seminar velux active house technic
Galéria(2)

Seminár VELUX Active House Technic

Minulý mesiac sa v Národnej technickej knižnici v Prahe konal už druhý seminár k súťaži VELUX Active House Award, zameraný na technickú stránku aktívnych domov. Príspevky sa týkali nielen technológií a materiálov, ale zazneli aj ekonomické aspekty, prezentovalo sa množstvo realizácií a dôraz sa kládol predovšetkým na detaily. Výborné bolo aj všeobecné zamyslenie, či vôbec ideme správnou cestou.

seminar velux active house technic 5767 big image
Prvá prednáška prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc. (vedúci Katedry Technických zariadení budov, Fakulta stavebná ČVUT) začala výstižnou frázou, že energie sú dnes postavené nad všetko ostatné, ale nesmieme zabudnúť, že v domoch sa má najmä príjemne bývať. Všeobecne možno povedať, že sa pohybujeme v kruhu, kde stále riešime tri základné veci – energiu, ekonómiu a prostredie. Spotreba energie stále rastie – približne 40 % všetkej energie sa odohráva v budovách určených na bývanie a našou snahou by malo byť túto energiu znižovať. Aby sme dosiahli zníženie spotreby energie v budove, musíme sa na ňu pozerať komplexne a zaoberať sa všetkými zložkami (osvetlenie, VZT, dopravné systémy a ďalšie) aj napriek tomu, že jedna z nich môže byť dominantná (teplo).

Otázku ekonomického hodnotenia energetickej efektivity otvoril Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA (EkoWATT). Prednáškou zhrnul hľadiská, od ktorých závisí ekonomika investície – náklady vs. výdavky, súkromné financie vs. úver, a ukázal výstupy ekonomického hodnotenia. Z jeho súčastí (čistá súčasná hodnota, vnútorné výnosové percento, tok hotovosti) ľudí najviac zaujíma jednoduchý čas návratnosti. Druhá polovica prednášky bola venovaná prípadovým štúdiám, ktoré porovnávali obnoviteľné zdroje energie s konvenčnými.

Ing. arch. Josef Smola z ateliéru KADET s nákazlivým nadšením prezentoval svoje realizácie a štúdie nízkoenergetických a pasívnych domov. Za kľúčovú zodpovednosť považuje kompaktnosť objemového riešenia stavby.

Následne z protipólu vystúpil Ing. Josef Šanda z Katedry architektúry VŠUP. Je správne takto globálne diktovať, čo je dobré a čo nie? Je potrebné stavať domy, ktoré energiu dokonca vyrábajú? Nie je to len dobre vykonštruovaný tlak skupín ľudí, ktorí z toho dobre profitujú? S prirovnaním k veľkým a nefungujúcim teóriám si pán Šanda zároveň odpovedá, že táto dogma ako každá iná môže mať v jadre jednoducho chybu.
Je dôležité stanoviť si priority a premyslieť, kam nasmerujeme svoju životnú energiu. Investície do technologicky vyspelých stavieb sú zatiaľ dosť veľké, teda je na každom, či ju investuje do celoživotných splátok na pasívny/aktívny dom alebo napríklad na sebavzdelávanie či vzdelávanie svojich detí.

MgA. Patrik Zamazal z MOLO ARCHITEKTI s. r. o., nás vrátil do problematiky detailov stavieb. Na svojich realizáciách ukázal, ako možno s detailmi pracovať a na čo si dať pozor. Zdôraznil, ako veľmi je dôležité prechádzať pri navrhovaní od celku k detailu a späť, aby sme nestratili prehľad. Všetky detaily sa musia premyslieť v štúdii, pretože na stavbe je už niekedy neskoro.

Príklady takejto kvalitnej zahraničnej architektúry predstavila Ing. arch. Klára Bukolská. Konkrétne išlo o New Monte Rosa Hut, horskú chatu vo Švajčiarsku, ktorá je výnimočná nielen svojím dizajnom, ale najmä je z 90 % sebestačná. Ďalším príkladom bol Hunsett Mill, dostavba starého mlyna v južnom Anglicku a aktívny dom Sunlighthouse pri Viedni.

Nicolas Roy, kanadský „architekt v službách svetla“, na záver názorne predstavil VELUX Daylight Visualizer. Program, ktorý vám výborne namodeluje prirodzené denné svetlo vo vašom 3D modeli vrátane animácie. Jednoduchý import zo všetkých najpoužívanejších modelovacích programov a perfektné výstupy s jednoduchým ovládaním hovorí za všetko.

Seminár uzatvoril doc. Ing. Jiří Hirš, CSc., prodekan FAST, s témou vývoja stavebných konštrukcií a technológií. Vtiahol nás do systémov inteligentných budov, možností nanotechnológií (aktívne povrchy) a prednášku končil otázkami týkajúcimi sa celkovej energetickej bilancie. Čo robiť s prebytočnou energiou? Predávať? Akumulovať alebo dávať na konkrétne využitie niekde v okolí? Osobne sa mi páčila myšlienka, že byť „eko“, znamená byť lokálny.

Súťaž VELUX Active House Award je určená pre študentov vysokých škôl stavebného zamerania v Českej a Slovenskej republike a bola vyhlásená v dvoch kategóriách – novostavby a rekonštrukcie. Projekty môže prihlásiť jednotlivec alebo kolektív. Cieľom súťaže je podporiť prácu študentov na projektoch udržateľných stavieb a umožniť ich prostredníctvom detailnejšie zoznámenie s problematikou navrhovania budov v aktívnom štandarde.

Do súťaže sa môžu študenti registrovať do 1. 5. 2012.

Viac informácií o súťaži vrátane konkrétnych podmienok a prihlášky sú k dispozícii na stránke www.velux.cz.