V zadnej časti pavilónu je umiestnené potrebné zázemie.

Expo Dubaj sa čoskoro začne, ale bez Slovenska. Náš pavilón ešte nedokončili

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 stále nie je dokončený, hoci výstava oficiálne začína už tento piatok. Pavilón pravdepodobne otvoria v prvej polovici októbra, a to na základe odporúčania od organizátora Expo Dubaj, od ktorého si pavilón prenajímajú.

Aktualizované vo štvrtok 8.00 o vyjadrenie ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka. 

O problémoch s dostavbou slovenskej expozície informoval ako prvý portál Aktuality.sk. Dôvodom majú byť nedokončené práce, ktoré mali zabezpečiť miestni dodávatelia stavebných prác. Ešte začiatkom septembra pritom minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej besede informoval, že Slovensko je na výstavu Expo Dubaj 2020 veľmi dobre pripravené.

„Ministerstvo hospodárstva SR spolu s partnermi slovenskej expozície vynaložilo enormné úsilie pre zabezpečenie úspešnej prezentácie na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020,“ uviedla generálna komisárka Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová s tým, že slovenský tím je po obsahovej a odbornej stránke pripravený.

“Som v dennom a priamom kontakte s emirátskou ministerkou medzinárodnej kooperácie a generálnou riaditeľkou Expo Dubaj 2020 Reem Al Hashimy, ktorá nás utvrdila v tom, že na slovenskom pavilóne sa pracuje deň a noc a od ktorej sme dostali prísľub, že už nepríde k ďalším zdržaniam,“ doplnila  Valovičová.

Nie sme v tom sami

Meškanie potvrdil aj minister hospodárstva Richard Sulík. „Áno, je to pravda,“ skonštatoval počas mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií. Podľa jeho slov to však vyzerá tak, že by pavilón mohol byť odovzdaný už pozajtra, teda vo štvrtok 30. septembra. Projekt teda podľa neho meškal päť alebo šesť dní. „Je to mimo našej moci, ale áno, došlo tam k meškaniu,“ uzavrel minister. Meškanie projektu odhadol Sulík na približne päť dní. V podobnej situácii je pritom údajne ďalších 40 štátov.

Premiér Eduard Heger požiadal Sulíka o podrobnejšie informácie o príčinách meškania prác . Predseda vlády mal výstavu aj osobne navštíviť, ale vzhľadom na to, že pavilón ešte nie je dokončený, cestu odložil.

„Za slovenskú stranu sme urobili všetko, čo bolo v našich silách. Všetky platby z našej stany odišli načas, ako mali, všetky podklady, výkresy, všetko sme splnili. Jednoducho arabská strana nedodržala termín, takéto sa stáva,“ povedal v stredu v reakcii Sulík. Momentálne sa podľa neho na pavilóne robí deň a noc, vo štvrtok by mal byť pavilón hotový a čakať iba na dočistenie a inštaláciu elektroniky.

Vláda odobrila pokračovanie príprav oficiálnej účasti Slovenska na Svetovej výstave Expo Dubaj začiatkom októbra minulého roka. Súhlasila aj s financovaním oficiálnej účasti našej krajiny na tejto výstave v sume takmer 6,5 milióna eur. Slovensko sa bude na Expo Dubaj prezentovať v rámci tématickej zóny „Mobilita“. Zameria sa na tri hlavné témy – vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor.

expo
Pavilón mobility | Zdroj: Expo Dubaj 2020

Špeciálne Expo

Výstava sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a Expo Dubaj sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Expo Dubaj bude tzv. „veľké Expo“, ktoré trvá šesť mesiacov a koná sa iba raz za päť rokov. Účasť na ňom potvrdilo 193 krajín a organizátori očakávajú 25 miliónov návštev.

Expo Dubaj bude prvou svetovou výstavou ktorá sa uskutoční v regióne Blízkeho Východu, Afriky a Ázie a zároveň prvou v arabskom svete. Predpokladá sa, že vzhľadom na veľkolepé oslavy Zlatého výročia, 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov, bude odlišnou od predchádzajúcich svetových výstav.

Hlavná téma je „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ („Connecting Minds, Creating the Future“). Podľa Šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma je navrhnutá tak, aby reflektovala víziu pokroku a rozvoja založenú na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci.

V nadväznosti na hlavnú myšlienku boli vytvorené tri subtémy „Príležitosť“, „Mobilita“ a „Udržateľnosť“, ktoré umožňujú jednotlivým krajinám prezentovať svoj príbeh prostredníctvom danej témy a podporovať synergický efekt pri vzniku inšpirujúcich partnerstiev, progresívnych myšlienok a kreatívnej globálnej spolupráce. Subtémy poukazujú na kritický stav dnešnej doby a jej potreby, ako aj vytvárajú priestor pre globálny dialóg a nové myšlienky.

SITA, raj