Situácia – prízemie areálu SNG (bez plánovanej IV. etapy).

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie patrí medzi priority rezortu kultúry

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) je súčasťou rozsiahlej Investičnej akcie s rozpočtom vo výške 75 miliónov eur. Prostriedky pochádzajú zo štátneho rozpočtu. Pre agentúru SITA to uviedlo Ministerstvo kultúry SR.

Najväčšiu položku predstavuje samotná stavba, no investičná akcia okrem toho zahŕňa interiér, expozície či sieťové vybavenie. Jej súčasťou sú aj revízie, stavebný dozor projekty, merania, naplnenie depozitárneho domu a ďalšie súvisiace práce.

Výsledkom by mal byť plný a funkčný dom. Rezort kultúry doplnil, že pre jeho súčasné vedenie patrí rekonštrukcia SNG medzi prioritné úlohy. Minulý rok sa im podarilo prispieť k zaisteniu dodávky interiéru galérie, ktorý v projekte chýbal. Vďaka tomu by návštevníci galérie mohli využívať verejné a výstavné predmety v takom vybavení, ako je typické v európskych metropolách.

Podľa ministerstva boli pre SNG tento rok zaistené prostriedky na interiérové vybavenie vo výške 3,2 milióna eur. Ďalších 114-tisíc eur putovalo na sťahovanie. Aj v rozpočte na rok 2023 sú vyhradené ďalšie financie na interiérové vybavenie. Ide o sumu 274-tisíc eur. V rozpočte je tiež vyčlenených viac ako sedem miliónov eur určených na dofinancovanie prevádzky v budúcom roku.

SNG v Bratislave Foto Martin DekoSNG
SNG v Bratislave | Zdroj: Martin Deko

Ako pre agentúru SITA uviedla manažérka pre publicitu SNG Klára Hudáková, SNG bola z dôvodu havarijného stavu uzavretá od marca roku 2001. Najskôr zatvorili Premostenie, a neskôr aj Vodné kasárne, ktoré už pre zbierky neboli bezpečné.

Samotná rekonštrukcia sa ale začala v roku 2016. Zdržanie podľa Hudákovej spôsobili viaceré okolnosti, napríklad obštrukcie počas Predsedníctva SR v Rade EÚ či nové stavebné skutočnosti, ktoré vyšli najavo pri samotnej stavbe.

Svoj podiel na tom ale mala aj pandémia koronavírusu, ktorá tiež narušila plynulosť stavby, vzhľadom na to, že viaceré firmy, ktoré dodávali materiály na stavbu, boli závislé od dodávok zo zahraničia, napríklad z Rakúska či Čiech.

sng5 big image
Vizualizácia SNG | Zdroj: Archív architektov

Pre návštevníkov je v rámci (po)Otvorenia SNG 11. decembra pripravený bohatý otvárací program. Prednášať budú architekti Martin Kusý a Pavol Paňák, ktorí sa podieľali na rekonštrukcii budovy. Pre rodiny s deťmi je pripravený architektonický workshop.

Galériu bude možné preskúmať s hrdinkou knihy Kde je Ester N?. Pripravená je tiež performancia a pohybový workshop s umelcom Viktorom Fučekom, ale aj večerný DJ set. Presný program je dostupný na webstránke aj sociálnych sieťach SNG.

Návštevníci môžu očakávať aj dve úvodné výstavy, a to Prológ. 12 farieb reality a Prečo (ume)nie?. Pripravený by mal byť aj špeciálny projekt s názvom Monumentálky, v rámci ktorého budú umelecké diela umiestnené v zrekonštruovaných priestoroch celej galérie.

Po otvorení budú mať návštevníci možnosť dať si kávu v pop-up kaviarni, potešiť sa literatúrou a drobnosťami z produkcie SNG v pop-up galerijnom kníhkupectve a vychutnať si príjemné prostredie nádvoria. Počas roka 2023 SNG postupne sprístupní stále expozície, kinosálu, knižnicu, kaviareň a kníhkupectvo.