jednom z ateliérov Equator European Architects.

Viac informácií o jednotlivých prácach: www.youngarchitectaward.cz/2012/cz/prihlaseni-skolni.asp?co=1; www.yaa.cz

–>–>

Komentáre