Kúpele Sliač, objekt s bazénom

Kúpele Sliač obnovia podľa návrhu ateliéru Between

Bratislavský ateliér, ktorý zastupuje architekt Tomáš Hanáček, zvíťazil v dvojkolovej anonymnej Urbanisticko-architektonickej projektovej súťaži návrhov pre obnovu a rozvoj štátnych Kúpeľov Sliač.

Do súťaže sa celkovo prihlásilo 11 záujemcov. Návrhy posudzovala medzinárodná porota. Výsledky súťaže predstavil v piatok 12. augusta v kúpeľoch minister hospodárstva Richard Sulík, spolu s ich riaditeľom Martinom Beňuchom a predsedníčkou predstavenstva štátnej spoločnosti MH Manažment Mariannou Ondrovou. Termíny obnovy kúpeľov ani jej celkové náklady však zatiaľ nezverejnili.

Kvalitné krajinárske riešenie

Portál archifo ku víťaznému návrhu uviedol, že zásahy do jestvujúcej architektúry sú kultivované a nová architektúra vhodne reaguje na kontext. Vylučuje dopravu medzi kúpeľnými domami a nahrádza ju novým prepojením.

Navrhuje doplnenie „kúpeľného námestia“ a vytvára nový priestor medzi kúpeľnými domami. Krajinárske riešenie je kvalitné, pracuje s fenoménom vody a obohacuje krajinu o nové biotopy. „Vodnými a sadovníckymi atrakciami rozvíja a zhodnocuje územie a prepája ho na existujúce centrum kúpeľného života,“ uvádza.

Podľa vyjadrenia predsedu poroty Erakli Eristaviho pre portál novysliac vybrala porota kvalitný, „normálny“, civilný a ohľaduplný návrh s potenciálom ďalšieho rozvoja tak, aby bol časom pretavený do kvalitnej realizácie.

Kúpele Sliač, návrh
Kúpele Sliač, návrh | Zdroj: BETWEEN

Navrhli aj nový plavecký bazén

Ako pracuje ateliér Between napríklad s prvkom vody? V riešení bloku súčasných Kúpeľných domov  I. a II.  navrhuje revitalizáciu súčasných objektov a premenu nádvoria na pobytový priestor. Do nárožia bloku zasadzuje nový objekt pre plavecký bazén s preplávaním do Kúpeľného átria. Objekt by mal vlastné zázemie, wellness či kaviareň. Pridanou hodnotou má byť relaxačná terasa s prírodným biobazénom.

Hlavným motívom Kúpeľného átria je dialóg medzi starým a novým, medzi interiérom a exteriérom. Terén je upravený formou pobytových kaskád, severná časť ária je orientovaná na oddychové aktivity a ochladzovanie sa v bazénoch Saunového sveta. Hlavné foyer Kúpeľného domu I. je podzemím prepojené s pramennou komorou Liečebného domu Bratislava.

Kúpele Sliač, návrh
Kúpele Sliač, návrh | Zdroj: BETWEEN

Počet lôžok treba zvýšiť

Kúpele Sliač sa špecializujú na srdcovo-cievne ochorenia, ženské ochorenia, onkologické a ochorenia pohybového aparátu. Mnoho budov v nich je národnými kultúrnymi pamiatkami z obdobia funkcionalistickej architektúry v bývalom Československu. V súčasnosti majú kúpele iba 350 lôžok a podľa riaditeľa Beňucha je cieľom cca 1100 až 1200 lôžok ako majú napríklad kúpele v Bardejove na východnom Slovensku. Hospodársky úpadok kúpeľov sa začal poklesom počtu lôžok na 800.

Kúpele teraz čakajú rokovania s víťazným ateliérom, informovala agentúra SITA. „Budúci týždeň začínajú rokovania, ideme sa chystať na projektové prípravy,“ priblížil Beňuch. Už počas súťaže pritom pripravovali rôzne podklady, komunikovali napríklad s Útvarom hodnoty za peniaze. Počas ostatných dvoch rokov  zabezpečovali aj architektonicko-historické a reštauračné prieskumy, keďže mnohé budovy kúpeľov sú národnými kultúrnymi pamiatkami.

Zvýšenie počtu lôžok, obnova a rozvoj areálu má pomôcť kúpeľnej spoločnosti, aby sa po dlhom čase dostala opäť do zisku. Ako informuje Finstat, v roku 2021 dosiahli Kúpele Sliač tržby 2,4 milióna eur ale mali stratu 1,57 milióna eur.

Využijú peniaze z predaja polikliniky Tehelná

Minister Sulík povedal, že vždy keď MH Manažment bude mať voľné prostriedky, investuje ich do kúpeľov Sliač. V tejto súvislosti spomenul aj predaj podielov MH Manažmentu v dopravných spoločnostiach SAD, aj polikliniky Tehelná s príslušenstvom a pozemkami v bratislavskom Novom Meste, kde je MH Manažment akcionárom spoločnosti Poliklinika Tehelná.

Znalecký posudok ohodnotil budovu polikliniky z roku 1986 na 14,7 milióna eur. V súčasnosti však môžu Bratislavčania podpísať petíciu, ktorá žiada zrušiť súťaž na predaj polikliniky a je za zachovanie ako zdravotníckeho zariadenia.

Kúpele Sliač, návrh
Kúpele Sliač, návrh | Zdroj: BETWEEN

Obnova a rozvoj kúpeľov Sliač

Anonymná Urbanisticko-architektonicko projektová súťaž

Vyhlasovateľ: Kúpele Sliač, a.s.
Víťaz: ateliér BETWEEN: Katarína Fejo, Tomáš Hanáček, Zuzana Mihalová, Natália Marková, Tomáš Danko, Ivana Fabianová, Alex Očková